Unikátní kvadriatlon pomohl neslyšící Natálce

15.3.2016

V sobotu 12. března se v Bedřichově v Jizerských horách uskutečnil první zimní ČEZ handy kvadriatlon smíšených dvojic. Nový sportovní projekt, kde spolu sportují a baví se zdraví a handicapovaní, má lidem ukázat, že nejen ve sportu, ale také ve společnosti lze fungovat jako jeden tým.
35a_DSC_CestaZaSnem

Kvadriatlon ale také pomáhal konkrétně. Desetileté Natálce Morové se sluchovým postižením se podařilo dofinancovat ušní implantát a místní Jizerské o.p.s., spravující mimo jiné Jizerskou magistrálu, se v aplikaci EPP nadace ČEZ vyjelo padesát tisíc korun.
ČEZ handy kvadriatlon, projekt z dílny neziskové organizace Cesta za snem, měl svou premiéru vloni v létě v Praze. Letos organizace spolu s Nadací ČEZ připravuje kvadriatlony hned čtyři. Ten první, zimní, se odehrál v Bedřichově v Jizerských horách v sobotu 12. března a zúčastnilo se jej hned padesát týmů z celé České republiky. Mezi závodníky se objevil třeba Daniel Honzig, člen národní reprezentace v akrobatickém lyžování, olympijská běžkyně na lyžích Zuzana Kocumová, více mistr světa v triatlonu z 1996 Štěpán Chroustovský nebo legendární handicapovaný lyžař Rudolf Brojír.
35_DSC_CestaZaSnem„Kvadriatlon je postaven tak, aby ho v pohodě odjel každý. Ti nejrychlejší to zvládli už za půl hodiny. Cílem je pobavit se a ukázat světu, že my, lidé s postižením, můžeme sportovat skoro stejně jako kdokoli jiný,“ říká ředitel závodu Heřman Volf. Na trať dlouhou přes pět kilometrů se společně vydali smíšené dvojice v kategoriích handicapovaný a nehandicapovaný, muž a žena nebo junior a senior. Trasa obsahovala klasický běh na lyžích, skicross, střelbu a závěrečný měřený sprint.

Kdo vyhrál není důležité! Každý ze stovky účastníků prvního zimního handy kvadriatlonu získal stejnou medaili. „Na trati se spolu potkávají zdraví a silní lidé, spolu s vozičkáři, amputáři, nevidomými nebo seniory. Nejde nám o to trhat rekordy, každý kdo dojede do cíle si zaslouží stejný obdiv a stejná ocenění,“ konstatuje ředitel závodu Heřman Volf.
35e_DSC_CestaZaSnemKromě šíření myšlenky integrace pomáhá projekt tako konkrétním lidem či organizacím. Zimní kvadriatlon byl věnován desetileté Natálce Morové. „Maminka Natálky, Adriana, je zaměstnankyní jednoho z našich závodů,“ vysvětluje Markéta Mosthagen z Nadace Preciosa. „Osud ji nebyl úplně nakloněn a my se jí tímto snažíme pomoci. Paní Morová je samoživitelka. Obě její děti, syn i dcera Natálka, jsou neslyšící. Jediné, co je spojuje s hlukem světa, je speciální sluchový implantát v ceně 232 tisíc korun. I přesto, že zdravotní pojišťovna hradí 75% ceny, stále je třeba doplatit téměř 60 tisíc korun. Spojili jsme se proto se společností Delikomat, abychom společně tuto částku sesbírali. Podpořil nás také prvoligový fotbalový klub Slovan Liberec“
35g_DSC_CestaZaSnem

Sesbírat potřebné finance na nákup implantátu a operační zákrok pro malou Natálku se povedlo. Radost měli také zástupci Jizerské o.p.s., která kvadriatlonu poskytla prostor ke konání. Každý ujetý kilometr s mobilní aplikací EPP, proměnila Nadace ČEZ na body a ty následně převedla na peníze. Aplikaci, kterou dnes při pohybu používá přes sto tisíc uživatelů, se podařilo vygenerovat padesát tisíc korun na úpravu tratí pro cyklisty, pěší nebo vozíčkáře!
35d_DSC_CestaZaSnem

Registrace do ČEZ handy kvadriatlonu probíhá na webu cestazasnem.cz a je zdarma pro všechny. Hlásit se lze do tří kategorií. V letních částech, které jsou nyní na řadě, si zkusíte ve dvojic s partnerem plavání, střelbu, cyklistiku a kánoi. Jak bylo řečeno, tento benefiční závod je otevřen všem.
Tomáš Pchálek, Cesta za snem
Foto: Irena Vanišová

Kontakt: z.s. / 737 115 396
www.cestazasnem.cz
www.111hodin.cz
www.okolomest.cz
www.naprichandicapy.cz

(alex)

35_DSC_3468a

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*