Toníkův deník seznamuje děti s bariérami

16.4.2015

Jak se žije na vozíku? Dá se hrát basketbal, i když nemůžete běhat? Co všechno zvládne asistenční pes? Na tyto otázky odpoví Toníkův deník. Nová publikace vydaná Ligou vozíčkářů je určena především těm nejmenším čtenářům.


Děti poznají Toníka. Malého školáka, který by se jednou chtěl naučit lyžovat a rád jezdí na výlety, podobně jako jeho vrstevníci. V jednom se však od svých kamarádů přece jen liší. Jezdí na vozíku. „Deníkovou formu jsme zvolili proto, aby Toník byl dětem blíž, aby ho vzali jako kluka, který jim povídá, co všechno zažil. Chtěli jsme ukázat, že život na vozíku může být někdy docela dobrodružství,“ říká autorka textů, Ladislava Blažková, která je sama od dětství hendikepovaná.

Díky Toníkově vyprávění se dozvíme, že třeba jízda vlakem může být, jste-li na vozíku, hodně složitá. Knížečka je doplněna krásnými obrázky, které pomáhají malým čtenářům představit si, jak vypadá schodišťová plošina nebo speciální basketbalový vozík.

Součástí Toníkova deníku jsou i kvízové otázky, kde si děti ověří, jak životu s hendikepem porozuměly. Na stránkách brožurky je čeká i úkol namalovat sluníčko pusou, tak jak to dělají ti, kteří nemohou používat ruce.

Deník není tedy jen o čtení, ale také o tom, že si čtenáři sami něco zkusí. Na osobních zkušenostech staví i celá osvětová kampaň Ligy vozíčkářů Přisedni si. Na besedách ve školách si žáci mohou promluvit s mladými lidmi, kteří navzdory hendikepu žijí normální život.

Celý deník je vlastně příběhem toho, že se Toník chce dostat na koncert své oblíbené kapely Kašpárek v rohlíku. „Chtěli jsme, aby deník působil zábavně, aby každý, kdo si ho vezme do rukou, Toníkovi fandil, a díky tomu se učil o bariérách a hendikepu, aniž by si toho všiml,“ doplnila autorka.

Toníkův deník si můžete objednat na www.ligavozic.cz/tonik

tonik_predek(lb)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*