Burza filantropie na podzim nejen na východě Čech

1.9.2015

Burza filantropie je v Pardubickém kraji skutečným fenoménem. Během několika let díky ní vzniklo nebo pokračovalo 118 užitečných projektů v neziskové oblasti, na které donátoři z firemního a veřejného sektoru doposud přispěli celkovou sumou 4 048 000 Kč.

Jde o pozoruhodnou aktivitu, kterou by se mohly inspirovat ostatní kraje. Burzy pořádá Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) ve spolupráci s krajským úřadem ve všech okresních městech. Tyto subjekty zajistí firmy coby potencionální dárce a vyzvou neziskovky, aby vytvořily projekt týkající se jejich činnosti a přihlásily ho do soutěže. Na internetu pak donátoři i široká veřejnost svými hlasy rozhodnou o tom, které projekty se dostanou do finále.

To se odehrává na předem zvoleném, obvykle bezbariérovém místě, kde se lidé z neziskovek a firem setkají tváří v tvář. Jedni představují své projekty a druzí se ptají na vše, co je zajímá. Nakonec se poradí mezi sebou a oficiálně vyhlásí, kolik peněz kterému projektu darují. To vše za přítomnosti publika, v němž jsou hlavně příznivci a členové finálových neziskovek, ale i novináři a pozorovatelé, kteří zvažují, zda se do burzy nějak zapojit.

Dveře dokořán i pro lidi na vozíku
přístroj Redcord K ČLÁNKU O BURZE FILANTROPIEEkologie, historická vozidla, počítačová gramotnost seniorů nebo děti a mládež ze sociálně znevýhodněného prostředí. To je namátkou několik tematických oblastí, které se na burze běžně objevují. Mezi finančně podpořenými záměry jsou však i projekty lidí se zdravotním postižením. Loňská burza v Pardubicích například potěšila zástupce handicap centra Křižovatka. Představili na ní záměr pořídit moderní rehabilitační přístroj v ceně zhruba 140 tisíc korun a získali od donátorů více než 100 tisíc pod podmínkou, že do září poshánějí zbývající peníze. „Měli jsme z daru velkou radost, protože závěsný systém Redcord umožňuje lidem s tělesným postižením cvičit v odlehčení, s vyloučením gravitace. Jde o velmi účinnou léčebnou metodu,“ sdělil ředitel centra Milan Pešek. Od loňského podzimu si na přístroji zacvičily desítky lidí.

Jaromír Krpálek obhahuje záměr CAA na burze filantropie FOTO 1Letos uspěla Česká abilympijská asociace. Na střeše svého centra Kosatec začíná chovat včely a chce tak vytvořit pracovní místa pro lidi s postižením. Od donátorů získá Asociace zhruba 70 tisíc korun na potřebnou výbavu, pokud zajistí zbývajících 50 tisíc. V Kosatci mimochodem budou veškeré produkty od včelstev také zpracovávány: volnočasovou aktivitou či ergoterapií bude třeba výroba svíček nebo medových pochoutek.

Burzu filantropie lze považovat za nápaditý a efektivní způsob propojování komerčního sektoru s neziskovým. Vznikají partnerství umožňující finančně podpořit kvalitní projekty. Obě strany si zároveň osvojují novou dovednost: neziskovky se učí, jak přesvědčivě vysvětlit své záměry, zástupci podnikatelského sektoru se začínají orientovat ve světě, kde dominuje služba veřejnosti, a nikoli zisk.

Štafetu přebírá středočeský Benešov
Nový fenomén si vyloženě říkal o rozšíření do dalších krajů České republiky. Prvý krok je ovšem nejtěžší: burza filantropie potřebuje k rozjezdu vnímavé místní politiky a úředníky, činorodé neziskovky a samozřejmě firmy ochotné poskytnout peníze na dobrou věc. I proto se první vlaštovka za hranicemi Pardubického kraje objevuje až letos: velkou premiéru zažije v úterý 13. října Benešov, kde se uskuteční takzvaná pilotní burza filantropie. Už na září jsou však v městě mezi Sázavou a Blaníkem pro neziskovky připraveny vzdělávací semináře.

„Je důležité, aby si nevládky, veřejná správa i zástupci firem nejprve vyzkoušeli své role v burze. Je to nejlepší cesta, jak správně pochopit její princip a být připraven na ,ostrouʻ burzu se vším všudy – tedy především s vypisováním šeků s finanční nebo materiální podporou projektů. Ale pozor, i na pilotu se může stát, že se někdo rozhodne podpořit nějaký projekt. Právě takovou překvapivou zkušenost máme z Pardubic,“ vysvětlila Jolana Štěpánková, předsedkyně KONEP. A dodala, že standardní burza filantropie se v Benešově uskuteční 9. března 2016. Akci už podporuje radnice a třeba místostarosta Zdeněk Zahradníček ji považuje za skvělou příležitost, jak podpořit neziskové organizace a zároveň rozvíjet nové vztahy ve městě. Středočeský kraj se tedy stává druhým regionem, kde mohou filantropové a neziskovky hledat společnou řeč i cestu k realizaci chvályhodných záměrů.

Podzimní finále budou v Ústí nad Orlicí a Litomyšli
Během podzimu se uskuteční i dvě tradiční burzy filantropie v Pardubickém kraji. Ve středu 7. října se koná finále v Ústí nad Orlicí a ve středu 21. října v Litomyšli. Akce jsou veřejné, vstup zdarma. Navštívit by je určitě měli lidé z neziskovek, které jsou zatím stranou dění. O inspiraci a cenné poznatky rozhodně nebude nouze!

Kompletní informace o burze filantropie lze najít na stránkách www.burzafilantropie.cz. Na případné dotazy odpoví Monika Pavlíková na e-mailu pavlikova@konep.cz či telefonech 775 551 412 a 607 230 051.
(mp)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*