Geocaching otevírá nový rozměr bezbariérové turistiky

2.11.2012

Do přírody už se nechodí jen na houby. Cílem mnoha cest je keška, většinou dobře ukrytá malá umělohmotná schránka. Ještě nikdy jste kešku nenašli? Možná je na čase vyrazit…

Geocaching je zajímavá aktivita na čerstvém vzduchu, které nechybí trocha dobrodružství. Právě proto má stále více příznivců. Skupina mladých lidí z Plzně se rozhodla přiblížit tuto hru také vozíčkářům. „Geocaching je fyzicky nenáročný, a tak se ho může zúčastnit třeba i kvadruplegik,“ řekla Martina Hanová z projektu Geocaching pro vozíčkáře. Plzeň by se tak mohla stát baštou fanoušků kešek.

V ideálním případě se tam vytvoří skupina vozíčkářů a asistentů, kteří budou každý měsíc vyrážet na „lov“.  „Zatím se chceme soustředit na okolí našeho města. Podle toho, jak se nám bude dařit, bychom rádi pokračovali do dalších míst v republice,“ nastínila plány do budoucna zástupkyně projektu.

Geocaching je něco mezi turistikou a sportem. Nad touto iniciativou, tak převzalo záštitu občanské sdružení Lucky kolečka, které se zabývá sportovním vyžitím hendikepovaných.

Jako novopečený „hledač kešek“ potřebujete navigaci, pár informací z internetu a chuť hledat. „Nic speciálního není potřeba, jen u navigací dbáme na to, aby byly dotykové. Většině vozíčkářům se totiž lépe ovládají,“ doplnila Hánová.

Žádný seznam bezbariérových kešek zatím nexistuje. Každá keška má však své atributy, grafické symboly, ze kterých lze ale například vyčíst je-li místo přístupné hledači na vozíku. Na internetových stránkách www.geocaching.cz lze najít, zda se ve vašem okolí nějaká taková keška nachází. Pokud ne, můžete ji založit a stát se tak majitelem bezbariérového geocacingového stanoviště. „Našim přáním je inspirovat další lidi s hendikepem,  kteří budou vyrážet do přírody s GPSkou a nadšením,“ uzavřela Martina Hánová.

Ladislava Blažková

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*