V roce 1993 se zde sešli poprvé a tenkrát o světové úrovni svého počínání ani nepřemýšleli. Od té doby získali plavci KONTAKTU bB na ME, MS a paralympiádách 89 medailí. Nyní dorůstá další plavecká generace a její zástupci reprezentovali v uplynulých dnech ČR na Mistrovství světa paralympijských plavců v Glasgow a na Evropských paralympijských hrách mládeže v Chorvatském Varaždinu. Kromě těchto českých reprezentantů trénuje intenzivně od 12. 7. do 1. 8. 2015 ve sportovním areálu STARZ na Křemelce dalších celkem víc než 120 handicapovaných plavců, kteří se prostřídají ve třech týdenních turnusech. Většina z těchto plavců nemá reprezentační ambice, ale snaží se hlavně zdokonalit svůj plavecký um a posunout svoji úroveň samostatnosti jak ve vodě, tak i v běžných činnostech.
118_kontaktBb  (1)

Strakonice jsou již tradičním místem, kde se každé léto setkávají plavci s tělesným postižením ze všech čtyř středisek KONTAKTU bB tj. Praha, Brno, Karlovy Vary a České Budějovice, aby zde prožili své sportovní léto. Hlavní náplní pobytů jsou dva plavecké tréninky každý den, které spolu s rehabilitačním a kondičním cvičením vytvářejí prostor pro zlepšení fyzické kondice. Každý turnus je završen plaveckými závody Strakonice Cup, kde plavci i dobrovolníci mají možnost ukázat pokrok, jehož v uplynulých dnech dosáhli.
118_kontaktBb_fotoEybl (4)
Účastníky plaveckého kempu jsou i Vendula Dušková z SK KONTAKT KARLOVY VARY a Tomáš Hlavinka z SK KONTAKT PRAHA, kteří reprezentovali pod hlavičkou Českého svazu tělesně postižených sportovců na Mistrovství světa IPC Swimming v plavání 13. 7. – 19. 7. ve skotském Glasgow. Pro Tomáše nedopadlo MS podle jeho představ, když zůstal na prsařské padesátce těsně za branami finále, ale svůj boj o kvalifikaci na Letní paralympijské hry v Rio de Janeiru nevzdává. Účast v Rio de Janeiru si o něco více přiblížila sedmnáctiletá Vendy Dušková, která svých šest startů proměnila v pět osobních zlepšení a tři finálové účasti.
118_kontaktBb_fotoEybl (2)
Další dvě plavkyně, Monika Mikuškovicová a Anežka Floriánková z SK KONTAKT PRAHA, vyrazily přímo z tréninkového kempu ve Strakonicích do chorvatského Varaždinu na Evropské paralympijské hry mládeže 2015. Ve dvou soutěžních dnech 17. 7. a 18. 7. Monika získala dvě stříbra a Anežka proměnila svoje starty v pět zlatých a jednu stříbrnou medaili. Anežka se svými časy velmi blíží kvalifikačním limitům pro Rio de Janeiro, což je vzhledem k jejímu věku – 22. 7. právě ve Strakonicích oslaví své 13. narozeniny – velký příslib do budoucna.
Závěrem každého turnusu jsou Plavecké závody Strakonice Cup, které se probíhají ve Sportovním areálu STARZ Strakonice. Ty třetí, poslední, proběhnou v pátek 31. 7. 2015 od 9.00 do 11.00. Na těchto závodech máte možnost vedle sebe vidět závodit jak výše zmíněné reprezentanty a plavce světové úrovně, tak i začínající a kondiční plavce. Obojí může být inspirací a motivací k lepší práci na sobě samých pro většinu z nás.
118_kontaktBb_fotoEybl (3)

Radka Kučírková (místopředsedkyně KONTAKTU bB)
Foto z kurzů ve Strakonicích: Václav Eybl

Kontakt bB
Občanské sdružení pro studium, rehabilitaci a sport bez bariér
Praha · Brno · Karlovy Vary · České Budějovice
www.kontaktbb.cz

(alex)