Je brzy ráno. Ptáci řvou jak zběsilí, ale slunce ještě nevylezlo nad obzor. Za bzukotu elektromotorů vjíždí zcela samostatně můj vozík do potemnělé kuchyně. “Už se těším na léto, to už v tuhle dobu bude víc světla,” pomyslím si a v místnosti se rozsvítí. Z reproduktorů se ozývá hudba, na kterou jsem si zrovna vzpomněl. “Dneska si musím dát hodně silný čaj, jinak se asi neprobudím”. Ozve se je jemné pípnutí varné konvice, přenastavuji teplotu na 90 stupňů. Ze zad vozíku se vysune robotická ruka s pěti hbitými prsty a zkušeně sype do konvičky o dvě lžičky černého Assámu navíc. Zalévá ho právě dovařenou vodou a po chvíli už neméně zručně přenáší konvičku na stůl. Nalije do šálku, který mi podá ke rtům, abych mohl usrknout. Vozík jede do koupelny, ruka vymačkává pastu na kartáček a čistí mi zuby. 
Najednou se zastaví. “Já vůl zapomněl šéfovi poslat ty podklady,” ruka chvatně položí kartáček, který hbitě vystřídá sklenice s vodou. Vjíždím do pokoje, kde už na obrazovce svítí narychlo sesumírovaný e-mail. Projedu ho očima, v sekundě vyměním pár slov, přiložím podklady a posílám. Volám šéfovi. Mezitím přijímám zprávu od autonomního e-taxi, že už stojí před domem. “Nezapomeň zase zhasnout,” kárám se v duchu. Dům se ponořil do ranního šera, hudba ztichla. Chvatně srkám ještě alespoň jeden doušek čaje. Dveře od bytu se otevírají, robotická ruka se skládá zpátky za záda vozíku, projíždím a dveře se zavírají společně s tím, jak taxík vysunuje plošinu.

Ano, trochu jsem se zasnil. Je ale docela možné, že jediné opravdové sci-fi v tomto minipříběhu bude to, že bych byl někdy takhle brzo ráno vzhůru. Známý podnikatel, vynálezce a vizionář Elon Musk je některými označován za Edisona naší doby. Elonovy firmy jako Tesla, SpaceX nebo Boring company jsou opravdovými průkopníky ve svých oblastech. Je to člověk, který naučil rakety přistávat, Američany milovat elektrická auta a kopat tunely rychleji, než Viktor Kožený vytuneloval své fondy. V roce 2017 lety založil tajemnou společnost Neuralink, o které se vědělo jen tolik, že chce propojit tu nejsložitější věc ve známém vesmíru, tedy lidský mozek, s počítačem. Po třech letech mlčení letos v červenci představil přelomový vynález, který může výrazně pomoci v životě zcela paralyzovaných osob.  

Cílem snažení Neuralinku není nic menšího, než možnost ovládat svůj počítač, smartphone, nebo jakékoli elektrické zařízení pomocí myšlenek. Ovládání počítač myšlenkou není nic nového. Mnoho výzkumných týmů ve světě už dokázalo pohnout kurzorem myši nebo i pohnout robotickou paží, jak můžete vidět na tomto videu. Zde by však mělo jít o daleko lepší přesnost a hlavně bez poškození mozku. Myšlenka by tak přímo nahradila zařízení jako je klávesnice, myš, případně hlas, které jsou zřejmě pro 21. století už málo sexy. S raketovým nástupem umělé inteligence už budou totiž strašně pomalé, jako se to kdysi stalo děrným štítkům a magnetickému pásku. 

Sám Musk varuje před nebezpečím umělé inteligence a dokonce ji považuje za největší nebezpečí naší civilizace. Tvrdí, že umělá inteligence nás brzy může vnímat podobně, jako se my dnes díváme na šimpanze. Neuralink by měl lidstvu umožnit vytvořit symbiózu mezi člověkem a umělou inteligencí. 

Technicky vzato se jedná o speciální mikročip, který se operativně umístí do mozku společně s tisíci nanovlákny s elektrodami. Ta jsou tenká jen jako třetina lidského vlasu a dokáží snímat elektromagnetické impulsy neuronů na vybraných místech v mozku. Implantáty pak předají tuto informaci bezdrátově do externího zařízení za uchem. Pak už můžete myšlením ovlivňovat dění kolem sebe. 

Takovou náročnou operaci by samozřejmě nezvládl ani primář Sova v době své největší slávy. Neuralink proto sestrojil speciálního, vysoce přesného neurochirurgického robota, který vše provede. Operace by měla údajně být stejně snadná, jako laserová operace očí v současnosti. 


Autoři videa: ElonXVTM

Ano, představa, že si nechám vypálit díry do vlastní hlavy, není úplně příjemná. Ale v případě, že je člověk zcela ochrnutý a naskytnou se mu takovéhle možnosti, asi není o čem přemýšlet. Nabízí se srovnání s kochleárním implantátem, který vyžaduje zásah do lebky, ale za možnost normálně slyšet je to přijatelná cena. 

Na otázku, zda takhle nevytvoříme z lidí kyborgy, Elon Musk odpověděl, že už jimi jsme, protože už si nedokážeme představit život bez chytrého telefonu. Nikdo vás nenutí ho mít, ale bez něj budete jen těžko konkurenceschopní. Možná, že jednou vznikne privilegovaná vrstva společnosti, která si podobné zařízení bude moct dovolit a bude díky tomu mnohem rychlejší a výkonnější, než všichni ostatní. Ale to už jsem se zase zasnil. Tato technologie je teprve na úplném začátku vývoje a bude ještě dlouho trvat, než ji uvidíme v praxi. Technologii už testovali i na opicích, které dokázaly ovládat počítač. První lidé by měli přijít už příští rok. Nezbývá než doufat, že nápad Elon promění v realitu tak, jako se mu to povedlo u jiných jeho projektů. 

Michael Vidura

Další zdroje

https://www.czechcrunch.cz/2019/07/neuralink-elona-muska-vyvinul-technologii-se-kterou-bude-mozne-ovladat-pocitac-ci-mobil-lidskou-mysli/

https://www.svethardware.cz/elon-musk-predstavuje-neuralink-cip-pro-cteni-myslenek/49765