4. prosinec je velkým dnem a oceněním práce pro osobní asistenty brněnské organizace Ligy vozíčkářů. V obrovské konkurenci desítek dalších přihlášených institucí v udělování Ceny kvality v sociální péči získali čestné uznání (2. nejlepší po vítězi) v kategorii poskytovatelů sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením.

Oceněná osobní asistence Ligy vozíčkářů patří k těm nejprofesionálnějším službám, které umožňují lidem s těžkým zdravotním postižením žít běžným způsobem života. To, že máme kvalitně nastavený administrativní a organizační systém (motivační, vzdělávací atd.), je jen jedna strana mince. Hlavním adresátem vyznamenání jsou naši asistenti, kteří každý den pomáhají 40 klientům, věnují jim mnohdy nadstandardní péči, jsou iniciativní a vnímaví.

Práce osobních asistentů není na veřejnosti vidět, je založená na úzkém vztahu důvěry a profesionality. O to víc nás ocenění těší, o to víc jsme rádi, že si všech našich 30 asistentů a jejich vedoucí týmů odnáší toto povzbuzení do další smysluplné práce. A to navíc v době, kdy není jednoduché službu osobní asistence finančně zajistit.

Proč je toto ocenění tak významné?

Jedná se o profesionální hodnocení, které nezapomíná na žádný moment týkající se sociální služby. Posuzovalo se dodržování práv uživatelů, etické kodexy, možnosti uplatnění vlastní vůle klienta, administrativa, soulad se standardy kvality, smlouvy, ochrana osobních údajů, individuální plány, školení pracovníků, systém supervizí, hodnocení práce asistentů, systém zjišťování zpětné vazby, konkrétní řešení konkrétních krizových situací, dosavadní ocenění, finanční zázemí, ale i propagace služby, výjimečnost, originalita a další faktory. Na základě tohoto hodnocení jsme byli vybráni z desítek přihlášených mezi nejlepší a po osobní návštěvě hodnotitelů jsme obdrželi toto významné ocenění, které má v oblasti sociálních služeb velkou vážnost a důvěryhodnost (něco jako hvězdička francouzského gurmána Michelina pro restaurace :-)).

Něco z historie služby Osobní asistence (aneb stavíme na pevných základech)

Liga vozíčkářů začala poskytovat službu osobní asistence na sklonku roku 1998 na základě poptávky ze strany obyvatel s postižením z Brna a okolí. Služba se inspirovala v Praze a byla první službou tohoto druhu v Brně. Od počátků služby jsme kladli důraz na pomoc a podporu lidem s tělesným postižením především v aktivním věku, i když cílová skupina nebyla striktně vyhraněna typem postižení ani věkem. S příchodem zákona o sociálních službách proběhla řada organizačních změn, mimo jiné i profilace cílové skupiny – pracujeme s lidmi s tělesným postižením ve věku 7-60 let.

Počet uživatelů zpočátku rostl velmi prudce, což svědčilo o její potřebnosti. Během dvou let vzrostl počet uživatelů na 27 a jejich počet rostl až do roku 2006. V prvních letech platnosti zákona jsme zaznamenali pokles, ale od roku 2009 opět poptávka roste, což svědčí o tom, že uživatelé si vyzkoušeli řešit situaci vlastními silami, ale poté se zpět vrátili k profesionálnímu poskytovateli. Obvyklý roční počet uživatelů se v současnosti pohybuje mezi 45-50. Za rok 2011 jsme odasistovali více než 27.000 hodin.

Službu zajišťují v současné době 3 sociální pracovníci na plný pracovní úvazek (všichni mají praxi jako osobní asistenti a dodnes je provádění asistence součástí jejich práce, aby nedošlo k odcizení od praxe) a 30-40 osobních asistentů v terénu. Cca polovinu asistentů tvoří studenti vysokých škol (nejčastěji obory speciální pedagogika, sociální pedagogika, sociální práce, psychologie).

V osobní asistenci dbáme především na to, aby se služba maximálně přizpůsobila požadavkům svých uživatelů a zároveň zůstala věrná svému poslání a svým zásadám. Pomáháme s těmi úkony, které uživatel skutečně nezvládne, a podporujeme ho v činnostech, které dokáže. Službu poskytujeme pravidelně (např. 8 i 12 hodin denně) nebo nárazově dle potřeby uživatelů (např. občas doprovod k lékaři).

Ve dnech 19. – 21.4.2010 proběhla ve službě osobní asistence Inspekce kvality sociálních služeb. Služba obstála na 90,97% a získala 131 bodů ze 144 možných. Standardy kvality sociálních služeb byly splněny s hodnocením výborně.

Liga vozíčkářů získala Cenu Unie zaměstnavatelských svazů ČR za inovaci v sociálních službách za rok 2010 za projekt “Kompletní automatizace administrativních procesů poskytování sociální služby osobní asistence”.

Zanedlouho se můžete těšit na fotografie, které zachycují slavnostní předání ceny v budově Senátu Parlamentu ČR. Cenu převzala vedoucí služby Nikol Minaříková za doprovodu sociálních pracovnic Lenky Krátké a Kateřiny Prokopové a našich příznivců a partnerů.

Děkujeme všem, kteří mají na tomto ocenění byť sebemenší podíl. Jsme tým. Jsme tým, který funguje.