Milena Samková Za dveřmi je abilympiáda, dvoudenní přehlídka pracovních schopností a dovedností osob se zdravotním postižením. Začne v pátek 23. května dopoledne v pardubické ČEZ aréně a vůbec poprvé na ní budou soutěžit i zahraniční účastníci, a to z Malty, Polska, Slovenska a Turecka. Ve třiadvaceti disciplínách se představí asi 115 lidí.

„Zájem o námi připravené obory potěšil. Nejvíc soutěžících je ve fotografování, malování na sklo a studené kuchyni. Úplně novou disciplínou je elektromechanická montáž,“ říká Jaromír Krpálek z pořádající České abilympijské asociace (CAA), který je ředitelem soutěží.

ABI 2013 foto 4Už podesáté je součástí abilympiády výstava ABI-REHA, kterou přibližuje Yvona Bulušková z pořádající agentury PAREXPO: „Její zaměření na rehabilitační a kompenzační pomůcky a techniku není náhodné: s novinkami se seznámí zdravotně postižení a naopak vystavovatelé získají potřebné informace a připomínky – jak se říká – přímo od pramene.“ Potěšitelné je, že tu budou mít své stánky i chráněné dílny, které nabídnou svoje zajímavé výrobky.

Novinkou doprovodného programu jsou tvořivé dílny pod názvem Přilož ruku k dílu. „Nabídnou možnost vyzkoušet si různé rukodělné činnosti, třeba cukrářství, zdobení perníku, vitráž, malování dřevěných hraček, drátování či techniku vpichovaného textilu. Přijít a zapojit se může opravdu každý,“ zve na 22. abilympiádu Jana Jirásková z CAA.

Lidé se mohou těšit i na show speciálně vycvičených psů, testovací jízdy elektrické dvojkolky, šamanské bubnování či kreslíře Jana Honzu Lušovského.

Vstup je po oba dny zdarma. Velkým lákadlem pro širokou veřejnost může být páteční večerní program, kdy vyhlašování vítězů a udílení cen zpestří orientální tanečnice Falisha Dancers a zpěvačka Leona Šenková.

                                                                                                                                    (mp)