Polovina nebe se rozprostřela nad dalšími městy

28.6.2012

Doleva 400. Nahoru 50. Myš. Vezmi. Probuď se. Usni. Začátek diktování. V tiché místnosti se ozývá ševelení a zvláštní povely. U počítačů sedí lidé, ani se nehnou, klávesnice zůstávají nepoužité. Přesto se před nimi na obrazovkách vše hýbe. Ovládají počítač hlasem. Díky občanskému sdružení Polovina nebe, která své úspěšné pražské kurzy nabízí nově v dalších krajích České republiky.

Do Plzeňského, Královehradeckého, Středočeského a Jihomoravského kraje přináší občanské sdružení Polovina nebe příležitost pro lidi s těžkým fyzickým postižením. Ovládat počítač hlasem neznamená jen umět napsat sám e-mail nebo zajímavě trávit volný čas. Hlavní myšlenkou je uplatnění na trhu práce. A s tím pomáhá Polovina nebe zrovna tak. „Součástí naší podpory není jen čistě výuka v kurzu, ale i pomoc s hledáním zaměstnání. Naši klienti v Praze například pracují v archivu, digitalizují obecní kroniky, opravují hlasově přepsané přednášky profesorů na VŠ atd.,“ popsala škálu možného uplatnění ředitelka projektu Daniela Rázková.

Takové možnosti má opravdu každý. Mezi klienty jsou jak lidé s dětskou mozkovou obrnou, tak i lidé se svalovou atrofií nebo tetraplegici. Dokonce i drobné řečové vady nejsou překážkou, software se dokáže přizpůsobit. Ovládání hlasem umožňují tři programy MyVoice, My Dictate a Newton Dictate, které vyvinul tým odborníků z liberecké technické univerzity pod vedením profesora Jana Nouzy ve spolupráci s firmou Newton Technologies. I s nákupem těchto programů občanské sdružení pomáhá. „Vyřizujeme s klienty žádosti o příspěvek na kompenzační pomůcku. Zatím máme stoprocentní úspěšnost. Zároveň počítače klientům na tři měsíce půjčujeme, aby si všechny nabité dovednosti mohli pořádně vyzkoušet,“ podotkla Rázková.

Účastníci můžou být i úplní začátečníci. Některým klientům bylo třeba vysvětlit, co to je myš. Přesto kurz úspěšně zvládli, dokázali pracovat s Wordem, prohlížet internetové stránky, vyplňovat tabulky, posílat e-maily… „Jediné, s čím je trochu potíž, jsou počítačové hry – tam někdy rychlost odezvy ovládání hlasem nestačí. Jinak ale kušení uživatelé dokážou počítač ovládat stejně rychle jako každý běžný uživatel počítače,“ popsal na brněnské prezentační hodině Ondřej Sedláček.

V Polovině nebe pracují i tělesně postižení lidé. Lektorka Dita Horochovská (kvadruplegička) se stala i tváří organizace, počítač hlasem ovládá bravurně. Rok zde vyučuje i Alexandra Gomoi s dětskou mozkovou obrnou. Její hlas není úplně standardní, přesto s počítačem problémy nemá. „Tato dovednost mi nejen zrychlila práci s počítačem, dřív jsem psala jen jedním prstem, ale pomohla mi i k této zajímavé práci. Je to moje první zaměstnání. Je s tím spojená odpovědnost, ale hlavně pocit normálního života,“ myslí si lektorka.

Kurzy se otevírají pro užší skupinu, zhruba 4-5 zájemců a jsou  díky podpoře Evropského sociálního fondu a Ministerstva práce a sociálních věcí bezplatné. V současnosti se domlouvají termíny v Brně na Lize vozíčkářů. Zkontaktovat Polovinu nebe však může kdokoliv z uvedených krajů – ideálně menší skupinka lidí, která by o výuku měla zájem. Individuální a vstřícný přístup je v komunikaci pro Polovinou nebe základem.  Kontakt najdete na internetových stránkách www.polovinanebe.cz.

(ata)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*