Kosatec oslaví půlkulaté narozeniny

2.9.2016

Integrační centrum sociálních aktivit, které je zařízením České abilympijské asociace, z. s. a v Pardubicích a okolí se vžilo pod názvem Kosatec, oslaví v pondělí 5. září 2016 páté výročí.

V onen den bude v Kosatci připraven bohatý program pro širokou veřejnost. Od rána do 16 hodin tu budou prezentace služeb a všech aktivit CAA, prohlídky budovy i zázemí, bubenická show stacionáře Mirea, fungovat budou tvořivé dílny, zážitkové semináře, soutěže, bude možné posedět v Kavárně u tiskaře Brixe a v zahradě Kosatce opékat špekáčky. „O půl jedenácté chceme uložit tubu s významnými dokumenty i artefakty z činnosti a aktivit České abilympijské asociace jako poselství pro budoucí generace,“ prozradil Jaromír Krpálek, místopředseda organizace.

V odpoledním programu, který začne v 16 hodin, se hosté dozvědí o historii a poslání Kosatce. Zazní také komorní hudba.

V 17,30 hodin odstartuje charitativní aukce, do které nám svoje díla poskytli renomovaní umělci, kteří mají vazbu na Pardubice i celé východní Čechy. Jedná se o malíře, výtvarníky a grafiky Martu Benešovou, Víta Boučka, Jaromíra Košaře, Josefa Procházku, Zdeňka Sigmunda, Milana Valáška, Martina Víška nebo fotografa Luďka Vojtěchovského a architekta Miroslava Chaloupku.  Součástí aukce budou i zajímavé šperky Kosatec nebo malovaný hedvábný šátek, který vznikl na světové abilympiádě v Praze. „Získané finanční prostředky budou využity na zkvalitnění  činnosti naší České abilympijské asociace, která už téměř dvacet let pomáhá lidem se zdravotním a sociálním hendikepem,“ řekl Jaromír Krpálek.

Návrh letáku k vyroci otevreni_A4-page-001

 

 

Stavba byla financována z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severovýchod a státního rozpočtu České republiky, v listopadu roku 2009 byla schválena dotace téměř 54 miliónů korun. Ve Sladkovského ulici se začalo stavět v únoru roku 2010 a vítěz výběrového řízení, hradecká stavební firma Stako, ji ukončila začátkem roku 2011. Vnitřní vybavení objektu dodala pardubická firma JP-KONTAKT.

Nové zařízení umožnilo CAA rozvoj svých aktivit.  „Nemůžeme lpět na konzervativních přístupech a nabídce, musíme hledat pořád něco nového. Základním zaměřením naší Asociace, která v Pardubicích funguje od roku 1997, byly bezbariérovost, osobní asistence, sociální rehabilitace, zážitkové semináře, abilympiáda či v poslední době výstava Kreativ,“ informoval Krpálek.

 

Moderní zázemí dalo vzniknout tréninkovým dílnám i pracovním příležitostem (restaurace, kavárna), osvědčily se prodejna Pardubanda v Machonově pasáži či výroba a rozvoz zdravých svačinek do škol v Pardubicích a okolí. V CAA zkoušeli i dopravu postižených za nákupy, k lékaři či na výlety. Velmi dobře fungují tréninková restaurace a Kavárna u tiskaře Brixe, vyhledávané jsou i tréninkové byty. V současné době je v CAA zaměstnáno 81 osozobrobr.phpb, z toho 55 se zdravotním hendikepem, jejichž služeb využívá přes 50 klientů. „Plánů máme hodně, například 1. září spouštíme výrobu pečiva ve vlastní pekárně, zatím jen pro potřeby zdravých svačinek. Čekáme, až uplyne pětiletá karenční lhůta a my budeme moci svoji činnost ještě rozšířit a také vydělat nějaké finance,“ dodal Jaromír Krpálek, který se zároveň pochlubil, že o letošních prázdninách přinesla svoji první úrodu tři včelstva umístěná na střeše Kosatce – stočilo se necelých 75 kilogramů oblíbené sladké pochutiny. Med naplnil 140 malých sklenic o obsahu 350 gramů a 50 půlkilogramových.

(tisková zpráva)

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*