Powerchair hockey v Brně

26.8.2016

Vítejte na stránkách brněnské sekce Powerchair hockey. Jsme parta nadšenců, kteří pod záštitou České federace Powerchair hockey přináší tento unikátní sport do moravské metropole. Jsi z Brna a okolí? Vlastníš elektrický vozík? Pojď si s námi zahrát! Setkat se s námi můžeš na dvou prezentacích.
122_EWHBrno_FB4-page

V září roku 2016 proběhnou dvě prezentace sportu Powerchair hockey – florbalu pro uživatele elektrických vozíků. Zájemci si na prezentacích vyzkouší být brankářem či útočníkem. Dozví se základní informace o Powerchair hockey, pravidlech, českých i zahraničních soutěžích. Na prezentacích bude možnost zapsat se do kroužku florbalu pro električáky (na školní rok 2016/2017), který začne během října.

122_power3.9.2016
Univerzální tělocvična – Univerzitní kampusu Bohunice (1. poschodí – budova s výtahem).
Od 14:30 do 16:30 hodin.
Dej nám vědět, zda přijdeš na tuto prezentaci, pomocí facebookové události.

9.9.2016
Vinohradské Vozíkohraní brněnské organizace Liga Vozíčkářů.
Od 14 do 17 hodin.
Dej nám vědět, zda přijdeš na tuto prezentaci, pomocí facebookové události.

O Powerchair hockey
Powerchair hockey je také volně překládán jako florbal pro „električáky“. Je to proto, že někteří z hráčů používají florbalové hole. Pro týmy je pak důležité vstřelit do branky protivníkova týmu florbalový míček s dírami. Powerchair hockey je specifický druh týmového sportu, ve kterém se skvěle uplatní i hráči s nejtěžšími formami tělesného postižení.

Historie
Powerchair hockey vzniká v 70 letech 20. století v Nizozemí na školách pro studenty s tělesným postižením. Následně se podobné iniciativy objevují i v Německu. Česká republika poznává tento sport v roce 2002. V současnosti se Powerchair hockey hraje v 11 zemích světa.

Pravidla
Pravidla Powerchair hockey jsou speciálně upravena, aby tento sport mohli provozovat i lidé s těžšími formami tělesného postižení. Florbal pro električáky má svá specifika. Předně díky dvěma speciálně upraveným pomůckám. H-stick je klasická florbalová hůl. Ti hráči, kteří hýbou paží avšak mají slabý úchop v dlani, přivazují si florbalovou hůl k ruce. Hráči, kteří však H-stick hokejku neudrží vůbec, používají speciální T-stick. Plastovou čepel, napevno připevněnou ke stupačce vozíku. Tuto speciální hůl má brankář a minimálně jeden hráč v poli.

Tým je složený z 5 hráčů v poli, dalších 5 hráčů sedí na střídačce za mantinely. Utkání má dva poločasy, vždy po 20 minutách čistého času. Střídání hráčů je povoleno nepřetržitě, avšak vždy v přerušení hry. Hráči mohou jezdit rychlostí až do 15km/h.

Nesmíme zapomenout na hrubost a násilí. To je díky propracovaným pravidlům umravňováno rozhodčími natolik, aby nedocházelo k nebezpečným situacím. Hráči jsou tak chráněni před jakýmikoli zraněními. Porušit pravidla lze i nebezpečnou a nedovolenou hrou. Hákování, házení hokejky, narážení, a mnoho dalších. Rozhodčí může použít slovní napomenutí, signál, nebo tři karty. Zelenou, žlutou a červenou.

Hrací pole je minimálně 24 metrů dlouhé a 14 metrů široké, ohraničeno plastovými mantinely. Ty jsou v rozích zaoblené a velikost mantinelu je stanovena výškou 20 cm. Branky mají své specifické rozměry 250x20x40 cm.

Více z pravidel naleznete na webových stránkách České federace Powerchair hocky

Máte-li jakékoli dotazy, obraťte se na nás:
Tomáš Žůrek (
email: tomas.zurek@ewhbrno.cz ; tel: 737 666 735)
Martin Rác (
email: martin.rac@ewhbrno.cz; tel: 731 859 499)

(alex)

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*