Plzeň – Plzeň je prvním z velkých měst v ČR, které bude mít širší síť toalet, výtahů či plošin pro tělesně postižené, jež bude možné odemknout univerzálním euroklíčem. Díky dvoumilionové dotaci ministerstva pro místní rozvoj budou takzvané eurozámky rozmístěny v příštích třech měsících na 36 místech ve veřejných objektech, řekl včera novinářům předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása. Služba je především pro tělesně postižené i pro rodiny s malými dětmi. Jeden euroklíč odemkne zámky v podobných zařízeních v 25 evropských zemích.

„Plzeň je na tom lépe než ostatní velká města v republice. V Ostravě jsme například nezačali zatím vůbec, v Brně je poměrně málo eurozámků. V Praze zatím obsazenost zámky není příliš velká na to, jak velká je Praha,“ shrnul Krása. Cílem projektu je zajistit lidem se sníženou schopností pohybu rychlou a důstojnou dostupnost výtahů, plošin či toalet pro vozíčkáře. Díky tomu, že tato zařízení vyčleněná pro postižené jsou uzamčená, nemohou je ničit a znečišťovat vandalové. Projekt v Evropě trvá už delší dobu, Česko v něm zatím zaostává. V tuzemsku je rozmístěno na 300 eurozámků. Plzeňské eurozámky budou po instalaci představovat zhruba desetinu jejich celkového počtu v ČR. Nejhustší síť je ve středních Čechách. Připravují se projekty na dalších místech země. „Myslím si, že během pár let se můžeme těm vyspělým zemím vyrovnat,“ konstatoval Krása. Rozjíždějí se také jednání s Plzeňským krajem, který by mohl být podle Krásy po středních Čechách druhým nelépe vybaveným regionem.

V Plzni byla dosud jen tři místa s eurozámky – veřejné toalety v Pallově ulici u centra a dvě v obchodním centru Area Bory. „Ve spolupráci s úřady městských obvodů byla vytypována vhodná místa, většinou je to v rámci veřejných služeb,“ uvedl plzeňský radní Jiří Kuthan. V dalším kole, kdy se bude jednat o umístění eurozámků v celém kraji, mohou i v Plzni přibýt další místa v obchodních centrech či u benzinových stanic.

Loni žilo ve městě 4677 držitelů průkazek ZTP a 1748 držitelů průkazek ZTP/P. „Ze zkušenosti víme, že o euroklíč má zájem přibližně 60 až 70 procent těchto lidí,“ dodal předseda Evropského institutu pro udržitelný rozvoj Pavel Hříbek. V Plzni se bude mezi postižené a do mateřských center distribuovat 4550 euroklíčů. Vozíčkáři dostanou klíče bezplatně trvale, rodiny s malými dětmi na základě smlouvy s mateřskými centry na omezenou dobu. Jak připomněla krajská koordinátorka mateřských center Irena Macháčková, i rodiče s dětmi v kočárcích mají podobné problémy s mobilitou jako vozíčkáři. Navíc stejně jako handicapovaní lidé mají vyšší hygienické potřeby. V Plzni žije na 7000 rodin s dětmi do čtyř let, ročně se zhruba 500 rodin obmění.

Zdroj: www.internetporadna.cz

(dt)