Jaká byla RUGBYMANIA 2015

9.12.2015

160 „vozmenů“ v Praze aneb Svátek ragby vozíčkářů = RUGBYMANIA 2015
192_Rugbymania

Na 160 „vozmenů“ z Evropy a Brazílie přijelo víkendu 4. – 6. prosince 2015 do Prahy, kde se zúčastnili jednoho z nejprestižnějších klubových turnajů v ragby vozíčkářů -RUGBYMANIA 2015. Vítězem ligy 1 se stal francouzský tým Les Mousqetaires, stříbro si odváží domů tým European Giants složený z hráčů Švýcarska, Německa a Francie a bronzovou příčku vybojovali hráči domácího klubu Prague Robots, které doplnili dva hráči z Dánska. Vítězem ligy 2 se stal domácí tým The Gunners, na druhém místě se umístil polský tým Four Kings a bronz vybojoval maďarský tým Wild Boars.


197_JP-Rugbymania2015  (4)

V rámci turnaje se hrála liga 1 a liga 2 – v první lize hrálo 10 týmů a v druhé lize 6 týmů. Turnaj měl dlouho své zázemí ve Sportovním centru Nymburk, loňský ročník se konal v Plzni a letos turnaj nalezl své zázemí ve Sportovní hale Jedenáctka a v hale TJ Boheminas na Hagiboru. Ubytování bylo zajištěno v Top Hotelu Praha. Turnaj rozhodcovalo celkem 17 rozhodčích pod vedením mezinárodního rozhodčího Lukáše Szymczaka a více než 30 stolkových rozhodčích pod vedením hlavní stolkové rozhodčí Jany Motejlkové. V rámci turnaje se konal i vzdělávací seminář pro rozhodčí, kterého se zúčastnilo 5 českých rozhodčích. Kromě 12 evropských a 3 domácích týmů se turnaje zúčastnil i tým Santer Rio Rugby z Brazílie. „Příprava a logistika turnaje byla vyčerpávající, ale odměnou jsou vynikající zápasy a spokojenost všech účastníků. Jsme rádi, že RUGBYMANIA má v kalendáři IWRF své místo a turnaj jako takový ve světě své jméno. V pátek po prvním zápase s European Giants jsme pomýšleli na vítězství, ale sobotní prohra s týmem GB Talented nás vrátila opět na zem. Postup ze skupiny byl dlouho nejasný a rozhodovalo se dle počtu získaných bodů a ty byly nakonec nejpříznivější pro European Giants  – 114 bodů, tým Prague Robots postupoval z druhého místa díky 113 bodům a na třetím místě ve skupině se umístil tým GB Talented  se 112 body“ hodnotí turnaj hlavní organizátor, hráč a trenér David Lukeš. Z bojů o zlato vyřadili Roboty hráči francouzského týmu Les Mousqetaires. O bronzovou příčku pak svedli hráči Prague Robots boj s rakouským týmem Flying Wheels a o vítězi se rozhodovalo až v prodloužení, když se Robotům podařilo v řádném čase srovnat na 56:56, v prodloužení si pak hráči Prague Robots skóre pohlídali a zvítězili 58:56.  Boj o zlato byl neméně napínavý, ale francouzští „mušketýři“ nakonec zdolali tým European Giants 59:57.
197_JP-Rugbymania2015  (5) 197_JP-Rugbymania2015  (2)
Francouzský tým „mušketýrů“ přijel do Prahy, aby se připravil na dubnový turnaj 6 národů, kde se bude rozhodovat o posledních dvou účastnících Letních paralympijských her Rio de Janeiro 2016. „Turnaj je pro nás opravdu přínosem, jsou zde kvalitní týmy i celkový management turnaje je na vysoké úrovni – ubytování, dobrovolníci atd. Rugbymanie je ve Francii populární a proto se rádi na tento turnaj vracíme“ hodnotí trenér francouzské reprezentace Olivier Cusin. Za zmínku stojí též účast britského béčkového reprezentačního týmu GB Talented, který byl posílený i o hráče národního týmů A, kteří se v září vítězstvím na mistrovství Evropy kvalifikovali se na paralympijské hry 2016.

197_JP-Rugbymania2015  (1) 197_JP-Rugbymania2015  (8) 

O vítězný pohár pro ČR se v lize 2 postaral tým The Gunners, který ve finále porazil polský tým Four Kings. Domácí The Gunners hráli pod vedením kapitána Jiřího Kadeřávka, jednoho ze zakladatelů ragby vozíčkářů v ČR a zakladatele Rugbymanie. „První turnaj se konal v roce 1999 jako závěr společného soustředění s týmem Rakouska a Polska a zúčastnily se jej 3 týmy. Od té doby se úroveň ragby a konkurence týmů na turnaji výrazně zvýšila. V letošním roce se účastnilo již 16 týmů. Rugbymania zůstává pro domácí týmy vynikající příležitostí, jak si zahrát s hráči světové úrovně. Aby se zapojilo, co nejvíce hráčů z české ligy, byl turnaj letos prvně rozdělen do dvou lig podle úrovně herních zkušeností.“ dodává Jiří Kadeřávek.

197_JP-Rugbymania2015  (9)

Výsledky – Liga 1
1.         LES MOUSQETAIRES
2.         EUROPEAN GIANTS
3.         PRAGUE ROBOTS
4.         FLYING WHEELS
5.         GB TALENTED
6.         FLEMISH LIONS
7.         THE REDS
8.         GERMAN DEVELOPMENT
9.         HOLLISTER HUSSARS
10.       FLYING DUTCHMEN

Výsledky – Liga 2
1.         THE GUNNERS
2.         FOUR KINGS
3.         WILD BOARS
4.         LIONS OSTRAVA
5.         CAPSAAA PARIS
6.         SANTER RIO RUGBY

David Lukeš a Radka Kučírková
Foto: Jan D. Povýšil

https://www.facebook.com/rugbymania.cz
www.rugbmania.cz

(alex)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*