Paraple nápaditě oslavilo dvacet let činnosti

29.9.2014

image001Už dvacet let slouží coby pomyslný deštník do nepohody Centrum Paraple. Kulaté výročí si nestátní zařízení v Praze-Malešicích připomnělo ve čtvrtek 25. září nápaditou slavností, které se zúčastnil nejen jeho prezident Zdeněk Svěrák, ale i šarmantní Marek Eben či pražský primátor.

Paraple všestranně pomáhá člověku s poraněnou míchou ve fázi, kdy je stabilizován jeho zdravotní stav a on se učí žít na vozíku a pokouší se o začlenění zpět do běžného života. Zatímco bezprostřední zdravotnická i rehabilitační péče o jedince po úrazu je v Česku na solidní úrovni, v náročném období, kdy se „nový“ vozíčkář vrací domů, často nemá zajištěnou komplexní pomoc.

20 let Centra Paraple

Zakladatelé Zdeněk Svěrák a Alena Kábrtová a současná ředitelka Margita Pištorová.

Právě tato situace vedla v roce 1994 ke zřízení specializovaného centra s celostátní působností. Klient si v Parapleti během několikatýdenního pobytu osvojí základy soběstačnosti, vyzkouší si nejrůznější pomůcky, získá rady a informace nejen ze sociálně právní oblasti, naučí se správně sedět a pohybovat na vozíku, pozná stěžejní sporty, kterým se může věnovat, dozví se o prevenci nejčastějších zdravotních problémů a správné rehabilitaci… Samozřejmostí jsou konzultace s psychologem. Centrum dále nabízí vozíčkářům četné tematické programy, kurzy a tvůrčí dílny, bezbariérové ubytování, posilovnu, půjčovnu pomůcek a nově též respitní péči.

O významu poskytovaných služeb není pochyb. Dokládají to i čísla: Paraple během roku opakovaně pomůže více než 1400 lidem, má 52 zaměstnanců a 30 externistů a jeho roční rozpočet je zhruba 30 milionů korun. V prostorách o rozloze více než 2600 m2 se denně dostane kvalitního poradenství a pomoci 25 až 28 vozíčkářům.

Pro hosty a novináře ale nebyly k jubileu přichystány jen desky s informačním servisem, tisková konference či komentovaná prohlídka budovy. Poutavé bubenické vystoupení, poděkování hlavním partnerům a podporovatelům, obří dort s 20 svíčkami, které zvládl sfouknout pan Svěrák, a hlavně humorně pojatý krátký film o začátcích centra byly hlavními taháky oficiální části oslav. Zmíněný snímek tvořily vhodně vybrané a poskládané scény z filmů, ve kterých Zdeněk Svěrák hrál: bylo až s podivem, jak plynule na sebe dialogy a výjevy z oblíbených evergreenů navazovaly a jak trefně vystihovaly vznik a vývoj záměru pomáhat vozíčkářům.

Spolehlivost jako samozřejmost

Nemalým překvapením byla pro mnohé nová ředitelka Centra Paraple, paní Margita Pištorová. Ve funkci působí teprve tři měsíce, takže se vlastně poprvé představila veřejnosti. Ve svém vystoupení ředitelka sympaticky přiznala, že hlavní zásluhu na dosavadním rozvoji centra má její předchůdkyně Alena Kábrtová. A dokonce jí na chvíli předala mikrofon. Jak vtipně podotknul pan Svěrák, obvykle se nestává, aby současný ředitel pozval na podnikovou oslavu toho bývalého.

20 let Centra Paraple

Pohodová party na zahradě Centra.

Jenže Paraple není obyčejným podnikem, ba ani obyčejnou obecně prospěšnou společností. Panují v něm „nestandardní“ vztahy, založené na profesionalitě, korektnosti, důvěře a vlídnosti mezi zaměstnanci i směrem ke klientům. Právě proto zůstává vlajkovou lodí mezi vozíčkářskými organizacemi. Spolehlivou lodí s novou kapitánkou a neměnným posláním, které dobře vystihuje oficiální slogan „Pomáháme najít cestu dál“.

A ještě jedna věc stojí za zmínku. Centrum Paraple má velmi dobré renomé nejen díky své činnosti a spokojeným klientům s tělesným postižením. Dokáže také obdivuhodně zaujmout širokou veřejnost: každoroční televizní Dobročinnou akademii či Běh pro Paraple zná většina národa. Úspěch má i vydávání audio nahrávek literárních děl. Čerstvým přírůstkem jsou Rybí povídky, které napsal Ota Pavel a načetli Marek Eben, Zdeněk Svěrák, Jiří Lábus a Miroslav Táborský. Cédéčko je dárkem ke dvacetinám Centra Paraple a k zakoupení bylo příhodně už na oslavách.

Miloš Pelikán

foto: Martin Salajka

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*