c) v období před uplynutím 84 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku poskytnutého na pořízení motorového vozidla pozbyla vlastnické právo ke zvláštní pomůcce,d) v období před uplynutím 84 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku poskytnutého na pořízení motorového vozidla přestala zvláštní pomůcku užívat.
Pokud je tedy auto nepojízdné, nemůžete s ním jezdit a ještě neuplynula 7-letá lhůta, znamená to, že jste přestali zvláštní pomůcku užívat a úřad práce bude chtít vrátit poměrnou část vyplaceného příspěvku.
Pokud auto prodáte také před uplynutým dané lhůty, pozbyli jste vlastnické právo k této pomůcce a úřad práce bude opět chtít vrátit poměrnou část příspěvku.
Ovšem v případě vrácení příspěvku nebo jeho poměrné části není nutné čekat na uplynutí lhůty, ale hned podat novou žádost o auto.
V případě, že osoba se zdravotním postižením, které byla vrácena daň ve lhůtě 60 měsíců od vrácení daně vlastnické právo k motorovému vozidlu převede nebo motorové vozidlo pronajme, je povinna vrátit vyplacenou částku, nebo její poměrnou část na účet příslušného správce daně, a to nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy k této skutečnosti došlo. Ve stejné lhůtě osoba se zdravotním postižením správci daně oznámí, že tuto částku nebo její poměrnou část vrací.Pro výpočet poměrné části vyplacené částky se vychází z počtu měsíců, který zahrnuje měsíc, ve kterém osoba se zdravotním postižením vlastnické právo k motorovému vozidlu převedla nebo motorové vozidlo pronajala, do uplynutí lhůty.
To znamená, že pokud majitel vozidla přepíše auto na někoho jiného, auto prodá apod. před uplynutím lhůty 5 let, tak musí vrácenou daň nebo její poměrnou část vrátit. Např. auto je prodáno 2. 5. 2019, ale lhůta, ve které vyprší 60 měsíců od vrácení daně, je až v květnu 2020. Vrácená daň je 100 tis. Kč, ta se podělí 60 měsíci = 1666 Kč na 1 měsíc x 13 měsíců = 21 666 Kč , a to je poměrná část, která má být vrácena.
Výše příspěvku na zvláštní pomůcku poskytovaného na pořízení motorového vozidla činí:200000 Kč, je-li příjem osoby a příjem osob s ní společně posuzovaných nižší nebo roven osminásobku částky životního minima jednotlivce nebo životního minima společně posuzovaných osob podle zákona o životním a existenčním minimu nebo je-li tento příspěvek poskytován nezletilé osobě.
Odpověď jsme zjišťovali na Generálním ředitelství Úřadu práce ČR:
Důležité je datum podání žádosti a podle toho budou vyžadovat příjem. To znamená, že u nezletilého žadatele nebudou vyžadovat příjem, i kdyby řízení trvalo rok.
Příjem nebude vyžadován ani po společně posuzovaných osobách, jak vyplývá z ustanovení.
zákony:
č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením
č.235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty
č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník
Poradna pro život s postižením
800 100 250