Tenisový maratón na vozíku 2015

20.7.2015

Tenis na vozíku oslavil v roce 2014 dvacet let své činnosti, během níž dosáhl řady úspěchů, ale řekněme si upřímně, v posledních letech poněkud ztrácí na dynamice, kterou měl na začátku. Členská základna je sice stabilizovaná, ale bohužel chybí v ní dostatek mladých hráčů ochotných na sobě pracovat stejně tvrdě, jako pracoval svého času Mirek Brychta, který to dotáhl až do TOP 10 na světě a vyhrál mj. i turnaj MASTERS ve čtyřhře společně s Rakušanem Legnerem. Jedinou světlou výjimkou je dvacetiletý Petr Utíkal, který si pomalu ale jistě vydobývá svou pozici nejen doma, ale i ve světě.

103a_tenisPetr Utíkal


Český tenisový svaz vozíčkářů pořádá řadu akcí, které by mohly přivést nové hráče k tenisu na vozíku. Bohužel, většina z nich, poté, co zjistí, že k dosažení úspěchu je nutno nejméně dva roky velmi tvrdě trénovat, zběhne k jinému, většinou kolektivnímu sportu. Zde, jako součást týmu, má pocit spolupodílnictví na úspěchu družstva, byť sám odehrál minimum. V tomto je tenis naprosto nemilosrdný – na dvorci je hráč sám a nemůže se nechat vystřídat, i když není v ideální formě. Na druhou stranu, v tenise stačí i při přípravě jediný partner, tempo hry si každý volí sám a také je sám tvůrcem svého úspěchu či neúspěchu.

Nejdůležitější akce, které ČTSV pořádá, jsou čtyři mezinárodní turnaje pod hlavičkou UNIQLO Wheelchair Tennis Tour, dva vysoké kategorie ITF 2, v Prostějově a Praze-Průhonicích a dva kategorie ITF Futures v Karviné a v Brně. Stejný, ne-li větší význam má pro české ovšem i HVM Plasma Tour – Mistrovství ČR v tenisu na vozíku, kterého se účastní také hráči ze Slovenska. Tento okruh se skládá z celkem 8 turnajů rozložených do celé sezóny a účastní se jej jak muži, tak i ženy v jedné kategorii.

Mezinárodní turnaj ITF 2 v Prostějově se koná vždy v polovině června a díky skvělému zázemí prostějovského klubu přiláká vždy přes 70 hráčů z celého světa. V letošním roce na vítězství dosáhli v hlavní soutěži mužů Australan Adam Kellerman, který ve finále porazil několikanásobného vítěze Frederica Cattanea (FRA), v soutěži žen zopakovala své vítězství Micha Spaanstra (NED), když porazila Britku Luise Hunt, divizi Quad se z vítězství radoval Ital Alberto Corradi, který porazil Dorrie Timmermans van Hall (NED). Z našich hráčů se do druhého kola probojovali Utíkal, který po boji v něm podlehl Argentinci Cascovi a Michal Stefanu, který také po boji prohrál s Němcem Sommerfeldem. Ve čtyřhře se do semifinále probojovali i náš Utíkal s Němcem Sommerfeldem, kteří ve velmi hezkém zápase podlehli až prvním nasazeným Cattaneovi s Molierem.

103_tenisMichal Stefanu
V březnu se odehrál turnaj ITF Futures v hale v Karviné, což je turnaj té nejnižší kategorie, účastnilo se jej 32 hráčů převážně z Evropy. Hlavní soutěž vyhrál Steffen Sommerfeld (GER), divizi Quad Sophie Frajoli (FRA).

V roce 2015 nás čeká ještě poslední srpnový víkend turnaj ITF Futures v Brně a na přelomu listopadu a prosince další ITF 2 v Průhonicích, kde bývá zájem hráčů tak veliký, že musíme zájemce odmítat.

Česko-slovenská HVM Plasma Tour se hraje od srpna, kde se začíná v Radnicích u Rokycan do července následujícího roku, kde končí většinou v Bystřici pod Hostýnem. Letos se tento turnaj odehraje mezi 24. a 26. červencem. Mezitím hráči odehrají další turnaje v Kurdějově, Karviné, v Praze na HAMRU v dubnu, Olomouci v květnu, Bratislavě v červnu. Parker Hannifin Cup se hraje počátkem července v Praze. Na tomto okruhu spolu soupeří čeští a slovenští hráči. Pravdou je, že poté, co v letošním roce byly zrušeny peněžité prémie za celkové vítězství v TOUR, silně poklesl zájem Slováků o tuto soutěž. Turnajů se účastní v průměru okolo 20 hráčů, závisí často na zdravotním stavu zúčastněných. V této soutěži se vytvořil triumvirát, který bojuje o nejvyšší pocty: zkušení Michal Stefanu a Miroslav Brychta (pokud hrají), kterým zdatně sekunduje mládí v podobě Petra Utíkala. Štikou v rybníku je i Slovák Masaryk. Před pražským turnajem v červenci byl bodově na čele Stefanu před Utíkalem a Masarykem. V Praze vyřadil Brychta Stefanu v semifinále a ve finále podlehl Utíkalovi, Masaryk nehrál, takže se žebříček před posledním bystřickým turnajem docela zamotal.

Hráči se pravidelně připravují ve třech střediscích – v Brně, Karviné a Praze, tady ve spolupráci se spolkem Vividus Dynamis, který je kolektivním členem ČTSV. Mimo tréninky a turnaje probíhají i další akce – například benefiční turnaje s NF Pomocná ruka, kde hrají ve čtyřhře vedle sebe „choďák“ a vozíčkář, různé exhibice (např. na TKK pro Dětskou hematologii).

Pokud by měl kdokoliv zájem o tenis na vozíku, ZDE jsou kontakty na www.cwta.cz, případně na www.vividus.cz, či na Facebooku.

Text: Dr. Ivan Vyvadil (vice-prezident ČTSV a manažer Centra tenisu na vozíku Praha)
Foto: autor

(alex)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*