Každý má právo na pár dnů v roce vypnout. Pečující také. Proto jsme se rozhodli udělat akci ušitou na míru právě těm, kteří se starají o někoho blízkého. 

Od 16. do 19. srpna se tak prostory Ligy staly dějištěm akce Provětrej kolečka. 

V pátek ráno jsme se všichni účastníci poznali pomocí seznamovacích her. 

Kdyby si přece jen někdo všechna jména nezapamatoval, vyráběli jsme si originální placky, které pak sloužily jako jmenovky. Po této kreativní práci jsme si trochu zasportovali. S pohybem jsme to ale nepřeháněli. Hráli jsme foukanou. To byste nevěřili, kolik legrace můžete zažít s jedním pinpongovým míčkem a odhodláním fouknout ho na soupeřovu stranu stolu. 

Odpoledne jsme se zaposlouchali do tónů různých hudebních nástrojů. Bonga, flétny, tibetské misky a mnoho dalších udělaly krásnou atmosféru plnou relaxace.

Odpočinek, to byla alfa i omega celého víkendu. Proto byl sobotní výlet pouze pro klienty a pečující zůstali doma a mohli si užít den podle svého a zároveň věděli, že o jejich blízké bude skvěle postaráno. 

Víme, že maminky hendikepovaných dětí pořád o někoho pečují. V neděli jsme jim to chtěli vrátit a pro změnu jsme se postarali my o ně. Masáže, kosmetika i kadeřnice jim byly plně k dispozici (zatímco pro jejich ratolesti byl připraven paralelní program). Byla to zkrátka pohodová neděle, stejně tak jak byl pohodový celý víkend.

Nechceme se chválit, ale úsměvy všech účastníků při loučení naznačovaly, že akce Provětrej kolečka se opravdu povedla. 

Ladislava Blažková

Vděčíme za to i mnoha dobrovolníkům, kteří se stali víkendovými průvodci našich klientů.

Provětrej kolečka očima dobrovolníka

Jmenuji se Katka. V profesním životě jsem učitelkou, sportovní trenérkou, věnuji se také organizaci sportovních táborů, fitness víkendů pro ženy, sportovních akcí pro děti a dospělé, jsem pořadatelem in line kurzů pro děti. Moje touha a vášeň pro práci s lidmi je velká, věnuji se práci s láskou a nadšením. Baví mě vidět uspokojení a radost, která má práce přináší druhým lidem.

K Lize vozíčkářů jsem se dostala přes fakultu sportovních studií. Na tuto nabídku jsem reagovala především s vidinou uspokojení mé touhy být tam, kde to má opravdu smysl. Zapojit se do takového prostředí totiž nese přínos nejen pro samotné klienty a jejich organizaci, ale také pro vás samotné. Pokud dokážete v situacích vidět přesah, uvědomíte si, že jste se dostali do fantastického prostředí, které je naplněno lidskostí, láskou, empatií, přátelstvím a upřímným klidem a pohodou. Myslím, že tyto hodnoty hledáme v dnešní uspěchané a hektické době téměř všichni a je skvělé, když najdete místo, které vám nabídne příležitost stát se jeho součástí.

Pohled do tváří klientů a jejich rodičů, kteří zažívají těžké životní situace a i přesto dokáží vyzařovat lásku, porozumnění, touhu žít a být pravoplatnými členy společnosti je doslova neskutečný zážitek, který ve mě vyvolává pokoru, pocit souznění a blízkosti, který je v dnešní době opomíjen, ačkoli ho potřebujeme všichni.

Měla jsem příležitost být na víkendové akci Provětrej Kolečka. Tento den jsem prožila s Natálkou, která je klientkou centra. Nejsilnějším zážitkem pro mě byla skupinová relaxace. S Natálkou jsme ležely vedle sebe na velké matraci, oči nám zavázali šátkem a my měli příležitost komunikovat pouze dotykem. Spojením hudby, dotyku a absencí zraku mezi námi vzniklo empatické propojení, které se dá slovy jen těžko popsat. Byl to pro mě hluboký zážitek, z kterého čerpám dodnes.

Ve spolupráci s Ligou Vozíčkářů chci určitě pokračovat. Dobrovolnictví na Lize má pro mě a můj život velký smysl. Jsem ráda, že se můžu nacházet tam, kde je opravdu potřeba.