WTOC 2014 – Itálie

15.7.2014

42_WTOC-orienťák (6)Italské Dolomity a Lavarone jsou jedním z nejhezčích koutů Evropy. V nadmořské výšce přes 1300 m. n. m. se konalo letošní Mistrovství světa 2014 v orientačním běhu a trail-o, kterého se účastnili i naši. Na loňský mistrovský titul Jany Kosťové jsme navázali „jen“ 4. a 6. místem.


Asiago zahájení
Zážitek. Průvod závodníků prochází městem, ulice lemují tleskající diváci. Jeden z nich mi dokonce podává ruku a přeje hodně štěstí. Každou výpravu předchází dítě s cedulí a následuje vlajkonosič výpravy, poté její zbytek. Češi mají velmi pěkné zastoupení – tým OB a trailo pohromady, krása. Následuje tepelný pekáč na náměstí, a to celou dobu, než se papaláši vypovídají 🙂

TempO kvalifikace a finále
Z kvalifikačních bojů se bohužel neprobojovala Jana, která byla na ME v Portugalsku jediným vozíčkářem ve finále. Tentokrát ji ve finále zastoupil Dmitryj Dokuchaev, skončil ale poslední z 24 finalistů. Možná mají přece jen vozíčkáři nějakou nevýhodu i v této integrační disciplíně?
Excelentně ale zabojovali Libor Forst – 13. místo a Tomáš Leštínský, který obhájil 6. místo z loňského roku.
Zbytek týmu měl volný den, který jsme ale zaplnili intenzivním tréninkem na mapách z loňských závodů.

42_WTOC-orienťák (3)42_WTOC-orienťák (2)

 

 

 

 

 

První modelový a závodní den
Moc hezké prostředí pevnosti Forte Verle trochu zkazilo deštivé počasí. Alespoň jsme si mohli vyzkoušet kromě mapy, terénu a stavitele také voděodolnost našeho vybavení a nakonec i vlastní. Ostrý závod se odehrával v jiné pevnosti – Millegrobe a neměl s modelem mnoho společného. Vzhledem k počasí se pořadatelé rozhodli zkrátit ho na pouhých 12 kontrol, ze kterých po protestech zbylo jen 11. To je dost málo na to, aby se dalo z průběžného výsledku na něco usuzovat. Z předních pozic do druhé (mnohem delší) části závodů postupoval favorit Tomáš a také trochu překvapivě já, ale vše zůstávalo otevřené. Ztráta jednoho nebo dvou bodů nemusela ještě znamenat ztrátu nároku na medaili.

42_WTOC-orienťák (9a)42_WTOC-orienťák (8)

Campomuletto
Náhorní planina Campomuletto se stala dějištěm jak dalšího modelu, tak druhé části MS. První den dokonce trochu nasněžilo, ale o to větší překvapení byl pařák druhého dne. Ale díky dolomitskému počasobohu za něj.
Modelový závod nám zpestřila návštěva štábu ČT, která nás moc potěšila. Už teď se těšíme na srpnový Paralympijský magazín.
Měli jsme hodně o čem diskutovat, některé kontroly byly na hranici přesnosti akceptovatelné na českých závodech, natož na MS. Nikdo z nás ale bohužel není prorokem, a tak jsme opět nepodchytili správné zadání do finálového dne: Namísto modelového přikázání „pokud něco nesedí, neřeš a dej písmeno“ jsme bývali měli ve finále aplikovat „pokud něco nesedí, dál to neřeš a dej Z“.
Bohužel, to víme až nyní, jinak jsme bývali mohli při návratu cinkat jako vánoční stromek. Nebyli jsme ale jediní chybující, a tak celkové výsledky jsou rozprostřené po celé výsledkové listině, o něco lépe než na ME v Portugalsku, zejména díky čtvrtému místu Dudíka a šestému místu Hůlky v kategorii Paralympic class.

42_WTOC-orienťák (5)Štafety
Poslední půlden jsme konečně zažili nádherné počasí. Za velkého očekávání jsme se účastnili demo závodu tříčlenných štafet. Bohužel, díky chybkám v realizaci jsme se místo rozplývání nadšením odebrali domů ještě před spočítáním výsledků. A dobře jsme udělali, zveřejněné nejsou ani po dvou dnech.
Mimochodem, zatímco my jsme štafety pouze zkoušeli, česká reprezentace orientačních běžců vybojovala ve štafetách mužů nejlepší výsledek šampionátu – 6. místo. Gratulujeme!

42_WTOC-orienťák (9)Poděkování
Děkujeme všem našim partnerům, a to nejen firmám ERA a TEVA, NF AVAST,Magistrátu hl. m. Praha, projektu FAČR Zelený život, ale také našim životním partnerům a partnerkám za podporu, bez které bychom se tomuto sportu věnovat nemohli.

Text: Bohuslav Hůlka
předseda SKV Praha a český reprezentant v orientačních závodech
Foto: autor a archiv WTOC 2014

Další fota si můžete prohlédnout na stránkách: http://www.skvpraha.org/gallery/?tx_lzgallery_pi1[showUid]=182

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*