Dochází vám peníze? Máme pár tipů!

23.1.2017

Také máte po Vánocích poněkud hlouběji do kapsy? Nebo snad pravidelně kroutíte hlavou nad tím, kam se ztrácí všechny ty peníze z výplaty? Potřebovali byste ušetřit, ale nevíte jak? Možná se budete divit, ale zlepšit vaši finanční situaci lze docela snadno.

spotřebaSamotný pocit, že nemám tolik peněz, kolik bych potřeboval, je velmi individuální. Pro někoho je problém, pokud mu nestačí stokoruna na každodenní oběd v restauraci, pro jiného nastává teprve, když musí se stokorunou na den vyžít společně s ještě dalšími hladovými krky. Stejně individuální by ale měly být i rady, jak si v dané situaci poradit. Babičce žijící v zapadlé vesničce příliš nepomůže rada sledovat výhodné akce a kupovat trvanlivé potraviny ve velkém, když jí nezbývá, než nakupovat v předražené místní samoobsluze. Stejně tak není nejrozumnější, aby spořivý student šetřil zrovna na čtenářském poplatku v knihovně, kam v zájmu úspěšného dostudování zkrátka musí.

Nicméně při škrtání výdajů nejčastěji přichází na řadu jako první různé naše libůstky, věci či aktivity, které nám jednoduše dělají radost, přestože je k životu nezbytně nepotřebujeme. Přitom není nutné se jich úplně vzdát. Cesta může spočívat v jejich omezení či nahrazení něčím, co je podstatně levnější, nebo něčím, co dokonce nestojí vůbec nic. Možná i vám se doma kupí hory novin a časopisů, které jste si předplatili, ale stejně je nestíháte číst. Mnoho z nich dnes má i svou internetovou verzi, kde si můžete zdarma přečíst jenom to, co vás skutečně zaujme. Čtenářům tiskovin může také vykonat dobrou službu už jednou zmíněná knihovna, kde jsou často volně k dispozici aktuální vydání mnoha titulů. Řada rodičů vám také potvrdí, že vyrazit s dětmi na sobotní výlet je dnes drahá legrace. Je však rozdíl, zda zamíříte do akvaparku, nebo si společně vyjedete na kolech či vyrazíte na procházku. Kdo je zvyklý si jednou za čas dát pořádně do těla, může místo drahých permanentek do fitness center vyzkoušet v poslední době čím dál častěji budované venkovní posilovny. A ještě bude na čerstvém vzduchu. Pravidelný pohyb a dodržování zásad zdravého životního stylu lze z dlouhodobého hlediska také považovat za prostředek k úsporám. Jen si spočítejte, kolik vám z výplaty ukrojí časté marodění a kolik utratíte za léky. Asi netřeba připomínat, že situace finanční tísně je dobrou příležitostí i pro skoncování se zlozvyky, jako jsou kouření či holdování alkoholu.

„Teprve nedávno jsem já sama objevila kouzlo domácího vaření a nošení si jídel v krabičkách s sebou do práce. Pravda, není to tak pohodlné jako si zajít na polední menu do nejbližšího podniku, ale ušetříte tím docela dost peněz. Osvědčilo se mi vždy o víkendu strávit dvě až tři hodinky v kuchyni, kde si v pohodě zvládnu navařit na celý následující týden. Krabičky následně putují do mrazáku a po jedné si je vytahuji. Můžu díky tomu jíst to, na co mám právě chuť, a mám perfektní přehled o surovinách, z nichž jsou jídla připravená. Neznamená to, že bych si nikdy nezašla na oběd do restaurace či na cappuccino a dortík do kavárny, ale je pravda, že pohoštění v domácím prostředí vyjde mnohem levněji“.

zvýšeníAlfou a omegou při snižování výdajů je nakupovat chytře a více plánovat, kdy a kde budete. Potom vás ani cena rychlého občerstvení někde na trase nezaskočí, protože budete mít vlastní svačinu. Je dobré si jednou za čas sednout, sepsat si, co vám právě doma dochází a co plánujete v dalších dnech vařit, a podle toho nachystat nákupní seznam. Předejdete tak impulzivnímu nakupování zboží, které ve skutečnosti nepotřebujete. Dobrou pomocí pro ty, jež si přesto mezi plnými regály nedokáží pomoct, je nakupování potravin přes internet s následným doručením až domů, které v poslední době nabízí čím dál více obchodních řetězců. Z vlastní zkušenosti vím, že naťukání celého nákupního seznamu je zdlouhavé, proto se vám už ani nebude chtít přidávat nic dalšího. Je určitě výhodné sledovat aktuální slevové akce a stát se členy věrnostního programu v obchodě, kde nakupujeme. Potravinami, které dlouho vydrží, se dá snadno předzásobit v momentě, kdy jsou za dobrou cenu, avšak je potřeba nenechat se podobnými akcemi svést k nákupu něčeho, pro co pořádně nemáme využití.

