Stolní tenisté získali v Itálii stříbro a bronz

6.3.2017

1739_Jiri-uchanek_Lignano_medaileOd 1. do 4. března probíhal v italském Lignanu mezinárodní turnaj hendikepovaných ve stolním tenise – Lignano Master Open 2017. Barvy České republiky na turnaji hájil bronzový paralympijský medailista Jiří Suchánek a Petr Svatoš. Oba naši reprezentanti hráli v kategorii jednotlivců i v týmové soutěži. Jiří Suchánek prohrál jediný zápas až ve finále a tak si z Itálie přiváží stříbrnou medaili. V družstvech naši získali bronz. Gratulejeme!!!!

První hrací dny
K prvnímu zápasu nastoupí Petr jako dvojka ve skupině s jedním z Kuwajťanů Yaqoubem Alqasem, k druhému se Švédem Öhgrenem a k poslednímu zápasu ve skupině s Italem Paonem. Jirka, který je nasazený jako turnajová jednička, začne hodinu po Petrovi prvním zápasem s domácím Italem Vellou,  poté se Slovincem Gajicem a jako poslední se utká s Kuwajťanem druhým Alqasem Khalifou. Věříme v postup a zítra hurá do pavouka :). Zdraví Petr Svatoš a Jiří Suchánek
Úvod do soutěže oběma hráčům vyšel. Jiří Suchánek proti Italovi sice první set ztratil, ale další sety už diktoval tempo a zápas dovedl do vítězného konce 3:1. Další zápasy ve skupině proti Gajicovi a Alqasovi Jiří vyhrál a bez ztráty setu oba porazil v poměru 3:0. Jiří tak potvrdil roli favorita a jako vítěz skupiny postoupil přímo do čtvrtfinále a bude hrát o medaili.
Petr Svatoš si v prvním zápase nejdříve hladce 3:0 na sety poradil s Kuwajťanem, bohužel na skvěle hrajícího Švéda Öhgrenova již nestačil a tomu podlehl 0:3, když si hlavně neporadil se soupeřovým nečitelným servisem. Následující zápas proti Italovi Paonemu si ovšem nenechal utéct a zvítězil také bez ztráty setu 3:0. Ve skupině tak skončil na druhém místě a čekal na los, který mu přiřkne soupeře do pavouka v jednom ze čtyř předkol.

Jednotlivci
Petr Svatoš dostal bohužel hned na úvod pavouka výborně hrajícího rumunského hráče Daciana Makszinu, který byl nad jeho síly a po vyrovnaném utkání prohrál 1:3. Nicméně tento levoruký hráč s útočnou trávou na forhendu potrápil i další a o mnoho zkušenější hráče a došel až do finále. Další postup tak pro Petra skončil.
1739_Lignano_Petr-SvatosJirka dnešní den začal bojem ve čtvrtfinále proti irskému hráči Colinu Judgemu. Přes tohoto hráče přešel Jirka s přehledem a zvítězil 3:0 na sety. Ještě před obědem nastoupil  na stále se lepšícího Španěla Ikera Sastreho. Jeho tráva na forhendu nebyla Jirkovi nikterak příjemná a první set prohrál. Proto se snažil po konzultaci s Petrem, který ho jistil za ohrádkou, držet v pinku přes bekhendovou stranu. Tato taktika se vyplatila a Jiří s výsledkem 3:1 prošel do finále, kde ho čekal nezdolný Oleksandr Yezyk. Bohužel Jirkova bilance proti tomuto ukrajinskému hráči hovoří jasně ve prospěch soupeře a jejich poslední utkání v základní skupině na Paralympiádě v Riu vyšel také pro Ukrajince. Stejně tomu bylo i v tomto zápase. Přestože se Jiří snažil vymýšlet různou taktiku a soupeře tak nutil k chybám, nakonec prohrál 1:3. Ze soutěže jednotlivců tak do České republiky poputuje stříbrná medaile.

Lignano Master Open
Je jedním z nejprestižnějších turnajů svého druhu a letos se jej účastnilo celkem 226 sportovců ze 34 zemí světa. Do klání se zapojilo i pět zlatých medailistů z paralympiády v Riu. Naši reprezentanti se tak ocitli v nejnabitější konkurenci. Lignano Master Open je jedním z turnajů, který se započítává do světového žebříčku a na němž se bojuje o účast na MS 2018. Naši mají na co navázat, když v roce 2006 přivezli z MS 4 medaile (z čehož 1 zlatou), v roce 2010 jsme zaznamenali tři ocenění a v roce 2014 jeden bronz.
Český reprezentant Jiří Suchánek je rád, že se mu podařilo postoupit až do finále. „Body ovšem budeme sbírat i v družstvech. Podmínkou pro nominaci je k poslednímu prosinci tohoto roku u obou splněná účast na čtyřech turnajích a určitá pozice na světovém žebříčku. U každého je to jiné. Rozhoduje počet hráčů ve skupině postižení. Já hraji v TT2, kde je méně hráčů než u Petra, proto musím být nejhůře do 15. nebo 13. místa na žebříčku. Petr hraje v TT3, tam je více kvalitních hráčů a musí být do 20. místa. Na svět se nominují také vítězové kontinentů, ale musejí mít splněné ty čtyři turnaje. Důležité také budou výsledky na letošním mistrovství Evropy, které se koná v září ve slovinském Lašku,“ nastínil Jiří postupovou matematiku.

