Dostat roli a na čas se stát někým jiným. Zažít si jiný svět. Jiný životní příběh než je ten váš. Tak takto by se dal definovat LARP.  A právě hraní  LARPU okořenilo již 4.Dobroklub. Všichni návštěvníci se tak proměnili v hosty prvorepublikové kavárny.   

Nejprve jsme se všichni, zhruba dvě desítky lidí posadili u jednoho velkého stolu, na kterém byla spousta dobrot. Někteří účastníci donesli i vlastní buchty. Protože jsme se všichni vzájemně neznali, proběhlo seznamovací kolečko, během něho se každý krátce představil a řekl, co ho na dnešní večer přivedlo.

Potom byla vyhlášená přestávka, aby se účastníci mohli převléct do kostýmu charakterizující 30. léta 20. století. K dispozici bylo i několik kostýmů a módních doplňků z našeho divadla BARKA.

Po přestávce nám naše dobrovolnice Terka připomněla, co to larp je a jak funguje. , Následně si každý účastník vylosoval lísteček s popisem charakteristiky své role. Zvlášť si losovali ženy a zvlášť muži. Některé role byly mezi sebou provázané. Například manželské páry, či obchodní partneři.

Hra mohla začít. Účastníci byli shromážděni v multifunkční místnosti a koukali se do kavárny kam přišel její majitel a požádal barmana, aby otevřel kavárnu. Přitom mu předal několik výtisků Lidových novin, ranního vydání z 10. března 1930. Byla to reálná kopie, takže v nich účastníci mohli najít skutečná reálie daného dne. Během krátké chvíli se účastníci spontánně rozdělili do několika skupin po celém prostoru kavárny.

Během celé hry nám na piano hrál dobovou hudbu nevidomý pianista Adam Zahir Mikulášek, což vytvořilo působivou atmosféru. V jednom okamžiku v kavárně probíhalo několik různých příběhů, které se vzájemně prolínaly. Zajímavé bylo, že zámožný majitel dopravní společnosti pan Klein, se nedočkal pana továrníka Vaňka, se kterým měl v kavárně domluvenou schůzku. O tom, kde pan továrník je nevěděla ani jeho manželka paní Vaňková. Stalo se to proto, že se lísteček s rolí pana továrníka ztratil. Díky tomu vznikaly zajímavé situace. Během hry se mimo jiné věštila budoucnost, panákovalo se na baru i tančilo. To vše najednou ukončil barman, který vyhlásil zavírací hodinu.

Bezprostředně po ukončení hry jsme si opět všichni sedli okolo velkého stolu a vyprávěli si zážitky a dojmy. Máme radost, že je chuť do další podobné akce. Všem, kdo do toho šli s námi děkujeme za účast i odvahu.

Libor Gino Doležal