V sobotu 23. srpna 2014 se v OC FORUM Nová Karolína v Ostravě uskuteční první český OUTDOOROVÝ DEN NAPŘÍČ HANDICAPY. Unikátní akce vznikla jako testovací projekt v rámci Ostravy Evropského města sportu 2014. Hlavním pořadatelem sportovního dne pro všechny bez rozdílu zdravotního stavu, věku nebo pohlaví je o.s. Cesta za snem, která má na svém kontě řadu mezinárodních sportovních projektů na podporu aktivního života s handicapem. Záměrem pořadatelů je spojit lidi s různými druhy postižení s širokou veřejností pomoci sportu a outdoorových aktivit.

Plakat_A4_21x297Ostrava je letos Evropským městem sportu. V rámci projektu podpořila pro rok 2014 sportovní aktivity klubů a organizací více než 20 miliony korun. „Podstatou projektu je, aby se do sportování zapojili úplně všichni, děti, dospělí, senioři, zdraví, ale také handicapovaní. Proto jsme z grantů podpořili myšlenku společných akcí lidí zdravých a tělesně postižených. Nebojíme se projektů, které se ještě jinde nekonaly. Jsme potěšeni, že se staneme prvním městem, kde se outdoorový den napříč handicapy bude konat. Věříme, že se k nám postupně přidají i další města“, řekl náměstek primátora města Ostravy Martin Štěpánek.

Projekt „Ostravský outdoorový den napříč handicapy“ má za cíl motivovat handicapované k aktivnímu a plnohodnotnému životu a současně bourat bariéry mezi zdravotně postiženými a širokou veřejností. V přípravě organizátoři využívají svých několikaletých zkušeností z předchozích projektů, kontaktů s desítkami organizací, rehabilitačními ústavy, spinálními jednotkami, speciálními centry následné pomoci nebo zájmovými skupinami.

„Zásadním principem akce je možnost poměření sil a schopností v rámci nejrůznějších sportovních disciplín. Soutěžit budou vždy dvojice – člověk bez handicapu a s handicapem. Bez rozdílu věku, pohlaví a postižení. Návštěvníci si samozřejmě budou moci jednotlivé disciplíny vyzkoušet i bez nutnosti soutěžit – ale přijdou tak o možnost vyhrát nový Tablet Lenovo A7-50, což by byla škoda“, říká místopředseda o.s. Cesta za snem Miloslav Doležal.

Disciplíny jsou postaveny na sportovních aktivitách, které lze provádět i s handicapem. Návštěvníci si vyzkouší například duely na trenažérech bicyklů poháněných rukama, veslování nebo sledge lyžování. Pozornost určitě vzbudí lezení na osmi metrovou stěnu, kdy zdraví budou mít znehybněny nohy. Instruktorem lezení bude nevidomý horolezec Honza Říha. Návštěvníci se budou moci seznámit a vyzkoušet si paralympijský sport zvaný „boccia“, zápolit se bude také na elektronické střelnici, na překážkové dráze nebo v dovednostních soutěžích. Program také myslí na děti a odpočinek a rozšíření obzorů bude možné v kino stanu s tématikou handy outdoorových aktivit – například filmy o výpravách Heřmana Volfa „Křížem krážem Evropou“, krátké filmy o nejrůznějších sportovních akcích, kterých se zapojují osoby se zdravotním postižení, či třeba snímek o výstupu žen s roztroušenou sklerózou na Kilimandžáro.

V doprovodném programu organizátoři nabízí ukázky a testování elektrokol v novém projektu pro osoby se sníženou pohyblivostí, závody na koloběžkách, soutěž ve foukací střelnici či potrápit s hlavolamy.

Cílem projektu je zvýšit povědomí o aktivitách osob se zdravotním postižením, ukázat, že lze i s handicapem lze dělat celou řadu sportovních aktivit, potažmo žít aktivně, pracovat, zapojit se do chodu společnosti a podílet se na jejím utváření. Lidé bez handicapu získají nové zkušenosti, nový pohled na život a mobilitu zdravotně postižených a společné soužití.

Tomáš Pchálek