imageStačí jen pomyslet, vstát z vozíku, naběhnout si k balónu a vykopnout. Příběh jako z fantastické literatury se odehraje díky brazilským vědcům už tento rok. První výkop na Světovém poháru FIFA 2014 v Brazílii zahájí mladík s ochrnutou spodní částí těla. Umožní mu to totiž exoskeleton ovládaný pomocí mozkové aktivity.

Mladík bude mít k tělu připevněný exoskeleton, který bude ovládaný pomocí speciálních čidel. Ta budou snímat jeho mozkovou aktivitu. Vedoucí týmu vědců, kteří usilovněě pracují na tzv. Walk Again projektu (překl. „Znovu Chodit“), chtějí vytvořit robotický oblek, který takto v budoucnu pomůže k mobilitě lidem s míšní lézí.  „Chceme, aby se z invalidního vozíku stal brzy muzejní exponát,“ uvedl pro CTVNEWS.ca vedoucí projektu Miguel Nicolelis.

Na projektu Walk Again v současnosti pracuje několik týmů vědců z několika univerzit na světě. Původní myšlenka pochází právě z Dukovy univerzity v Brazílii, kde působí i Nicolelis. Testoval fungování senzorů, které snímají aktivitu mozku na opicích a krysách. Pomocí těchto senzorů pak dokázal převézt mozkovou aktivitu do povelů pro nějaké elektronická zařízení, v tomto případě pro exoskeleton. „Naše zkušenosti potvrzují, že mozek ovládá exoskleton podobně, jako by to byla prodloužená část lidského těla. Například tak, jak vnímá tenisovou raketu při hře,“ vysvětlil vědec.

Mladík, který v červnu tohoto roku zahájí výkopem šampionát, však ještě musí stejně jako fotbalové týmy hodně trénovat – musí se naučit exoskeleton pomocí myšlenek ovládat. Možná bude moct po výkonu říct – malý výkop pro turnaj, velký výkop pro paraplegiky.

httpv://youtu.be/WtODibC_82A

Zdroj: http://www.ctvnews.ca/sci-tech/world-cup-to-begin-with-mind-controlled-kick-from-paralyzed-teen-1.1618001

(ata)