Výstup na Sněžku pro Lilienku vynesl rekordních 845 tisíc!

31.5.2016

V sobotu 28. května se konal již čtvrtý charitativní výstup paralympionika Jaroslava Petrouše na nejvyšší českou horu. Letos se akce konala pro rok a půl starou Lilienku Klimkovou, která se narodila bez obou ručiček. Benefice přilákala okolo dvou tisíc lidí a Nadačnímu fondu KlaPeto se podařilo vybrat rekordních 845 tisíc korun pro těžce zdravotně postižené děti.
84_Sněžka_2016 548

„Když jsem po amputaci nohy přemýšlel, jak pomoci ostatním handicapovaným překonávat bariéry, napadlo mne vyjít na Sněžku pro dítě podobně zdravotně postižené jako já. Myslel jsem, že akce se zúčastní pár kamarádů a vybereme pár tisíc korun. Ale už první ročník šly pro Simonku stovky lidí a vybralo se několik set tisíc,“ říká autor projektu, handicapovaný atlet Jaroslav Petrouš. Z jednorázového nápadu se stala tradiční charitativní akce, která rok od rok láká stále více lidí. V sobotu 28. května se již čtvrtého výstupu na Sněžku zúčastnilo na dva tisíce lidí. Na nejvyšší českou horu šli zdraví i handicapovaní. Dvě děti upoutané na vozíček – Míšu Teresku a Terezku Vargovou – dopravili jejich tatínkové s pomocí dobrovolníků až na vrchol. Péťa Januš s nadkolenní amputací, pro kterého se konala akce před dvěma roky, vyšel na Sněžku dokonce o hodinu rychleji než loni. „Dojal mne počet lidí, kteří přišli podpořit Lilienku a další zdravotně postižené děti. Letos jsme trhli rekord, jak v počtu účastníků výšlapu, tak ve vybrané částce. Především díky drobným dárcům se podařilo vybrat neuvěřitelných 845 tisíc korun,“ říká spoluzakladatelka Nadačního fondu KlaPeto, bývalá místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová. Nejvíce peněz nadační fond vybral díky prodeji triček s logem akce. „Letos jsme prodali bezmála dva tisíce triček. Je neuvěřitelné vidět každý rok více lidí v tričkách, jak se táhnou jako jeden velký had až na vrchol hory. Jsem hrdý na to, že za čtyři roky se tímto projektem podařilo vybrat 2 280 000 korun pro handicapované děti,“ doplňuje Petrouš.
84_Sněžka „Zakládáme si na tom, že každá koruna, kterou lidé věnují, jde přímo těžce zdravotně postiženým dětem. Všichni v nadačním fondu KlaPeto pracují bez nároku na honorář,“ vysvětluje Klasnová s Petroušem. Lilienka Klimková, která byla letošní tváří projektu, resp. její rodina dostala od nadačního fondu šek v hodnotě 100 tisíc korun na rehabilitace a kompenzační pomůcky a od partnera projektu, společnosti Rossman, pračku a poukaz na nákup v hodnotě pět tisíc korun. Ostatní peníze věnuje KlaPeto dalším handicapovaným dětem na benefici, kterou připraví na září. Nadační fond ale obdaroval dvě rodiny díky dalšímu partneru projektu – Caorle Tour přímo na místě. Péťa Januš a Tomášek Magyar, chlapci po amputaci nohy kvůli zákeřné rakovině, dostali týdenní zájezd do Itálie pro celou rodinu.

84_IMG_924884_IMG_940984_IMG_8976

Nadační fond KlaPeto chystá další charitativní výstup zase příští rok, a to opět spojený s Mezinárodním dnem dětí. Těšte se poslední květnovou sobotu – 27. 5. 2017.

A jak celou akci vnímal samotný aktér výstupu na Sněžku Jaroslav Petrouš?

Snad se nebude zlobit, když budeme publikovat i jeho soukromý mail, který mi zaslal. Na mé otázky, jak to letos bylo těžké, když se necítí zcela fit, ale přesto nemůže zklamat mnohačetný nadšený dav, který spolu s ním Sněžku pokořil, odpověděl:.
„Ahojky,
letošní akce byla opět neuvěřitelná a nezapomenutelná. Ale také hodně bolavá. Během výstupu jsem musel dvakrát sundat protézu a nechat odpočinout pahýl. Do toho mé už dlouhodobé problémy se zády a ploténkami. Naštěstí jsem si tentokrát vzal bederní pás, bez něj nevím, nevím…
Čas jsem měl nakonec i s mnoha přestávkami o 17 vteřin pomalejší než při loňském výstupu, takže výsledný čas byl 1:58:12.
Poslední úsek jsem už šel hodně na „morál“ a pomohlo i roztleskání lidí na vrcholu Sněžky a přivítání Krakonošem 🙂
Péťa Januš, pro kterého jsem šel Sněžku před dvěma lety a loni ji sám poprvé zdolal, se tentokrát zlepšil téměř o hodinu a čas měl 2:22:11!!! Nejrychleji ale šel Gabriel Izsof ze Slovenska a to bez protézy o francouzských holích. Ten měl čas 1:38:00
Závěrečný ceremoniál byl opět plný slziček a dojetí. Zážitek na vždy… 🙂
Hezký večer,
Jarda“

(alex)
84_IMG_909984_IMG_939484_IMG_9032
84_Sněžka2

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

Warning: imagepng(): Unable to open '/data/www/14338/vozickar_com/wp-content/plugins/siteguard/really-simple-captcha/tmp/1980156541.png' for writing: Permission denied in /data/www/14338/vozickar_com/wp-content/plugins/siteguard/really-simple-captcha/siteguard-really-simple-captcha.php on line 221

CAPTCHA


*