Služby lidem se zdravotním postižením bude v Jihlavě i nadále poskytovat Liga vozíčkářů. A to i přesto, že s koncem února končí jeden z jejích projektů zaměřený na přípravu lidí s postižením pro hledání zaměstnání. Naopak – nabídka služeb Ligy vozíčkářů se od března ještě rozšíří.

Nezisková organizace Liga vozíčkářů podporuje lidi se zdravotním postižením, a to nejen ty s tělesným postižením, ale také lidi s postižením mentálním, duševním hendikepem nebo s civilizačními chorobami. „Již několik let realizujeme různé projekty, díky kterým našly desítky lidí zaměstnání, naučili se pracovat s počítačem a mají lepší představu o vhodné práci a postupu jak ji hledat,“ říká pracovní konzultantka Lucie Jiříková. V rámci aktivit a projektů Liga vozíčkářů postupně rozšířila pomoc lidem se zdravotním postižením i do dalších oblastí Vysočiny a Jihomoravského kraje: Žďár nad Sázavou, Velké Meziříčí, Jihlava, Blansko, Brno, Vyškov, Znojmo, Blansko, Veselí nad Moravou a Hodonín.

Na klienty se těší sociální pracovnice Lucie Jiříková.

Pobočka v Jihlavě se nachází v Žižkově ulici.

Hledat práci pomáhal postiženým lidem od března 2011 v Jihlavě a Znojmě projekt Agentura A-P-Z. Ten za dva roky existence nabídl 8 PC kurzů pro úplné začátečníky, každodenní individuální pomoc lidem se zdravotním postižením při hledání zaměstnání a 7 workshopů, kde si mohli klienti skupinově vyzkoušet, jak nejlépe zapůsobit u pohovoru. „Zároveň jsme spolupracovali s desítkami zaměstnavatelů v kraji Vysočina, se kterými jsme zvažovali vytvoření pracovních míst pro lidi se zdravotním postižením, na která jsme mohli nabídnout dotace na mzdu po dobu půl roku. Vytvořili jsme 35 míst a to například místa skladníka, prodavače nebo administrativního pracovníka,“ jmenuje výsledky projektu Jiříková. Během dvou let se díky tomu podařilo najít zaměstnání šestašedesáti lidem se zdravotním postižením, což byla polovina všech účastníků projektu. Ostatní si podle Jiříkové odnesli minimálně cenné zkušenosti.

V Jihlavě sice skončí projekt Agentura A-P-Z, financovaný z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky, díky čemuž byl pro všechny bezplatný, postižení lidé ale o pomoc nepřijdou. Naopak. „Od března 2013 bude Liga vozíčkářů dále poskytovat služby lidem se zdravotním postižením a navíc nejen v oblasti hledání práce, ale i v dalších oblastech života,“ vysvětluje Lucie Jiříková.

Jedna z aktivit – workshop: nácvik pracovního pohovoru

To podle bude možné díky dotacím na sociální službu Sociální rehabilitaci, která v kombinaci s dalším projektem nabídne širší škálu podpory lidem se zdravotním postižením v nelehké situaci, která se může týkat zaměstnání, bydlení, dalšího vzdělávání, volného času apod. S každým zájemcem o pomoc pracovníci na jihlavské pobočce proberou jeho situaci a najdou společně postup, jak by bylo vhodné situaci řešit. V případě dotazů nebo zájmu o pomoc kontaktujte Lucii Jiříkovou na telefonu tel: 606 070 359 nebo e-mailem lucie.jirikova@ligavozic.cz.