Rio – 5. den: Jiří Suchánek i Eva Berná vybojovali bronz!!!

14.9.2016

Doba bronzová pokračuje. Stejně jako naši olympionici v Riu roztrhli smůlu jedním bronzem Jirky Prskavce a následovaly doslova „bronzové hody“, tak v Brazílii pokračuje i tento bronzový sen i během paralympiády. Po bronzu plavkyně Běly Třebínové přidal v úterý další bronz stolní tenista vozíčkář Jiří Suchánek a ve večerním programu v kategorii F37 také atletka Eva Berná, která obhájila ve vrhu koulí třetí místo z paralympiády v Londýně.

141_suchyStolní tenis
V úterý 13. září čekala stolního tenistu Jiřího Suchánka bitva o bronzovou medaili v kategorii TM2, v níž nastoupil proti Francouzovi Molliensovi. V napínavém zápase Jirka úvodní dva sety s přehledem vyhrál dvakrát 11:6. Třetí set se podařilo Francouzovi otočit a vyhrál jej 11:7. Ve čtvrtém setu Jirka znovu zabral a soupeře porazil 11:7 a zápas o bronz vyhrál.
Jirka se zářícím úsměvem zhodnotil svůj zápas slovy: „Nastupoval jsem do zápasu s tím, že soupeř je hratelný. Vzájemná bilance hovořila sice jasně ve prospěch soupeře, ale nenechal jsem se tím rozhodit a chtěl jsem po včerejším úspěchu Běly Třebínové přidat další medaili pro náš tým.“.
141b_suchyVždy se hraje od nuly a každý zápas je jiný, ale vstup do zápasu našemu reprezentantovi skutečně vyšel: „Ze začátku jsem nasadil mírnější tempo, zbytečně jsem ‚netlačil na pilu‘ a na soupeře to zabralo. Po dvou vyhraných setech jsem si ale řekl, že můžu ještě trochu přidat a možná jsem se nechal trochu unést. Nedařilo se mi míček umísťovat, kam jsem chtěl a set jsem prohrál. Na soupeřovi ale bylo vidět, že je hodně nervózní a kazil míče. Toho jsem využil, hrál dál svou hru a vyšlo to!!   Samozřejmě jsem moc šťastný, před čtyřmi lety v Londýně jsem nevyhrál jediný zápas a skončil osmnáctý – tady mám medaili. Je to trochu jako sen,“ řekl 34letý reprezentant z Liberce.
141a_suchyVe středu bude fandit zbylým dvěma stolním tenistům Ivanu Karabcovi s Danielem Horutem, kteří nastoupí k prvnímu utkání v týmové soutěži.

141a_eva-bernaAtletika
Koulařka Eva Berná vybojovala na paralympiádě v Riu třetí místo výkonem 11,23 metru. V kategorii F37 nestačila jen na zlatou německou koulařku Franzisku Liebhardtovou, která zároveň vylepšila i vlastní světový rekord na 13,96 metru. Druhá byla výkonem 13,73m Číňanku Mi Na..
Eva se v Riu de Janeiru představila již ve druhé atletické disciplíně. Na úvod si při svém pátém startu na paralympijských hrách vyzkoušela hod oštěpem, kde skončila na šestém místě. Šanci největší ale měla především ve vrhu koulí, kde obhajovala třetí místo z minulých paralympiád. A povedlo se. Opět bronzová medaile!
Poprvé atmosféru paralympiády okusila ve 14 letech v australském Sydney v roce 2000. Spastická atletka má ve své sbírce tři bronzové medaile z Atén, Pekingu a Londýna a nyní i z Ria.
„Vrh koulí je momentálně moje nejsilnější zbraň. Díky tomu, že ruská výprava vypadla jsem se ve světových tabulkách posunula na třetí místo a tak bych moc ráda obhájila bronzovou medaili,“ přemýšlela Eva ještě před závodem.
V Riu de Janeiru se představí ještě v hodu diskem. Přesto už hlásí splněno.  Má tedy pěkně nabitý program, který je časově a hlavně fyzicky náročný.
141_eva-berna„Vycházelo mi to na jednu disciplínu a pak vždy jeden až dva dny volna. Jelikož se jedná o vrhačské disciplíny, spojit se to dá. Každý z vrhačů naší kategorie se většinou věnuje dvěma až třem disciplínám. Chtěla jsem předvést vše, co jsme s Patrem Vrátilem natrénovali. V zimě jsme hodně posilovali, pak jsme hodně házeli, trénink byl každý den. Teďka, když už mám medaili z vrhu koulí, tak si myslím, že do třetí disciplíny půjdu s větším klidem, protože jsem už něco dokázala. Buďto to vyjde, nebo ne.“

Plavání
Ve finálových bojích se v úterý představili na 100 metrů prsa i plavci Miroslav Smrčka  a 200 metrů volný způsob Jan Povýšil, kteří skončili shodně na sedmé příčce.

(alex)
Zdroj a foto:
http://www.cstps.cz/
http://www.kontaktbb.cz/rio-2016
http://www.caths.cz
http://www.paralympic.cz/

Share

Comments are closed.