SAM_1121Pardubické integrační centrum Kosatec bylo 27. února dějištěm semináře určeného zejména vozíčkářům, jejich asistentům a rodinným příslušníkům. Pod názvem „Principy správného sezení, výběr a nastavení vozíku“ ho připravila Zdenka Faltýnková, velmi zkušená fyzio a ergoterapeutka České asociace paraplegiků. Přednáška spojená s poradenstvím zaujala i odborníky: zúčastnili se jí třeba fyzioterapeuti až z Brna nebo z léčebny v Luži.

Jak vznikl nápad udělat tenhle seminář? Pokud vím, podobné přednášky se dosud konaly pro odbornou veřejnost…

Máte pravdu, dneska to bylo poprvé pro laickou veřejnost a hlavně pro vozíčkáře. Já se totiž mezi nimi pohybuji každý den a sleduju tu hrůzu: jak mnozí sedí a na čem sedí. Zejména „služebně“ starší vozíčkáři podceňují zdravotní rizika spojená se špatným sezením a nesprávně vybraným či nastaveným vozíkem.

SAM_1154Rozhodla jsem se spolupracovat s firmou Medicco, která už nějakou dobu rozvíjí edukační program STEPS a pořádá přednášky o správném sezení pro zdravotníky i studenty: hlavní lektorkou je MUDr. Lia Vašíčková. Odbornou osvětu mimochodem dlouhodobě provádí i naše asociace a Česká společnost pro míšní léze.

Tenhle seminář chceme postupně udělat ve všech krajích. Pro velký zájem ho v Pardubicích určitě zopakujeme; v konzultacích budeme pokračovat už v dubnu v handicap centru Křižovatka. Jde mi o to, aby i rodič, partner nebo osobní asistent vozíčkáře věděl, proč je velmi důležité správně sedět na vozíku a také jak ho dobře vybrat a nastavit.

Váš seminář poukázal na důležitost prevence a varoval před možným poškozením zdraví. Jaká je největší hrozba související se špatným sezením na vozíku?

Jednoznačně dekubity. Nejeden vozíčkář dává přednost osobnímu pohodlí, zanedbává prevenci a nepřipouští si, že by se u něj mohly objevit. Často vznikají nenápadně, z pouhého škrábnutí nebo při přesunech, ale je nutné včas je odhalit a léčit. Jinak to může skončit tragédií.

Na mě se loni obrátilo pětačtyřicet lidí, kteří měli dekubity v různých fázích vývoje, které prokazatelně souvisely s nesprávným sezením na vozíku či se špatným sedákem. A dva z nich zemřeli, protože už se to nedalo vyléčit, organismus byl vyčerpaný. Nejzákeřnější jsou případy, kdy dekubit vznikne zevnitř, od kosti: vozíčkář ho necítí ani nevidí, vůbec o něm neví. A najednou má vážné zdravotní problémy.

Jaké další faktory se podílejí na vzniku dekubitu? Může vůbec vozíčkář s poškozenou míchou úplně zabránit tomuto riziku?

Nemůže. Dekubit je reálnou hrozbou pro každého, kdo po úrazu či z jiného důvodu sedí celý den na vozíku. Ale riziko se dá výrazně snížit i správnou životosprávou, vhodným jídelníčkem, pravidelným cvičením, prováděním odlehčovacích technik během dne a dostatkem spánku.

Lidem ochrnutým po poranění míchy pomáháte víc než 30 let. Vaše činnost byla dlouho spojena s Centrem Paraple, nyní působíte v České asociaci paraplegiků. Obě organizace sídlí v Praze, ale pro seminář o sezení na vozíku jste si vybrala Pardubice. Proč?

SAM_1106Na to je snadná odpověď. Nedostatečně informovaných vozíčkářů je mnoho, a proto chci semináře dělat po celé republice. A tak hledáme neziskovky, které mají bezbariérové budovy, kde se běžně vyskytují vozíčkáři. V Pardubicích to bylo jasné: centrum Kosatec je pro naši akci ideální. Další seminář bude ve čtvrtek 24. dubna v Nové Pace, konkrétně v prostorách sdružení Život bez bariér. A ve čtvrtek 5. června ho uděláme v sídle sdružení Exodus v Třemošné u Plzně.

V některých regionech, třeba v jižních Čechách nebo na Zlínsku, zatím nevíme, kde seminář uspořádat. Třeba nám pomůžou vaši čtenáři. Moje představa je udělat přednášku spojenou s poradenstvím a výstavkou moderních pomůcek pětkrát či šestkrát za rok, zhruba jednou za dvě měsíce.

Jaké poznatky jste v Kosatci získala?

Nestihli jsme všechno, co jsem měla v plánu. Potěšil mě velký zájem: bylo tady 60 lidí, z toho 15 vozíčkářů. Potvrdilo se, že opravdu jde o důležité téma. Ale představovala jsem si, že lidé budou víc „interaktivní“, že se budou víc ptát.

Znovu jsem se přesvědčila, že prevenci zanedbávají hlavně aktivní lidé s poraněnou míchou, kteří denně dojíždějí do zaměstnání, sportují, starají se o rodinu. Přitom dostali potřebné informace na spinální jednotce či v rehabilitačním ústavu… Ale taky se ukazuje, že s přibývajícími lety na vozíku má leckdo větší sklon k pohodlnosti a nehlídá si, jak a na čem sedí. Nejde však jen o dekubity: špatné sezení má i další nepříjemné následky, třeba skoliózu, problémy s ramenními klouby, horší zažívání nebo větší inkontinenci.

Jak jsem očekávala, vozíčkáři (dospělí i děti) se nejvíc zajímali o individuální poradenství. Za použití přístroje pro monitorování tlaku si nechali udělat návrh správného sezení, vyzkoušeli si odlehčovací techniky a cvičení pro zlepšení pozice sedu. Technici firmy Medicco jim zhodnotili nastavení vozíku a poradili, jak vybírat vhodný sedací polštář. Mohli si taky vyzkoušet moderní vozíky a jiné pomůcky.

V dubnu se vydáte do Nové Paky. Nakolik bude seminář podobný tomu pardubickému?

Obsahově bude stejný, ale budu lidi víc motivovat k dotazům. Přednáška opět potrvá zhruba dvě hodiny, ale na individuální konzultace asi vyhradíme víc času. Pro účastníky bude opět přichystána i expozice vozíků a dalších pomůcek. A znovu se uskuteční modelové cvičení, tentokrát pod vedením vozíčkáře Jiřího Suchánka ze spinálky v Liberci.

Vstup je samozřejmě zdarma, zajištěno bude malé občerstvení. Jak už jsem uvedla, seminář je určen hlavně pro vozíčkáře, jejich rodinné příslušníky a asistenty. Přihlásit se lze na stránkách www.czepa.cz.

                                                                                                                                Miloš Pelikán

[box type=”shadow” align=”alignleft” width=”600″ ]

SAM_1118Seminář „Principy správného sezení, výběr a nastavení vozíku“

Kdy a kde: ve čtvrtek 24. dubna v Nové Pace a ve čtvrtek 5. června v Třemošné.
Záměr: CZEPA chce seminář uspořádat ve všech krajích.
Výzva: Pomozte najít neziskovku s bezbariérovými prostorami, kde by se mohl seminář konat! Aktuální jsou jižní Čechy, severní Čechy a Zlínsko.

[/box]