Stolní tenis patří historicky k nejúspěšnějším paralympijským sportům v České republice. Těší se velké oblibě, a to nejen díky úspěchům, kterých čeští hráči dosáhli, ale i díky dostupnosti a atraktivitě tohoto sportu. I stolní tenisté ale bojují s problémy. Hlavní překážkou rozvoje tohoto sportu jsou opět finance.

Asociace stolního tenisu funguje celorepublikově a téměř všichni aktivní hráči jsou jejími členy. V zemi existuje zhruba deset oddílů, které provozují stolní tenis vozíčkářů. I díky tak velké hráčské základně se řadí čeští hráči mezi velmi úspěšné na mezinárodním poli. Dosáhli úspěchů například na Mistrovství Evropy v roce 2011, zatím nepřekonaným vrcholem je zlatá medaile z Atén. Od té doby jsou výsledky českých sportovců výrazně na ústupu. Děje se tak ze dvou zásadních důvodů. Prvním jsou přetrvávající problémy s financováním sportu postižených. Druhým, který logicky vyplývá z dostupnosti stolní tenisu, je narůstající zájem o tento sport ve světě, což jednoznačně zvyšuje počty kvalitních soupeřů.

Český reprezentační tým však patří v této době ke slušnému evropskému průměru. Máme tři hráče umístěné ve svých kategoriích do patnáctého místa ve světovém žebříčku. Velký potenciál má Jiří Suchánek, který dosáhl poprvé na medailové umístění na nedávném turnaji v Hodoníně. Tento nadějný hráč pokračuje ve velkém výkonnostním růstu. V plánu Asociace je zapracovat do reprezentace nové mladé hráče Jiřího Žáčka a Petra Svatoše, kteří by se v budoucnu mohli poprat se světovou konkurencí na mezinárodních turnajích. Vyčkejme a nechme se překvapit, kdo bude reprezentovat Česko na olympijských hrách v roce 2016.

Možná to můžete být i vy, se stolním tenisem se totiž dá začít kdykoliv. Výhodou tohoto sportu je to, že je vhodný pro jakýkoliv druh postižení. Berle ani vozík nejsou překážkou. Není třeba hned aspirovat na šampiona, stolní tenis si můžete zahrát i rekreačně. Výhodou speciální haly je rovný povrch, zkušení rádcové i bezbariérové zázemí.

Jak začít? Podle slov Jaroslava Hadravy, předsedy Asociace stolního tenisu vozíčkářů, je nejjednodušší zkontaktovat nejbližší oddíl v blízkosti bydliště (specializované sportovní kluby stolních tenistů na vozíku najdete v Praze, v Pardubicích, v Liberci, v Ostravě atd.) V případě, že by se tento postup neosvědčil, je možné kdykoliv kontaktovat vedení Asociace, které poskytne všechny potřebné informace kde a jak začít. Prvním krokem je tedy nalezení vhodných tréninkových podmínek. Není však potřeba hledat specializovaná sportoviště. „Doporučoval bych především najít vhodné tréninkové podmínky v nějakém oddílu stolního tenisu zdravých,“ přibližuje možnosti začátků J. Hadrava.

Asociace funguje pod Českým svazem tělesně postižených sportovců a stará se o zřizování celoroční soutěže Český pohár. Mimoto spadá do jejího působení celé vedení českého stolního tenisu, včetně reprezentace. Podle svých možností všechny projekty finančně podporuje.

Hodonínské klání ukázalo na budoucí hvězdy

Na začátku dubna se uskutečnil turnaj stolního tenisu vozíčkářů v Hodoníně. Diváci se mohli těšit na šestnáct hráčů z České a Slovenské republiky, kteří se spolu vzájemně utkali v hale na Bažantnici ve dvou kategoriích, a to v soutěži jednotlivců a v soutěži dvoučlenných družstev.

Kvalitní podívanou zaručila kompletní česká a slovenská špička. Vítězství nakonec vybojovali v soutěži družstev Kadlík a Zmrzlý, vítězem soutěže jednotlivců se stal René Tauš, zlatý medailista ze soutěže družstev v Aténách 2004.

Několik podobných turnajů po republice i v sousedních státech je společným projektem Čechů, Slováků a od letošního roku i hráčů z Rakouska a Polska, kteří se tentokrát nezúčastnili kvůli kolizi termínů.

Na turnaji zazářil Jiří Suchánek, který poprvé ve své kariéře získal cenný kov. Mladý nadějný hráč se velmi rychle zlepšuje a v budoucnu o něm zřejmě v souvislosti se stolním tenisem ještě uslyšíme. Druhý turnaj tohoto projektu čtyř států proběhne v září na Slovensku. Mezitím se v květnu chystá Mistrovství České republiky jednotlivců a od dubna se rozjíždí celoroční Český pohár. Nejbližším mezinárodním kláním bude ke konci května turnaj ve Slovinsku, kde čeští hráči rozhodně nebudou chybět.

Jan Štětka