Tipy, pozvánky, akce: Nesed’te doma, sezóna začíná!

10.5.2014

machochaS vozíkem na dno Macochy

Vozíčkáři mají konečně možnost podívat se na dno nejmohutnější krasové propasti u nás. Trasa je dlouhá zhruba kilometr a na její vybudování se muselo odtěžit 300 tun skály a zeminy. Cesta je přístupná jak mechanickým, tak elektrickým vozíkům. Všichni nyní mohou následovat kroky brněnského mnicha Lazaruse Schoppera, který jako první člověk sestoupil do propasti, aby podal zevrubný popis dna.

Prohlídka trvá i s odborným výkladem hodinu. Součástí budou jistě také legendy, které se kolem tohoto místa šíří. Nejznámější vypráví o zlé maceše, která do propasti svrhla svého nevlastního syna. Když se zachránil, skončila nakonec v temné hlubině sama. Machocha je zkrátka magické místo, které stojí za to navštívit. Před návštěvou se ale nahlaste na tel. čísle 516 418 602.

(lb)

 Handifest – festival, který pomáhá

Plzeň a České Budějovice – to jsou dvě zastávky festivalu Handifest. Podtitul festivalu je Pomáháme skrze hudbu. Na webu www.handifest.cz se můžete podívat kolika rodinám s hendikepovanými dětmi už Handifest pomohl. Účast na letošním ročníku přislíbili Xindl X, Blue Effect nebo Rybičky 48. V Plzni zahrají 22. 5. a v Českých Budějovicích 28. 5.

(lb)

 Letní pobyt plný adrenalinu a dobrodružství

Na tuhle letní akci zveme naše čtenáře poprvé. A protože o ní dost napovídá fotka plná ležících pohodářů, tak jen stručně: na Písecku, konkrétně na Karlově u Smetanovy Lhoty, se od 3. do 6. července uskuteční tradiční akce OKOLO na Karlově. Je určena vozíčkářům s doprovodem a účastníci vždy zažijí něco nového, něco nečekaného, s příslibem neopakovatelných zážitků.

„Dosud se k nám vydávali ti samí zájemci, ale my chceme přilákat další lidi na mechaničáku,“ říká Petr Ujec z pořádajícího sdružení Okolo. O náplni letního pobytu však nechce nic bližšího prozradit. „Právě to, že víte minimum, je hlavním lákadlem. Ale pokud se nebojíte vkročit nebo vjet do neznáma a pokud se chcete dozvědět něco o sobě a o světě, je OKOLO na Karlově právě pro vás.“

Ať už po nohou nebo na vozíku, zajímavá cesta je na této akci jistotou. Další informace o pořadateli, fotky i přihlášku najdete na stránkách www.osokolo.cz. Jo, a hledejte je spíš pod slangovým názvem Karlof. Podobnost se jménem slavného herce v hororech je čistě náhodná…

(mp)

 Oblíbený dálkový pochod je i pro vozíčkáře

Ani letos nechybí mezi turistickými taháky pochod z Prahy do Prčice. Hlavním pořadatelem je Klub českých turistů, ale díky Pražské organizaci vozíčkářů se mohou Českou Sibiří vydat i těžce tělesně postižení lidé. Třináctikilometrová trasa začíná v Miličíně, start je v sobotu 17. května u tamního motorestu mezi 9. až 11. hodinou. Bezbariérová trasa je určena výhradně držitelům průkazů TP, ZTP a ZTP/P a jejich doprovodu. Další informace sdělí Jarka Franková, předsedkyně POV, na telefonu 731 469 084 či na e-mailu frankova@pov.cz.

(mp)

