V roce 2013 jsem realizoval svůj sen oblétnout historickým letounem Piper J-3 Cub z roku 1946 Evropu. Poznal jsem přitom mnoho zajímavých lidí a prožil několik nezapomenutelných příhod. Některé z nich jsou popsány na stránkách http://www.aeroweb.cz/clanky/4527-piper-cubem-okolo-evropy.

Nyní se však chci zmínit o pilotech, které jsem potkal v italském Serristori. Po přistání, krátce před západem slunce jsem si všimnul, že se na letišti pohybuje několik vozíčkářů. Ukotvil jsem letoun, postavil stan a po západu slunce jsem zamířil do místní restaurace. Nestačil jsem se posadit, a místní letci mne přizvali ke svému stolu. Přestože nemluvím italsky, nic nebránilo naší čilé konverzaci, kterou zajistili dva anglicky mluvící piloti.

K mému překvapení jsem zjistil, že místní klub je specifický tím, že vlastní upravený letoun pro vozíčkáře a mezi jeho piloty je několik vozíčkářů. I prezident aeroklubu Franco Bentenuti je vozíčkář. Létající vozíčkáři v Itálii si říkají si Baroni Rotti a mají dokonce svůj akrobatický team We Fly (video lze najít na webových stránkách https://www.youtube.com/watch?v=_9nL-ZEyaKw.)

Ten večer jsem se ptal na specifika létání na upravených ultralightech či jejich konverzi na standardní letoun. Konverze letounu mi přišla velmi jednoduchá dokonce bych řekl, že jednodušší než u auta: výměna upraveného řízení trvala přibližně 15 sekund. Bylo krásné vidět aeroklub, kde vedle sebe samostatně pracovali a létali vozíčkáři a „choďáci“, kteří mi pomohli navázat další kontakty a doporučili místa, která je třeba navštívit. Takže díky nim jsem zažil další krásné dobrodružství.cub

Po návratu jsem zjišťoval, zda u nás létá nějaký vozíčkář, a nepodařilo se mi někoho najít. Na Letecké amatérské asociaci (LAA) a při diskusi s leteckým lékařem panem Melechovským jsem zjistil, že několik lidí s tělesným postižením se o to v minulosti pokoušelo a další se dotazovali na možnosti, ale nikdo nezná vozíčkáře, který by měl svou pilotní licenci.

Po diskusi se zástupci LAA, Centra Paraple a s panem Melechovským jsme se shodli na tom, že bychom rádi pomohli vozíčkářům najít cestu do ultralehkých letounů. Samozřejmě existují určité fyzické předpoklady, které by musely být splněny (budou posuzovány leteckým lékařem). A předpokládá se určitá finanční soběstačnost kandidátů…

V případě přiměřeného zájmu uspořádáme v září v Praze seminář zaměřený na létání vozíčkářů, a to za účasti zástupců LAA a pana Melechovského. Pokud máte zájem, vyplňte formulář (ke stažení ZDE), který obsahuje i základní informace o výcviku, a zašlete ho nejpozději 15. července na e-mail pbuchacek@yahoo.com.

Petr Bucháček