12790971_1591673457826216_3959591060468876328_nStudenti plzeňských gymnázií se připravují s vozíčkáři na expedici No Limits Himalaya 2016 do oblasti Malého Tibetu v Indii.

Studenti několika plzeňských gymnázií, kteří jsou prostřednictvím SK ASK ČR Klubu cestovatelů Plzeň zapojeni do plnění prestižního mezinárodního programu DofE – Cena vévody z Edinburghu, se chystají na srpnovou expedici, kterou chtějí podniknout společně s vozíčkáři do oblasti Malého Tibetu v Himálaji. Deset studentů ve věku 15 – 18 let dlouhodobě plní podmínky náročného programu DofE, v němž si mladí lidé stanovují individuální cíle a výzvy v několika aktivitách – sport, dovednost, dobrovolnictví, expedice,  a na cestě k jejich splnění posilují svou zodpovědnost a vytrvalost, poznávají a překonávají sami sebe a získávají nové dovednosti, užitečné pro další studijní i pracovní život.

 

Třítýdenní expedice se uskuteční v srpnu tohoto roku,ale vzhledem k její náročnosti příprava na ni začala již daleko dříve. Ve dnech 1. – 7. 2. 2016 proběhl expediční workshop, při němž se studenti seznámili s náročnými kritérii mezinárodní expedice. Studenti prošli ve spolupráci s Vodní záchrannou službou v Plzni kurzem první pomoci, nacvičovali jednání v rizikových a krizových situacích, byli seznámeni s expediční výbavou a výstrojí. Museli prokázat týmovou součinnost a zabývali se týmovými rolemi a základy psychohygieny týmu, seznámili se s navigačními pomůckami a byli proškoleni v orientaci map a způsobech jejich čtení při plánování expedičních treků. Vzhledem k tomu, že si skupina zajišťuje také samostatné financování expedice, řešil studentský tým možnosti crawfoundingu, projektového financování a PR prezentace. Připravenost týmu bude prověřena při několika cvičných expedicích, z nichž nejbližší proběhne o těchto velikonočních prázdninách. Studenti se připravují na pravidelných setkáních, která se konají mimo prázdniny a svátky každý pátek od 15:30 v kavárně Kačaba.

 

“Výjimečná nejen z hlediska studentských středoškolských aktivit v České republice, ale i ve světě, je expedice No Limits Himalaya 2016 tím, že studenti zapojili do svých expedičních aktivit i pomoc vozíčkářům, jimž chtějí pomoci se do těchto jim nepřístupných míst dostat. Nejmladšímu účastníku expedice je 15 let, to samo za sebe říká mnohé, ” říká Tomáš Vokáč, výkonný ředitel programu DofE Czech Republic.“ “Já studentům věřím, pokud máme cíl a jsme dostatečně trpěliví a pracovití, věřím, že dokážeme leccos, proč by tedy studenti po náročné dlouhodobé přípravě nemohli společně zvládnout expedici v Himálaji?, “ dodává školitel expedičního týmu Mgr. Antonín Kolář z Masarykova gymnázia v Plzni.  Vozíčkáři budou při expedici cestovat ve speciálně upravených sedlech na koních. Během této expedice plánují studenti natočit film, chtějí tak navázat na úspěch expedice Nairi 2014, která v Arménii natočila stejnojmenný film, který v benefičních projekcích vydělal pro potřeby vozíčkářů v Plzni téměř 16 000,- korun. V současné době informují studenti o svých expedičních přípravných aktivitách prostřednictvím oficiálních FB stránek No Limits- Himalaya 2016.

Expedice se koná pod SK ASK ČR Klubu cestovatelů Plzeň, které je prvním místním centrem nabízejícím prestižní mládežnický program DofE v Plzeňském kraji.

Program DofE je vzdělávací program, který mladým lidem od 14 do dovršení 25 let umožňuje rozvíjet své dovednosti a aktivně využívat volný čas.Program DofE je součástí celosvětové prestižní Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu a už od roku 1956 podporuje v desítkách zemí po celém světě mladé lidi napříč společností na cestě k jejich samostatnosti, sebevědomí, budoucímu uplatnění i sociálnímu cítění.

Mgr. Antonín Kolář
SK ASK ČR,vedoucí klubu