Klub českých turistů už vyznačil osm tras pro vozíčkáře

9.7.2014

logo_tur.pro.vsechny_m  Chvályhodný nápad měl v roce 2008 Klub českých turistů, když si připomínal 120. výročí svého vzniku. Založil veřejnou sbírku na podporu tělesně postižených příznivců pohybu v přírodě. Pořádá ji pravidelně během své akce Novoroční čtyřlístek a vybrané peníze se používají na značení tras vhodných pro vozíčkáře. Hlavním záměrem dlouhodobého projektu Turistika pro všechny je najít a vyznačit v každém kraji aspoň jednu.

Při zvažování, zda je daná lokalita vhodná, uplatňuje Klub několik kritérií. Místo by mělo skýtat možnost vytvořit několik okruhů o různé délce, které se protínají a jejichž celková délka je 4 až 15 kilometrů. Ideální je zpevněný asfaltový povrch, případně kombinovaný se šotolinou. Pro obtížnost trasy zavedl Klub třístupňové hodnocení, jemuž odpovídají barevně odlišné značky s piktogramem vozíčkáře: modrá pro nejlehčí, červená pro částečně přístupnou a černá pro obtížně přístupnou trasu. Technické parametry (například stoupání terénu, příčný sklon nebo šířka cesty), které Klub používá, vznikly po společných jednáních více než dvaceti organizací a institucí.

dDSC_0078aVhodnost vytipované trasy vždy posoudí projektový specialista KČT a osoba na vozíku. Zřízení jedné trasy stojí 120 až 150 tisíc korun, kromě značek jde o informační panely, odpočinková místa a rozcestníky, ale též o zhotovení propagačního letáku s mapou. Bezbariérové trasy projektu Turistika pro všechny jsou v současnosti v osmi krajích.

Jakkoli je zmíněná metodika, kterou Klub používá, promyšlená a kvalitní, souhlasí i tato organizace s tím, aby byl v Česku přijat jednotný postup závazný pro všechny subjekty působící v turistickém ruchu. Ostatně, KČT má svého zástupce v pracovní skupině při ministerstvu pro místní rozvoj, která se touto záležitostí zabývá.

(mp)

Vyznačené trasy projektu Turistika pro všechny

2009 Mariánské údolí, Brno

2010 osada Lutová, Chlum u Třeboně

2011

kolem boleveckých rybníků, Plzeň

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

městské lesy, Hradec Králové

2012

mezi stanicemi metra Hůrka,
Lužiny a Luka, Praha

Vizovická černá, Vizovice

2013

areál rehabilitačního ústavu, Kladruby u Vlašimi

okolí rehabilitačního ústavu, Hrabyně

Podrobné informace o trasách lze najít na stránkách www.kct.cz v rubrice Charitativní projekty.

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*