Jak si vzít volno od bariér

3.4.2017

IMG_0801(PR článek) Jednou za rok jsme zvyklí brát si dovolenou, čas odpočinku od celoroční práce, škol, každodenního prostředí a trápení. Prostě chceme úplně vypnout. Taková dovolená by ideálně měla být v prostředí, které je tak bezbariérové, že úplně zapomeneme, že existuje svět, ve kterém jsme něčím postižení. Hledání a zařizování takového místa může být ovšem úmorná práce, a nakonec se o dovolené často musíme vyrovnávat s bariérami, které byly pro lidi, s nimiž jsme jednali, neviditelné.

Mnozí máme nějakou tu špatnou zkušenost z raných zájezdů porevolučních let, kdy jednak nebylo moc kam a pořadatelům chyběly zkušenosti. Situace se od té doby změnila poměrně zásadně, a pokud budeme postupovat správně, máme slušnou šanci na bezstarostnou dovolenou.

První pravidlo, které musíte následovat, ať už si dovolenou zařizujete vlastními silami nebo přes cestovní agentury, je poptávat mezi prvními. Bezbariérové pokoje ve smyslu, jaký na to kladou moderní normy, mohou být i jen tři na několik set pokojů. Bezbariérové navíc bývají ty luxusnější pokoje, takže čím dříve poptáváte, tím větší šanci máte na lidovější cenu. Pro sezónní termíny to znamená poohlížet se třeba už v lednu, pokud je vaším cílem nějaké plážové letovisko. Máte-li zálusk na samostatné apartmány pro více lidí, třeba i s kuchyní, tak sezónní termíny mohou mizet už tři čtvrtě roku dopředu. Mimo-sezónní termíny (do května a od září) bývají levnější a dostupnější, ne vždy je ale k dispozici plný servis (plavčíci, plážové vozíky atd…).

Druhé pravidlo – důvěřuj, ale prověřuj. Pokud si svou dovolenou vyřizujete sami, nespokojte se s tvrzením, že ubytování je bezbariérové, ptejte se na konkrétní věci – schody, rozměry, prostory pro aktivity… Jak už jsem naznačil, lidé, kteří nemají zkušenosti s bezbariérovostí, mnohé bariéry nevidí a celou problematiku si často představují jako Hurvínek válku. Internet však nabízí celou řadu na tuto problematiku zaměřených portálů.

Tyto nesnáze jsou také prostorem působení agentury Bezbatour, která eliminuje rizika bariér jednak skrze aktivní monitorování řady destinací našimi zaměstnanci a jednak také skrze zkušenosti – víme, které informace lze považovat za důvěryhodné a které brát s rezervou. Protože od našich partnerů nakupujeme za nižší ceny než vy jako koncoví zákazníci, můžeme vám nabídnout stejnou nebo nižší cenu než oni. Náš provoz tak vaši kapsu nezatěžuje.

Třetí pravidlo bezstarostné dovolené se týká létání. Pokud letíte s elektrickým vozíkem, přesvědčte se, že máte bezúdržbové (gelové) baterie. Odpojte a vezměte do zavazadla vše, co se dá. Zejména doporučujeme sbalit ovládání. Vozík nezapomeňte přepnout na manuál. Kvalita služeb leteckých společností pro lidi s postižením pořád nedosahuje kvalit, jakých by měla a mohla, ale situace se zlepšuje.

Ať už si svou bezbariérovou dovolenou obstaráte jakkoli, počítejte s tím, že o něco dražší než běžná dovolená bude. Bezbariérové pokoje bývají totiž prostornější, a proto také ve vyšších cenových kategoriích. ZTP vám žádnou slevu nepřinese, mimo republiku nemá žádnou platnost. Pokud se nedopravujete vlastními silami nebo nevylezete do vysokého autobusu, musíte také počítat s příplatkem za bezbariérový transfer mezi letištěm a hotelem. Podobně je tomu, i pokud potřebujete nějakou speciální pomůcku, například zvedák.

Snad vás vyšší ceny nakonec neodradí. Jednou za čas vyrazit do světa, změnit prostředí, určitě stojí za to. Nejenže se dozvíte něco o světě, ale nové prostředí vám možná prozradí i leccos o vás. Nám nezbývá než popřát vám příjemné a bezproblémové cestování.

Chcete-li cestovat s námi, pak si nás najděte na webu www.bezbatour.cz, zavolejte na 773 11 44 44 nebo za námi přímo přijďte! Najdete nás v Praze v Kučerově 809 vždy od pondělí do čtvrtka mezi 9:00 a 15:00.

Karel Chlouba, obchodní manager

Cestovní agentura Bezbatour (prodej@bezbatour.cz)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*