image12

Vskutku zajímavý seminář se nabízí lidem s hendikepem v Brně. Účastníci na něm mohou získat základy sebeobrany a být tak připravení na nečekaný útok. Seminář pořádá 1. června klub Self Defence. Nejen na otázku proč do své nabídky kurz SEBEOBRANA PRO VOZÍČKÁŘE zařadili, odpovídá iniciátor a tvůrce projektu Richard Příkazský. 

Co vás inspirovalo k tomu takový kurz vytvořit?

Úplně první podnět vznesl můj dlouholetý kamarád a výborný sportovec Luděk Benada. Seděli jsme tenkrát v čajovně a povídali si o sebeobraně. Na to se mě zeptal, co by mohl dělat on jako vozíčkář. Pár dnů jsem nad tím přemýšlel, procházel internet, co najdu, ale popravdě nic z toho nebylo moc reálné. Všechny techniky byly hodně postavené na sportovních stylech a k reálné sebeobraně měly tudíž hodně daleko. Nakonec jsem se rozhodl poprosit o pomoc mého kamaráda a vynikajícího trenéra Mariana Komrsku, který vede klub Selfdefence Brno, kde i já působím jako instruktor. Celé toto téma nás velice zaujalo. Brali jsme to jako výzvu, krok za krokem jsme zkoušeli a testovali jednotlivé techniky na půjčeném invalidním vozíku. Vybrala se velká škála technik a tu jsme pak dále selektovali právě už se zmíněným L. Benadou.

sebeobrana

Má člověk s postižením vysokou šanci se proti násilníkovi ubránit? Na jaké techniky kladete důraz?

Na tuhle otázku je velmi složité odpovědět. Zjednodušeně se dá říct, že jde hlavně o moment překvapení. Pokud se vám ho podaří využít, tak je vždy vysoká šance se ubránit. Pokud tento moment nedokážeme využít, pak je velkým problémem se bránit i pro trénovaného borce. Právě z tohoto důvodu je součástí semináře i práce s prevencí. Například jak se pohybovat, využití periferního vidění, připojení se ke skupině procházejících lidí v rizikových oblastech atd.

Tento koncept obsahuje více možných směrů, které je možné využít. Do začátku zmíním hlavně techniky úderové a techniky pákové, které se velmi často používají současně. To znamená, že například jednou rukou útočníka přidržujete, páčíte, znehybňujete a druhá ruka současně může zasazovat údery potřebné ke správnému dokončení techniky. Mnoho technik pak končí v situacích, kde vám jedna ruka zůstává volná, pro případné zavolání policie.

Budete se věnovat i zvyšování kondice účastníků? Dáte jim nějaké rady?

Zvyšování kondice účastníků je na těchto seminářích dána hlavně v části, ve které se pracuje s tzv. lapama. Jedná se o dynamický nácvik jednotlivých úderů jak pěstí, dlaní tak lokty na boxerské lapy. Zde si účastníci rychle uvědomí, jak na tom jsou fyzicky. Co se týká přímého zvyšování fyzické kondice, tak tam jde především o pravidelnost ve cvičení, které v případě zájmu jsme schopni zajistit.

Jak hendikepovaní lidé se můžou vašeho kurzu zúčastnit? Co třeba lidé o berlích nebo takoví, kteří mají jen problémy s chůzí, ale na vozíku nesedí?

image24

Tento koncept je vlastně upravením technik z reálné sebeobrany pro lidi bez postižení. Jsme si jisti tím, že je možné systém upravit podle možností přímo danému člověku. V tomto případě bych ovšem doporučil obrátit se přímo na náš klub www.selfdefence-brno.eu a konzultovat to přímo s námi.

Jaké podmínky jsou – kolik stojí kurzovné?

V první řadě tu musím říct, že díky sponzorské účasti firmy MKR Consulting s.r.o. se první akce pořádá naprosto zdarma. Počet účastníků je omezen na 15 lidí. Jde tu především o kvalitu výuky, protože ke každému postiženému zajišťujeme jednoho dobře trénovaného partnera. Tím se zajišťuje nejen to, že vám každý z nich dokáže poradit, ale také to, že si do něj reálně můžete bouchnout, nasadit páku atd. Do značné míry se tak dá tedy simulovat reálná situace z ulice. Poslední podmínka, kterou je nutné zmínit, souvisí s vozíkem. Semináře jsou postaveny pro lidi s mechanickými vozíky, protože elektrické nezajišťují potřebnou pohyblivost.

Máte v plánu dle zájmu otevřít i navazující semináře?

V plánu je toho hodně a všechno záleží jen na zájmu. Už součástí tohoto prvního semináře bude seznámení s moderními pomůckami určenými k sebeobraně, ukázka toho jak se dají využít improvizované zbraně, tyčky, deštníky, nože a mnohé další. V případě zájmu jsme schopni zajistit pravidelné tréninky a semináře, kde je možné postupně vyškolit další lidi tak, aby mohli sami vyučovat.

Článek o sebeobraně na vozickar.com – ZDE: http://vozickar.com/brante-se-prekvapenim-nasilnika/

Aneta Vidurová

10157331_4144572750424_7649170871763082836_n