Cestujete-li do práce autem, dobře si spočítejte, jestli se vám to vyplatí. Zkuste se domluvit s kamarády či sousedy na spolujízdě a o náklady se podělte. Pokud nemůžete chodit pěšky, jezdit na kole či MHD, alespoň svůj automobil udržujte v dobrém stavu a jezděte úsporně. Zanesené svíčky nebo ucpaný palivový filtr se negativně projevují na spotřebě pohonných hmot. Palivem šetříte, i pokud se snažíte více předvídat situaci na silnici a nemusíte prudce brzdit, nevozíte v autě zbytečnosti nebo dbáte o udržování správného tlaku v pneumatikách.

Pravidelnými měsíčními výdaji jsou platby za elektřinu, vodu a plyn. Mohlo by se zdát, že toho s nimi příliš nezmůžeme. Opak je pravdou. Ušetřit lze jednak tím, že si například pomocí internetových porovnávačů ověříte, zda na trhu neexistuje výhodnější nabídka od jiného poskytovatele, jednak snahou o snížení vaší spotřeby energie. Není nic jednoduššího, než za sebou zhasínat a zbytečně nesvítit. Z dlouhodobého hlediska se vám několikanásobně vyplatí výměna klasických žárovek za ty úsporné či LED žárovky. Na spotřebě se určitě projeví i to, pokud nepřetápíte nebo necháváte zapnuté spotřebiče, pokud je zrovna nepoužíváte. Pračku plňte až ve chvíli, kdy máte opravdu dostatek špinavého prádla. Zapínejte ji na šetrné programy – dnešní prací prášky zvládají odstranit skvrny i při nízkých teplotách.

Při vaší rozvaze si také nezapomeňte projít účet za telefon, zda v něm není nějaká položka, kterou nevyužíváte (zbytečně mnoho volných minut, datové přenosy apod.). Změňte tarif, případně i operátora. Nabídka je dnes obrovská. Nenechte se okrádat ani bankovními institucemi. Na trhu najdete běžné účty, jejichž vedení je zdarma, a nemusíte ani platit absurdní poplatky za převod peněz mezi účty či vložení hotovosti na pobočce. Výhodné je si zároveň zřídit i účet spořící, kde se vám ušetřené peníze úročí (byť nikterak významně), ale hlavně tam zůstanou v bezpečí před neuváženými nákupy.

Pokud býváte ke konci každého měsíce na nule, je potřeba zapracovat nejen na snížení výdajů, ale také na zvýšení vašich příjmů. Jestliže pracujete, zvažte navýšení pracovního úvazku, případně si najděte občasnou brigádu. Popřemýšlejte, co všechno byste mohli nabídnout. Možná jste manuálně zruční a mohli byste si přivydělat jako hodinoví manželé, možná máte rádi děti a právě hlídání či doučování by pro vás bylo to pravé. Krátkodobým řešení tíživé finanční situace může být i zbavení se nepotřebných věcí z půd a sklepů, jako je již vyřazené oblečení, hračky po dětech, nepoužívaná elektronika a podobně. Nabídnout je můžete prostřednictvím inzerátu na nástěnce v domě či nejbližším obchodě, na sociálních sítích nebo přímo některém z mnoha inzertních serverů.

 Pro ještě více rad a tipů, jak efektivně hospodařit, navštivte naše workshopy o vedení osobních financí, jenž pro vás připravuje služba Sociální rehabilitace Ligy vozíčkářů na adrese Bzenecká 23, Brno – Vinohrady.

 

verca

Mgr. Veronika Machová
psycholožka, Sociální rehabilitace,
Liga vozíčkářů
tel: + 420 601 382 935
Email: veronika.machova@ligavozic.cz
Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*