pujckaMožností, jak si požádat o půjčku, je v dnešní době hned několik. Kromě klasického způsobu, kdy si veškeré záležitosti ohledně úvěru vyřídíme přímo na pobočce banky, případně nebankovní společnosti, si o půjčku lze zažádat i telefonicky, textovou zprávou nebo jednoduše online přes internetové stránky. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých možností a na co je třeba si při sjednávání půjčky dát největší pozor? To je v dnešní době téma, která zajímá spoustu lidí. Každý se může ocitnout v situaci, že bude potřebovat půjčit. Ať už na bydlení, opravu auta nebo na koupi nové ledničky či pračky. V dnešní době je velká možnost, kam si zajít vypůjčit peníze. Bohužel ne všechny půjčky, která na první pohled vypadají jako solidní, solidní jsou. Často se setkáváme s pojmy, kterým běžný člověk, který se v této oblasti nepohybuje, nerozumí. A na to spoléhají i věřitelé. K pochopení základních finančních výpočtů a porovnání jednotlivých produktů v nabídce bankovních i nebankovních subjektů je nezbytné nejdříve porozumět významu pojmů úrok, úroková sazby, úrokové období, doba splatnosti či RPSN. RPSN jsou procenta, která jsou psaná nejmenší písmem. Proč? Banky a nebankovní společnosti poskytující úvěry se s RPSN moc nechlubí. Je to částečně proto, že ho neumějí správně vypočítat, ale především proto, že RPSN ukazuje pravdu. A ta nemusí být pro každého úplně příjemná.

Pokudpujcka2 již rozumíme výše zmíněným pojmům, je na řadě výběr vhodné banky, kterých je na trhu spousta. Podle čeho vybírat? Musíme si říct, kolik potřebujeme půjčit peněz a kolik jsme schopní každý měsíc splácet a podle toho hledat banku či společnost. Pokud si chceme vyřídit úvěr na bydlení, je dobré se obrátit na banky, na jejichž činnost dohlíží České národní banka (ČNB). Má tedy bankovní licenci a vklady u banky jsou pojištěny do 100%. Pod pojmem nebankovní instituce se skrývají všechny ostatní společnosti, které nabízí stejné, nebo podobné služby jako banky a ostatní finanční instituce, ale nejsou to banky. Nemají bankovní licenci, nepodléhají ČNB, nikdo jejich činnost pravidelně nereguluje ani nekontroluje, jejich vklady nejsou nijak pojištěny. Tyto společnosti často nabízejí produkty s jednodušším procesem schválení – půjčují menších částky než banky v podstatně na počkání přímo u obchodníků a díky jednoduchému poskytnutí úvěru, nebo půjčky se jim daří získávat stále více klientů. Zpravidla, ale půjčující za mnohem vyšší cenu než banka. Jinými slovy úvěr je podstatně dražší a na úrocích zaplatíte více peněz.

Jak tedy rozpoznat solidní a důvěryhodnou banku? Kam si jít půjčit s minimálním rizikem, že nespadnu do dluhové pasti? Těmito tématy a dalšími pojmy se zabýváme na Workshopu o vedení osobních financí, jenž pořádá služba Sociální rehabilitace na adrese Liga vozíčkářů, Bzenecká 23, Brno – Vinohrady.

[box type=”shadow” align=”alignleft” ]Bc. Lucie Chýlková, Dis
Vedoucí služby a sociální pracovnice – Sociální rehabilitace,
Liga vozíčkářů
tel: 725 122 854
email: lucie.chylkova@ligavozic.cz [/box]