Deset říjnových dní s festivalem integrované tvorby FEST IN je za námi. Pátý ročník opět ukázal, že Barka je místem pro nevšední kulturní zážitky, ale hlavně prostorem pro setkávání se. Proto pomiňme, že se povedly dvě velké premiéry, že se na jevišti odehrála repríza jedinečné Kafkasie, že se tančilo i vyprávělo pohádky, že bylo veselo a občas i trochu smutno, protože do umění patří všechny emoce. 

Z toho všeho máme samozřejmě radost (taky z toho, že k nám zavítalo zhruba 500 diváků!). Těší nás ale taky fakt, že se začalo dařit skrze umění propojovat lidi.

Soubor A proč ne? z brněnské školy F.D.Roosevelta.

DS Jindřich z Janských Lázní.

Už potřetí k nám přijel divadelní soubor střediska volného času při obchodní akademii Olgy Havlové v Janských Lázních. DS Jindřich vsází na hudební pohádkové divadlo. Také tu byli studenti ze střední školy F.D. Roosevelta, kteří se zase realizují v tanečních či hudebních vstoupeních. S nimi do divadla přišli jejich učitelé, kteří se mohli poznat, vyměnit si zkušenosti, podpořit se (což není málo). A to je další přidaná hodnota FEST INu.

Martin Máslo – hudba je jeho cesta 

Že se tu mohli potkat studenti, začínající umělci, kteří si jeviště teprve osahávají a kteří jsou na tom s divadelními i životními zkušenostmi podobně. Jedním takovým hudebníkem je i Martin Máslo z Janských Lázní. Do Barky přijel potřetí. Možná ho poznáte, před časem vystoupil v soutěži SuperStar2018. 

Martin se narodil s rozštěpem patra a s postižením ruky. Jeho dětství doprovázela řada operací, ale také vztah k hudbě, zpěvu a odhodlání věnovat se svému koníčku naplno. Kytaristovi, zpěvákovi, basákovi, bubeníkovi i klávesistovi jsme položili pár otázek. 

Hry DS Jindřich, kde působíte, jsou vždycky doprovázené živou hudbou. Vy ji máte dost na svědomí – co vás baví víc, zpěv nebo divadelní hraní?

DS Jindřich je moje srdcová záležitost, protože zde mohu inspirovat a zároveň být inspirován. Hudba k divadlu patří, a proto si myslím, že by se hudba měla brát vážně stejně jako jiné činnosti ve zdokonalování. Divadelní hraní, či zpěv nejde rozdělit na jednu prioritu, protože obě dvě činnosti jsou mi velice blízké a svázané dohromady.

 

V Perníkové bábě zněly rock´n´rollové rytmy, jak se vám líbí zrovna tahle muzika? To jste hrál na basu, že? A poprvé?

Osobně tolik neprožívám hudební styl rock´n´roll, ale zároveň mi ani nevadí, takže jsem se tomuto představení nebránil.  Jelikož hudba pro mě hodně znamená, považuji  hru na nástroj za základ. Baskytara je pro mě symbolem „hudebního vyvrcholení“, největší výzvou. Nehrál jsem na ni poprvé, hraji na ni čtvrtým rokem, stejně jako na kytaru, bicí soupravu, klávesy. Stejnou dobu i zpívám.

 

Možná vás někteří diváci či čtenáři poznávají díky vaší účasti v soutěži SuperStar? Co vám ta zkušenost dala? 

Je sice pravda, že soutěž SuperStar určitě ovlivnila moje hraní a vize budoucna, ale je to jenom soutěž jako každá jiná. V SuperStar jsem si sice udělal krátkodobou reklamu, ale poznal jsem jedno: důležitější je posuzovat talent, ne tvář.

Martina baví muzika i hraní. V představení Rozum a štěstí.

Co vás baví v Barce? Čím je pro vás návštěva Brna a FEST Inu zajímavá?

Na Barce mě baví ta otevřenost začínajícím hercům (ať už tělesně či mentálně handicapovaným).  Návštěva Brna je pro mě exkurzí do nového prostředí. Jelikož DS Jindřich pochází z Krkonoš, tak je cesta do Barky vždy příjemným výletem.

(ata)