Na Evropských paralympijských hrách mládeže 2017 v italském Janově bojovalo druhý říjnový týden o medaile 600 sportovců z 27 zemí v 8 sportech. Umístění Německa na prvním místě není náhodné, systémová práce je vidět na první pohled, týmové oblečení a trička „….on the road to Tokio“ jsou drobným detailem. Na druhém místě se umístila pořádající Itálie a na třetím místě skončilo Finsko. ČR se umístila v celkovém hodnocení zemí na 6. místě i přesto, že jsme měli zastoupení pouze ve dvou sportech – 9 plavců a 1 judista se zrakovým postižením.

17107_plavci[divider]Tento skvělý výsledek zajistilo 13 medailí, z nichž 12 získali plavci – 4 zlaté, 2 stříbrné a 6 bronzových. Časy světové úrovně předvedli Anežka Floriánková (SK KONTAKT PRAHA, trenér Jan Nevrkla) a Jonáš Kešnar (PK Jindřichův Hradec, trenér Jan Šimek). Tito dva plavci se postarali o 9 medailí a jejich výkony by byly konkurence schopné i na soutěži nejvyšší úrovně. Oba mají předpoklady proplavat až do Tokia 2020. O zbylé medaile se postarali Tadeáš Strašík (Ústecká akademie plaveckých sportů, trenér Petr Thiel) a Ivan Nestával (KONTAKT České Budějovice, trenér Jan Janoušek).

V průběhu her pořádal Mezinárodní paralympijský výbor program „hrdý paralympionik“, v rámci kterého pořádal přednášky o historii paralympijského hnutí, fair play apod. Na přednášky jsme se vzhledem k nabitému programu nedostali. Ale dovolím si použít slovíčko hrdý v souvislosti s vedením výpravy – jsem „hrdá“ vedoucí týmu nejen na naše zlaté medailisty, na vyplavané medaile a osobní rekordy, ale především na atmosféru a soudržnost týmu. Skvěle připravený tým a kvalitní trenéři pak vytvořili pěkně vyváženou a zlatem, stříbrem a bronzem podbarvenu a sluncem projasněnou mozaiku.

Jednalo se o výjezd plavců druhé generace KONTAKTU bB, která se loni předvedla na ME ve Funchalu a na LPH v Riu. Stejně jako první generaci v čele s Martinem Kovářem, tak i tyto plavce na soustředěních ve Strakonicích, v Praze a některé v klubu celoročně, trenérsky vedl Jan Nevrkla. Mezi plavci vládl stejný duch jako v týmu z minulého století a převzali i stejný bojový pokřik „Harahyja harahyja Chvojkovice Brod“. Kvalitní přípravu proměnili plavci ve 32 osobních rekordů z 41 startů. Napomohla k tomu motivující atmosféra závodu, kvalitní zahraniční konkurence a skvělá nálada v týmu podporovaného hlavní trenérkou Ábou, vedoucí výpravy Radkou Kučírkovou, trenéry Janem Janouškem a Tomášem Černým. Premiérovou účast na hrách měli Anička a Jonáš. Hry EPYG se konají jednou za dva roky, a tak byly zároveň posledními pro Moniku, Matyáše, Tadeáše, Agátu, Nicole a Ivana.

Z celkových 41 startů máme 32 osobních rekordů a to díky vynikající atmosféře v týmu, nulové nadmořské výšce, teplotě vody v bazénu, odpoledním startům a trenérům Ábě, Tomovi a JJ. Premiérovou účast na hrách měla Anička a Jonáš. EPYG se konají jednou za dva roky, a tak hry byly zároveň posledními pro Moniku, Matyáše, Tadeáše, Agátu, Nicole a Ivana.

Výsledkový medailový servis:

5 zlatých medailí:
Jonáš Kešnar (S9) – 400m volný způsob
Ivan Nestával (S5) – 50m znak
Anežka Floriánková (S8 a SM8) 100m znak a 200m polohový závod
Michal Motrinec, judista se zrakovým handicapem

2 stříbrné medaile:
Ivan Nestával (S5) – 50m volný způsob
Jonáš Kešnar (SM9) – 200m polohový závod

6 bronzových medailí:
Jonáš Kešnar (S9) – 100m volný způsob, 100m znak a 100m motýlek
Tadeáš Strašík (SB 9) – 100m prsa
Anežka Floriánková (SB8, S8) – 100m prsa, 100m volný způsob

Vyjádření personálu:

„Děkuji všem plavcům za parádní závodní nasazení, díky kterému se v konkurenci 130 plavců neztratili. Měli jsme fakt super tým, a i když občas ze strany organizátorů něco nefungovalo, tak to naši dobrou náladu nijak neohrozilo. Pohoda v týmu hrála důležitou roli a 12 medailí je hezká třešnička na dortu“ hodnotí závody Ába, hlavní trenérka týmu.

„Zaplavané časy jsou parádní, ale ještě máme na čem pracovat, hlavně na obrátkách. Týmový duch byl mladý a svěží, a to mě baví“ doplňuje karlovarský trenér Tom.

 „Pořádání vrcholných závodů pro mládež je smysluplné a motivační. Jsem rád, že je náš tým v evropské konkurenci vidět“ dodává českobudějovický trenér JJ.

Hodnocení medailistů:

„Já jsem tak šťastná, mě to tak bavilo“, vyjadřovala svoji euforii po poslední disciplíně 200m polohově a po skvělém osobním zlepšení a posunu českého rekordu o 5 sekund Anežka Floriánková a dodává: „Průběh závodů jsem očekávala, bazén byl zajímavě řešený ale v pohodě, s výkony jsem víc než spokojená. Organizace byla dobrá a chápu těžkost zkoordinovat všechny sporty“.

„Závody se mi líbili, ale doprava mohla být lepší a zdálo se mi, že byl vždy dlouhý medailový ceremoniál a hned po závodech, takže jsem se ani nestihl před vyhlášením vyplavat. Měl jsem velký respekt z polohové dvoustovky, a trochu mě štval plavec třídy S6, který nás téměř vždy bodově překonal“, říká s úsměvem Jonáš Kešnar.

„Atmosféra závodů byla super a poháněla všechny plavce k těm nejlepším výkonům, trochu vázla doprava v místě, ale celkově to byl super zážitek“ říká Ivan Nestával.

„Doprava do Janova byla výborná, 14 hodin jsme si užili, doprava na bazén trochu vázla, ale celkově to organizátoři asi měli těžké. Jídlo v hotelu bylo výborné i pro mě, i když to mám trochu omezené.  Bazén ok, ale zeď mi dělala problémy, možná jsem rozmazlený, ale bazén mi moc nesedl. Výkony – převládá spokojenost jsem rád, že jsem se za rok a půl dokázal vrátit do konkurenceschopného stavu. Největší stres jsem měl na 100 prsa, kde jsem chtěl předvést nejlepší výsledek. Janov je pěkné město, v celkovém hodnocení by to bylo 8 z 10 bodů. Těším se na další akci“ říká Tadeáš Strašík.

Další informace naleznete na: http://www.cstps.cz/