Prvým držitelem ocenění Rafael je Česká asociace paraplegiků (CZEPA)

1.4.2015

Na tradiční konferenci INSPO, která se v sobotu 28. března odehrála v pražském Kongresovém centru, byla pro neziskovky novým a výrazným tahákem cena Rafael. Vůbec poprvé se ji rozhodla udělit Nadace Vodafone, a to za nápadité využití informačních a komunikačních technologií pro důstojnější život lidí se zdravotním postižením.

administrátor portálu VozejkMap s cenou Rafael

S cenou Rafael po jejím převzetí ochotně zapózoval Stanislav Kubík, administrátor portálu VozejkMap.

Cenu, kterou tvoří ručně broušený skleněný válec z optického skla, v půli rozříznutý platinovou vrstvou, a částka 300 tisíc korun, získala Česká asociace paraplegiků za projekt VozejkMap. Zjednodušeně řečeno jde o internetovou mapu bezbariérových míst s navigací. „Ceny si velmi považujeme. Každým rokem aplikaci vylepšujeme a hledáme nové nápady, jak VozejkMap dále rozvíjet. Aplikace doprovází vozíčkáře na cestách, ale má sloužit i k tomu, aby vytáhla ven i lidi, kteří si kvůli špatným zkušenostem s bariérami na cesty vůbec netroufají,“ řekla Alena Jančíková, ředitelka Asociace, která je sama vozíčkářka.

VozejkMap je databází bezbariérových míst nejen v Česku a lze ji využívat pomocí mobilní aplikace pro chytré telefony nebo přes webové rozhraní www.vozejkmap.cz. Data do aplikace vkládají vozíčkáři a před zveřejněním je ověřuje administrátor portálu. VozejkMap pomáhá vyhledat bezbariérová místa pomocí předdefinovaných filtrů či zadaných textů. Díky GPS lokalizaci funguje k zadanému cíli také navigace a dává tím  vozíčkářům svobodu k pohybu také v neznámé lokalitě.

Na několik otázek nám krátce „po oslavách“ odpověděla Pavla Habrdová, která má v Asociaci na starosti kontakt s novináři.

Čekali jste, že v téhle nové soutěži CZEPA zvítězí?

Byli jsme hodně napnutí. Povzbudil nás postup do užšího výběru tří neziskových organizací, které se o cenu ucházely, ale samozřejmě jsme netušili, jestli budeme odbornou porotou vybráni.

Těch 300 tisíc korun je velká suma. Už víte, jak s tou částkou naložíte?

Velmi si považujeme toho, že můžeme VozejkMap i díky této podpoře dál rozvíjet. Máme nápady, jak aplikaci vylepšovat. Ale teprve vyhodnocujeme, kam naše úsilí napneme. Chceme najít to, co bude pro uživatele aplikace nejpřínosnější.

Odkdy VozejkMap funguje a kolik bezbariérových míst je na této webové mapě v současnosti evidováno?

VozejkMap jsme spustili 20. února 2013. Za jeho více jak dva roky provozu projekt nasbíral 7740 ověřených bezbariérových míst. Více jak 1300 uživatelů si aplikaci stáhlo do svých mobilních zařízení, zejména s operačním systémem Android, ale někteří také ve verzi pro iOS.

Miloš Pelikán

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*