Plavecký areál Za Lužánkami hostil 4. a 5. června Mistrovství České republiky – HARTMANN OPEN tělesně postižených plavců. Celkem přijelo Za Lužánky poměřit síly 103 plavců z 10 týmů z České republiky a Slovenska. Mítink zaštítil hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Michal Hašek a primátor Statutárního města Brna Bc. Roman Onderka MBA, slavnostně jej zahájil senátor a dlouholetý příznivce plaveckého programu organizátora – občanského sdružení KONTAKT bB – MUDr. Tomáš Julínek společně s předsedou finančního výboru Zastupitelstva Jihomoravského kraje.

V pátečních odpoledních a sobotních dopoledních rozplavbách se bojovalo o postup do finálových závodů, které byly na pořadu v sobotu odpoledne. Ve finálových závodech na sebe výrazně upozornila karlovarská Vendula Dušková, která získala dva mistrovské tituly v kategorii žáků ve vynikajících osobních rekordech. Z brněnských plavců na sebe nejvýrazněji upozornila Michaela Philippi, vítězka prsařské stovky žákyň.

Po sérii finálových závodů, v nichž se rozdělovaly mistrovské tituly, přišla na řadu štafeta. Po dramatickém průběhu závodu v ní zvítězil tým SK KONTAKT PRAHA. Nejhodnotnější výkony celého mítinku však předvedli v individuálních disciplínách dlouholetí reprezentanti Kateřina Lišková a Vojtěch Franěk. Prvně jmenovaná zaplavala na 50 metrů znak čas 0:47,80, kterým by na loňském mistrovství světa i Evropy brala medaili. Vojtěch Franěk získal mistrovský titul na 50 metrů volný způsob. Na motýlkové padesátce pak předvedl čas 1:42,05, který je lepší než stávající platný světový rekord. Český paralympijský výbor jej však odmítl uznat.

„Kateřina i Vojta potvrdili svoji příslušnost ke světové špičce a je tristní, že Český paralympijský výbor je stále odmítá nominovat na letošní mistrovství světa v Holandsku jenom proto, že odmítají přestoupit do nadiktované organizace a vystoupit ze své stávající. Kvůli postoji Českého paralympijského výboru nemohou být jejich výkony ani zaneseny do světového žebříčku ani nemůže být uznán Vojtův světový rekord. Jsme raritní zemí, jejíž funkcionáři odmítají kvůli osobním animozitám držení světových rekordů,“ hodnotí situaci Jan Nevrkla, předseda pořádajícího KONTAKTU bB a Českého svazu tělesně postižených sportovců.

Mistrovské medaile plavci přebírali od Hany Černé-Netrefové, plavkyně, která Českou republiku reprezentovala na třech olympijských hrách. Dále od plavce roku 2009 Michala Rubáčka a reprezentačního trenéra olympijského týmu Jiřího Kyněry. Na slavnostní vyhlášení nejlepších výkonů závodu, které se konalo v sobotu 5. 6. v hotelu Avanti, pak plavcům předával ocenění triatlonista Filip Ospalý.

Autorka: Marta Vojáčková

Foto: Vít Franta

Redakčně upravil: Jakub Jansa