První sraz psovodů s hendikepem

11.12.2012

Johana Biluseacová se zabývá komunikací a spoluprací se psy. Profesně se věnovala  speciálnímu výcviku psů pro potřeby lidí s handicapem a začala se také věnovat novému pojetí kynologie.

Výcvik a výchova psa je vždy náročný a dlouhodobý proces. Pes a psovod s postižením mají tuto cestu o něco těžší. Často i přes maximální nasazení, kdy pes splňuje ukázkovou poslušnost, naráží na zkušební řády. V možnostech s handicapem například není možné provést cvik tak, jak je uvedeno ve zkušebním řádu. Pro příklad psovod s postižením rukou přebírá aport „do klína“, nepředklání se pro něj k psovi. Cvik je tedy dle řádu proveden špatně.

Johana se spolu s manželem Jarkem, který je sám na vozíku, rozhodla hledat nové cesty a způsoby, jak by si i lidé s různým zdravotním postižením mohli předávat cenné zkušenosti, navázat nová přátelství. Zároveň chtěla, aby se svými psy mohli psovodi s postižením skládat zkoušky a závodit v nejrůznějších kynologických disciplínách.

Současně se snaží vytvořit nové kynologické odvětví pro handicapované psovody, které bude obsahovat nejrůznější kynologické disciplíny od poslušnosti, asistence až po disciplíny zábavné a pořádat společné akce.

Pro naplnění všech těchto vizí a představ je třeba shromáždit skupinu lidí, kteří se k nim v tomto usilovném snažení připojí. Nechcete být mezi nimi?
Více na: http://www.psi-partaci.cz/o-nas/

„Naše činnost bude mít dvě odvětví, aby si každý našel to své,“ říká Johana Biluseacová.

1. Odvětví se bude snažit naplnit zájmy pejskařů a milovníky psů (http://www.psi-partaci.cz/) i kynologů a zapálených psovodů (http://www.psovodishandicapem.4fan.cz/).

První výcvikové setkání psovodů s handicapem probíhalo v Chlumu u Třeboně. Zúčastnilo se ho 13  psovodů a 9 psů.

V prvním dnem byly k vidění přednášky:

– Seznámení se s nově vznikajícím projektem a jeho cílech

– Zasvěcení zúčastněných do nejrůznějších kynologických disciplín, které jsou vhodné i pro psovody s handicapem

– Poznatky, zkušenosti a rady, jak využít všechny možné prostředky pro správnou komunikaci a spolupráci se svým psem

Druhý den následoval výcvik. Některá ranní ptáčata vyrazila na procházku se psi a kochali se krásou okolí, ostatní zvolili hromadné venčení v areálu. Po snídani začal výcvik s  pejsky, zkoušely se nové výcvikové metody. Někteří se učili používat clicer, jiný zase aportování, proběhl nácvik pachových prací a také cvičení volné disciplíny – tunel překážky.  Jelikož  počasí příliš nepřálo a napadl sníh – výuka probíhala v chatě.

Neděle byla závodním dnem.  Každý ze soutěžících losoval pořadí, ve kterém půjde a které disciplíny bude předvádět. Závodů se zúčastnilo  6 psovodů a  7 psů. V průběhu celého závodu se psi chovali vzorně. Atmosféra byla úžasná. Výherci převzali mnoho darů, medailí a pohárů.

Vítězové   1 . neoficiálního upraveného zkušebního řádu ZTPP-Z
1. místo v celkovém závodu – Zdeňka Koldová s labradorkou Týnou
2. místo v celkovém závodu –  Bohdana Vondrová s labradorkou Viki
3. místo v celkovém závodu – Ladislav Tomm s flat coated retrívřicí Viki

Vítězové jednotlivých disciplín:
Nejlepší poslušnost – Bohdana Vondrová s labradorkou Viki
Nejukázněnější pes ve frekvenci – Jaromír Biluseac s americkým pitbulteriérem Rastym
Nejlepší speciální cviky (překážková dráha) – Zdeňka Koldová s labradorkou Týnou

Johana Biluseacová a Věra Schmidová

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*