Ani povodně nezastavily amputáře Jaroslava Petrouše při výstupu na Sněžku

6.6.2013

 

Příběhem o nezdolné touze a vůli dokázat něco velkého a krásného se 1. června 2013 stal výstup paralympionika Jaroslava Petrouše na nejvyšší horu České republiky Sněžku. Šestatřicetiletý Petrouš je teprve rok po amputaci levé nohy a svůj extrémní výstup uspořádal na podporu tříleté holčičky se stejným handicapem, Simonky Smutné.

Když se na začátku roku 2013 Jaroslav Petrouš rozhodnul pomoci holčičce, která přišla o nožku díky nádorovému onemocnění, právě tímto sportovním výkonem, a to v době, kdy bez holí ušel sotva pár desítek metrů, mnozí jej od tohoto záměru odrazovali. Jako vrcholový sportovec a reprezentant České republiky musel čelit obavám, zda nedojde k oslabení organismu nebo zranění v takové míře, že by byl nucen vynechat celou sezónu. Petrouš ale o zrušení projektu nechtěl ani slyšet.

Za pomoci občanského sdružení Cesta za snem, jehož je paralympionik členem, a také desítky přátel a kamarádů, se podařilo vytvořit jedinečnou sportovně-charitativní akci. „Dokázali jsme splnit, co jsme si předsevzali, a to i přes velikou nepřízeň počasí. Na to, jestli se opravdu dostanu až na vrchol Sněžky, se uzavíraly sázky. Nakonec se mi to povedlo v pro mě rekordním čase 2 hodiny a 12 minut. I v době záplav nás přijelo podpořit okolo tři set lidí. Byl tady postižený chlapec, kterého rodiče spolu s horskou službou vytáhli v kočárku až nahoru. Neuvěřitelné. Lidé mají na sobě bílá trika s logem Simonky, Sněžky a mně. Semkli jsme se a získali přesvědčení, že dokážeme cokoli! Pro jeden den se z nás stala jedna veliká rodina. Nevím, co na to říct, je to jeden z nejkrásnějších dnů v mém životě,“ komentoval svůj výkon se slzami v očích Jarda Petrouš.

A také charitativní část projektu dopadla na výbornou. Ještě večer byl rodině malé Simonky předán šek v celkové hodnotě 161 908 Kč. Ale sbírka ještě nekončí. Až do soboty 8. června 2013 probíhá na stránkách největšího slevového portálu v ČR Slevomat akce s předpokládaným výtěžkem 100 000Kč. Stačí jen kliknout na odkaz www.slevomat.cz/cestazasnem a Slevomat přispěje za Vás. V prodeji jsou navíc stále přibližně dvě stovky triček s logem projektu a otevřený je také dárcovský účet  257936912/0300. Ten bude uzavřen 17. června 2013.

Cílem finanční sbírky bylo získat dostatek prostředků pro pořízení osobního pedagogického asistenta Simonce, aby tak holčička mohla v září nastoupit do školky. Podle novely zákona vytvořené ex ministrem Práce a sociálních věcí, panem Jaromírem Drábkem, jsou totiž lidé s amputací hodnoceni jako téměř zdraví, to je bez vážné vady nosného a pohybového ústrojí. Lidé s amputacemi, ale nejen oni, tak takřka přes noc přišli o karty ZTP a ZTP/P a všechny výhody s tím spojené. Tímto trpí hlavně děti, které pak mají, podobně jako Simonka, problém nastoupit do školy nebo školky, protože asistenta, bez kterého je ředitelé škol odmítají přijmout, si musí hradit ze svého.

Projekt tak měl veliký přesah a byl cíleně navázán na petici proti změně zákona z 1. ledna 2012. Díky obrovské medializaci problému, jehož je Simonka symbolem, ale který se týká stovek dětí v ČR, se pomalu daří trhat ledy a jednat o změnách. Současná ministryně Práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová již navrhla čtyři zásadní změny a o dalších se jedná. Projekt Na Sněžku pro Simonku výrazně podporuje například poslankyně za Věci Veřejné Kateřina Klasnová, která aktivním lidem, jako je maminka Simonky Veronika Smutná, mimo jiné pomáhá interpelovat v Poslanecké sněmovně.

Odhadovaná částka na dárcovském účtu, po jeho uzavření v pondělí 17. června, je čtvrt milionu korun, tedy třikrát více, než se původně odhadovalo! Během slavnostního zakončení akce v Boudě pod Sněžkou přišli rodiče Simonky s překvapivým rozhodnutím – „Naše problémy nejsou tak veliké, abychom spotřebovali tak obrovské množství peněz. S manželem jsme se rozhodli, že pomůžeme ještě někomu dalšímu. Máme již vybranou holčičku, která je na tom mnohem hůře než naše Simonka. Rádi bychom její rodině pomohli zvládnout financování léčby těžkého postižení,“ prozradila paní Veronika Smutná.

Více informací naleznete na stránkách občanského sdružení www.cestazasnem.cz nebo na facebook.com/Cesta.za.snem

Příloha k tiskové zprávě:

 

 

Soukromí dárci:

Město Pec pod Sněžkou                               3 000 Kč
Dům důchodců                                            1 040 Kč
Horská služba Strážný                                  6 000 Kč
Horská služba Špindlerův mlýn                     3 300 Kč
Miloš Mareš                                                 5 000 Kč
Re/Max Sky                                                 10 000 Kč
Kateřina Klasnová a Vít Bárta                       10 000 Kč

Celkem:                                                     38 340 Kč

 

Za prodej triček + výtěžek z tržeb při dětském dnu

(Richtrovy Boudy, Hasiči Pec pod Sněžkou, Norská móda, Veselý výlet, Happy Hills a Relax park)

 

Celkem:                                                      123 568 Kč

Celková částka ke dni 4. června 2013:         161 908 Kč

Share

One comment

  1. These years the most well known bag styles,except the Bayswater,which has the same effect with the shape of the Hermès Birkin, there are also fashion and practical Alexa

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*