„Začalo to tím, že jsem měla špatnou citlivost na noze,  byl to podobný pocit jako po bodnutí hmyzu. Lékařka říkala, že je to něco od páteře. Po čase se však zjistilo, že mám roztroušenou sklerózu,“ popisuje začátky své nemoci Martina. Rodačka z malé vesnice u Litovle odešla studovat do Brna vysokou školu. Poté se vdala a měla dítě. Všechno bylo tak jak u jejich vrstevníků, jenže s tím rozdílem, že její život komplikovala roztroušená skleróza. Porod dítěte a následná péče o syna průběh nemoci ještě zhoršil. “Byl to velký nápor, i když manžel hodně pomáhal” vysvětluje paní Putnová. 

Roztroušená skleróza je velmi progresivní onemocnění, takže Martina potřebuje intenzivní péči. “Ideální by bylo deset hodin denně, na to mi však chybí finanční prostředky.”
Aby Martina mohla žít samostatně, dochází k ní několik asistenčních služeb. Skloubit je všechny tak, aby nějak pokryly tu nejdůležitější péči, to je základ. “Mezi sedmou a osmou přichází pečovatelská služba, pak mám polohování, od 10 do 14 mi pomáhá asistentka Ligy vozíčkářů s běžnými věcmi v domácnosti. Než se ale všechno stihne, většinou nezbude čas na to jít třeba někam na procházku,” popisuje svoji situaci paní Putnová. Jejím velkým problémem je izolace. To, co jsme si všichni zkusili v období karantény, žije Martina prakticky pořád. Být pořád ve čtyřech stěnách, bez možnosti odejít a třeba jen tak se nadechnout čerstvého vzduchu. To chce velkou dávku psychické odolnosti. Právě psychický stav považuje za zásadní. Možnost, jak se udržovat v pohodě a zároveň komunikovat se světem by ji umožnil program, kterým se dá ovládat počítač očima. Doplatek na něj je ale asi 6 000 Kč. Peníze jsou pro paní Putnovou nyní velké téma. Speciální sedák na elektrický vozík ji neschválila pojišťovna. Aby si ho mohla koupit sama potřebuje sehnat 109 000 Kč. Paní Putnová nemůže pracovat, a tak nemá žádný vlastní příjem. Vozík s takovým sedákem by ji dopřál větší samostatnost spojenou s pohybem venku v přírodě či návštěvou města. 

Martina nyní žije sama se synem, který ji hodně pomáhá. Například ji každou noc polohuje nebo ji doprovází k lékařům.  I tak jí chybí šest tisíc měsíčně na asistenci.

Pomoci Martině v její nelehké situaci můžete na následujícím odkazu