Finálový souboj s Ukrajinec Oleksandrem Yezykem komentoval velmi stručně. „Je to hodně nevyzpytatelný soupeř, který hraje s trávou. Nenašel jsem na něj účinnou zbraň. Sen o zlaté medaili se rozplynul,“ dodal Suchánek, který byl na turnaji nasazenou jedničkou.

Družstva
Na úvod naše reprezentanty Jiřího Suchánka a Petra Svatoše čekala kuwajtská dvojice a hned poté nastoupí proti Rumunsko-Belgické dvojici. Boje ve skupině uzavřou odpoledne zápasem proti chorvatsko-italské dvojici.
Jak zápasy viděl Petr: „Dnešním dnem vypukla soutěž družstev, do které jsme nastoupili s Jiřím jako třetí nasazená dvojice v kategorii TM3. První zápas nás čekal hned ráno a to s kuwajtskou dvojicí. Zápas, který by se mohl zdát jako nepříliš těžký, se už v úvodní čtyřhře změnil v drama. Po prvních dvou setech jsme prohrávali už 0:2 a zdálo se, že na soupeře hrající s útočnou trávou nenajdeme recept. Nakonec se nám povedlo zápas otočit a i když jsme čelili třem mečbolům, tak i dotáhnout do vítězného konce. V následující dvouhře jsem si poradil s jedním z Kuwajťanů 3:1 a první vítězství bylo na světě. Následoval zápas s Rumunsko-Belgicko-Japonskou trojicí. Úvodní čtyřhra se opět protáhla do pětisetového dramatu a opět se šťastným koncem pro naše barvy. Následný druhý bod vybojoval Jiří po strhujícím zápase proti Rumunovi Makszinovi v poměru 3:1. Poslední zápas ve skupině proti Chorvatsko-Italské dvojici jsme zvládli bez zaváhání a čekalo nás čtvrtfinále proti Rusku. Po perfektním a koncentrovaném výkonu jsme vyhráli úvodní čtyřhru 3:1 a na první zápas jsem nastoupil proti Rusovi Toporkovovi, který zde získal bronzovou medaili v jednotlivcích. Útočná hra Rusa mi seděla a podařilo se mi ho zdolat 3:0 a zároveň si připsat cenné body do světového žebříčku. Zítra nás v 10 čeká výběr Slovinska, držte nám palce.“

Bohužel zápas se Slovinci v boji o postup do finále  pro naše barvy dobře nedopadl. Nejprve smolně prohráli čtyřhru a možná špatným taktickým tahem přišli o druhý rozhodující bod i v první dvouhře, kde překvapivě nastoupil Petr Svatoš. Jak mi naši reprezentanti následně upřesnili, Petr nastoupil hlavně z důvodů možnosti získání důležitých bodů do světového žebříčku, které budou podstatné pro účast na MS v roce 2018.  Bohužel tento tah nevyšel a tak naši zůstali za branou boje o zlaté medaile. Přesto nezbývá, než našim klukům poblahopřát k získání bronzové medaile.

Všechny výsledky turnaje najdete na: www.ipttc.org
Čerpáno z postřehů našich hráčů, které publikovali na stránkách Asociace stolního tenisu vozíčkářů http://www.stpara.cz/

Alex. M. Videmannová (alex)

Lignano Master Open, 2017

Kvalifikace dvouhry mužů
Výsledky českých reprezentantů:
Kategorie TT2: Jiří SUCHÁNEK – Ljubisa Gajič (Slovin.) 3:0 (7,6,10), Jiří SUCHÁNEK – Giuseppe Vella (It.) 3:1 (-5,4,3,8), Jiří SUCHÁNEK – Khalifa Alqasem (Kuvajt) 3:0 (8,7,8).
Kategorie TT3: Mattias Ohgren (Šv.) – Petr SVATOŠ 3:0 (6,2,4), Petr SVATOŠ – Daniel Paone (It.) 3:0 (8,6,7), Petr SVATOŠ – Yaqoub Alqasem (Kuvajt) 3:0 (10,7,9).

Hlavní soutěž
Kategorie TT2:
1. kolo: Jiří SUCHÁNEK – Colin Judge (Ir.) 3:0 (8,3,5),
semifinále: Jiří SUCHÁNEK – Iker Sastre (Šp.) 3:1 (-9,7,9,6),
finále: Oleksandr Yezyk (Ukr.) – Jiří SUCHÁNEK 3:1 (6,8,-5,3).

Kategorie TT3:

Dacian Makszin (Rum.) – Petr SVATOŠ 3:1 (8,8,-9,5).

 

 

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*