 Výstava ukáže Brnu svět jinou perspektivou

Řeč je o výstavě Naše cesta v podání kampaně Chodící lidé. Od začátku května do konce června se na brněnském výstavišti budou střídat školy i běžní návštěvníci, aby si mohli projít a především přímo vyzkoušet expozici o rozloze 1200 m2. Nahlédnou tak do světa vozíčkářů (vyzkouší si zvedák, vozík, berle a jiné pomůcky, překonají nerovnosti v terénu, přesednou na toaletu, zkusí ovládat počítač bez rukou), ale nasadí si i černé brýle a vezmou do ruky bílou hůl. Součástí jsou i pomůcky pro neslyšící. Výstava je otevřená všem zdarma – kolektivy budou expozici navštěvovat ve všední dny od 9.00 do 15.00, pak se dveře otevřou pro veřejnost, stejně tak i o víkendu po celý den do 17.00. Kromě navazujícího doprovodného programu je potěšitelné i to, že v projektu našly brigádu desítky lidí s různými formami hendikepu. Návštěvníci se tak budou moci setkat s průvodci, kteří vědí, o čem mluví. Projekt zajišťuje Nadace Sirius, výstava navazuje na úspěšnou akci Moje cesta, kterou v Praze navštívilo téměř osm tisíc lidí. I tato výstava se vrátí zpět do Prahy, kde se její realizace uskuteční od října do listopadu. Více informací a možnost objednávky návštěvy pro skupiny najdete na www.vystavanasecesta.cz.

(ata)

 Nebe se otvírá, vyleťte do oblak

imagesAkce Open Skies for Handicapped, která se již po sedmé bude konat 21. června 2014 na letišti v Hradci Králové, nabídne tradiční program všem lidem se zdravotním postižením. Hlavní náplní budou vyhlídkové lety zdarma a také bohatý doprovodný program. Akce začne v 9.30 hodin ráno a létá se až do večera.

Ten, kdo by se rád proletěl letadlem i stíhačkami a kdo si rád užije i pestrý hudební doprovodný program, by měl sledovat pokyny. Jako přihláška k letu totiž slouží souhlas k letu, který vyžaduje i potvrzení lékaře. Loni akci navštívilo 3 000 lidí a téměř 600 hendikepovaných letělo. Více informací a také formuláře pro přihlášení naleznete na webových stránkách www.lshk.cz.

(ata)

 Na konci května Na Sněžku pro Péťu

Další charitativně pojatý výstup na Sněžku připravuje sdružení Cesta za snem. Hlavním aktérem je opět Jaroslav Petrouš, paralympionik s amputovanou nohou. Svým činem hodlá stejně jako loni finančně podpořit konkrétní dítě a zároveň upozornit na sociální a zdravotní aspekty života hendikepovaných lidí.

Poprvé zdolal Petrouš nejvyšší horu v Česku pro tříletou Simonku, letos ji chce pokořit pro dvanáctiletého Petra Januše z Trutnova. Obě děti připravila o nohu rakovina. Výtěžek bude použit na pokrytí nákladů na „kurs chůze bez berlí“ v pražském rehabilitačním centru Malvazinky: jeho odhadovaná cena je pro Petra s doprovodem matky 50 tisíc korun. Případná vybraná suma do 100 tisíc korun poslouží k nákupu rehabilitačních a sportovních pomůcek. A pokud výtěžek přesáhne 150 tisíc korun, budou tyto peníze rozděleny mezi další děti se zdravotním postižením – stejně jako loni.

Akce s názvem Na Sněžku pro Péťu se uskuteční v sobotu 31. května u příležitosti Mezinárodního dne dětí. Expedice na vrchol hory odstartuje v 10 hodin z několika míst: z Pece pod Sněžkou, z Boudy pod Sněžkou nebo třeba z Janských Lázní. „Zveme všechny, kdo si chtějí zlepšit fyzičku a podpořit dobrou věc. Kromě samotného výstupu chystáme bohatý doprovodný program: půjde o velký happening plný her, zpívání, malování, tancování a sportovních i vědomostních soutěží,“ uvedl Miloslav Doležal z pořádajícího sdružení.

Den plný zábavy, jehož dějištěm bude hlavní parkoviště pod lanovkou na Sněžku, začne v 8 hodin ráno a vyvrcholí večerním koncertem. Ze známých osobností už přislíbili účast polárník Václav Sůra, moderátorka a meteoroložka Alena Zárybnická či Martin Zach.

Prodávat se opět budou trička a upomínkové předměty s logem akce, o něž byl loni velký zájem. Lidé s postižením se budou moci bezplatně svézt lanovkou, pro některé výherce bude odměnou jízda zdarma na bobové dráze nebo návštěva lanového centra…

Sportovní dětský den včetně výstupu na Sněžku má dveře dokořán pro všechny lidi dobré vůle – bez rozdílu pohlaví, věku či zdravotního stavu. Nad akcí převzali záštitu starosta města Pec pod Sněžkou, hejtman Královéhradeckého kraje a Česká abilympijská asociace. Další informace hledejte na webovkách www.cestazasnem.cz nebo na facebooku Cesta za snem.

(mp)

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*