Překonání kanálu La Manche

3.2.2016

Kdo tentokrát prohrál v tradičním štafetovém závodu o překonání kanálu La Manche mezi RÚ Kladruby a RÚ Hrabyně?
17_PLAVE_3_1

   Pátý ročník, to už se dá označit jako tradiční. Právě tak dlouho probíhá soutěž mezi RÚ Kladruby a RÚ Hrabyně v překonání 33.6km štafetovým plaváním, což je vzdálenost mezi Anglií a Francií. Každý tým plave ve svém vlastním plaveckém bazénu. V Kladrubech probíhal letos již jedenáctý ročník překonání kanálu La Manche. Před pěti lety se k plavcům v Kladrubech přidali i plavci z Hrabyně a tím vznikla nová tradice.

Podle pravidel se zúčastní plavci, kteří jsou současní nebo bývalí pacienti obou ústavů. Start je ve tři hodiny ráno. Ne snad kvůli tomu, že ranní ptáče dál doskáče, ale důvodem je předpokládaný konec ve večerních hodinách téhož dne. Každý plavec si odplave, kolik si troufne. Pro někoho jsou dva bazény hranicí možností, jiní si dokáží odplavat sto délek. Styl plavání není stanoven. Záleží na druhu postižení. Někdo plave kraulem, někdo si to vystřihne podložený žížalami na parník a ještě s asistencí.

Jedním příkladem plavce z řad bývalých pacientů je Jiří Seiner. V RÚ Hrabyni se učil postavit na vlastní nohy a udělat prvních pár kroků po polytraumatu, které mu způsobila vichřice Emma začátkem března 2008. Dnes učí na gymnásiu v Hranicích a protože nemohl opustit svoje žáky kvůli blížícímu se pololetí, vydal se do Hrabyně na La Manche až odpoledne po vyučování. Odplaval si svých 320 metrů a spěchal na zpáteční autobus. Někdy to vyjde jinak, než bychom si to přáli.  Kladrubský La Manche, stejně tak Hrabyňský není jen o sportovním výkonu. Je to společenská událost, kdy přijede spousta bývalých pacientů a mají si vždy co říct.

Pokud se poohlédnu zpět na historii zdolávání kanálu v Hrabyni, protože se ho pravidelně zúčastňuji, co by bývalý pacient, od druhého ročníku bylo vždy zvoleno nějaké téma. Ať už to byl styl námořnický, havajský nebo divoký západ. Letos bylo vše pohádkové. A to i přeneseně. Byla to opravdu celé jedna pohádka. O dekorace zimního království se postarala Daniela Stuchlá a opravdu se jí to podařilo. Organizaci celého klání měly na starost vedoucí fyzioterapie Alice Bysková, Kateřina Bálková a Martina Korhelíková. Startovní pole plavců měla v péči Janka Trgiňová. Hudební doprovod a komentování programu bravurně zvládlo jeho královské veličenstvo Lukáš Kotzmunda.

Ovšem to, co si připravily fyzioterapeutky, to bylo něco! Celkem nacvičili tři ukázky z pohádek a dále pak se třemi vozmeny připravily originální taneček na téma pohádky Princové jsou na draka. Z tanečku Sněhurky a sedmi trpaslíků bylo zřejmé, že to Sněhurka se svými rozvernými trpaslíky neměla zrovna jednoduché. Excelentní taneční výkon předvedly báryšně spolu s Ivánkem v pohádce Mrazík. Mě se nejvíc líbila ukázka z pohádky Tři oříšky pro popelku. Droběna v podání Heleny Šindelářové si pohrávala jako s pírkem, s princem, kterého si zahrál pan doktor ze spinální jednotky Marian Dupkala. Něžnou Popelku ztvárnila Hana Petrovská. Všechny tanečky byly v nápadité choreografii Katky Bálkové.

Na závěr celého klání vystoupily fyzioterapeutky posílené paní primářkou ze spinální jednotky Hanou Davidovou, co by akvabely. Ale vzhledem k tomu, že vystoupení bylo v pozdějších hodinách, k mé lítosti jsem ho neviděl. Čekala mě ještě tříhodinová cesta domů, tak jsem opustil bazén ještě před celkovým závěrem.

Jaké bude téma příštího ročníku, to ještě nikdo neví. Jedno, je nad slunce jasné. Letos zvedli všichni zúčastnění laťku hóódně vysoko. Bude opravdu velice obtížné letošní výkony překonat. A to je jeden z důvodů, proč se těšit na příští ročník La Manche!

Zbývá odpověď na otázku v podtitulku článku. Protože všichni bojovali podle hesla zakladatele novodobých Olympijských her, Barona Pierre de Coubertina: Důležitou věcí v životě není vítězství, ale zápas, základem není to, že se zvítězilo, ale že se bojovalo dobře. L’important dans la vie ce n’est point le triomphe, mais le combat, l’essentiel ce n’est pas d’avoir vaincu mais de s’être bien battu. (obvykle zkracováno na „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se a bojovat.“) (zdroj Wikipedia) a celá soutěž v tomto duchu proběhla, z to plyne, že neprohrál nikdo!

Miroslav Župka
Foto: Luboš Kalousek    

17_MRAZIK_1_1                                                                  

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*