Para-badminton u nás

9.11.2016

Zatím chybí informace, na turnaje není koho zvát, říkají trenéři

V termínu 27. – 30. října se konalo v nizozemském městě Beek mistrovství Evropy v para-badmintonu, kterého se účastnilo 151 hendikepovaných badmintonistů z celého světadílu. Česká republika mezi nimi ale své zástupce neměla. U příležitosti evropského šampionátu jsme se proto rozhodli nejen představit badminton jako paralympijskou disciplínu, ale podívat se, zda vůbec a případně jaké jsou možnosti provozovat para-badminton v našich podmínkách.
181_parabadminton

Para-badminton je sportovní aktivitou pro sportovce s různým druhem a stupněm tělesného postižení. Stejně jako u jiných sportů pro hendikepované je jeho základem tzv. klasifikace, tedy odborné rozdělení do skupin podle postižení zajišťující alespoň částečnou spravedlnost mezi soutěžícími. Žádná dvě postižení totiž nejsou stejná.

V roce 2014 byl badminton oficiálně přijat do rodiny paralympijských sportů a objeví se již na programu příštích her v japonském Tokiu v roce 2020. Para-badminton, který je na světové úrovni už od roku 2011 zaštiťován BWF, rozlišuje šest kategorií:
WH1: vozíčkáři, kteří mají postižení obou dolních končetin i trupu,
WH2: vozíčkáři, kteří mají postiženou jednu či obě nohy a částečné nebo žádné postižení trupu,
SL3: v této kategorii hráči mají postižení jedné či obou nohou, ale pro hraní badmintonu nepotřebují vozík. Sportovci SL3 mají ale problém s rovnováhou a chůzí,
SL4: menší postižení jedné či obou nohou, minimální problém s rovnováhou a chůzí,
SU5: postižení horních končetin,
SU6: lidé s vrozenou poruchou růstu, tzv. trpasličí vzrůst.
* Každá kategorie má jiné parametry kurtu vzhledem k různému stupni zdravotního omezení.

Je šance, aby se v Tokiu představili i badmintonisté z České republiky? Na stav českého para-badmintonu jsme se ptali dvou badmintonových trenérů dětí a mládeže, Halky Bitmanové a Tomáše Vovse.
„U nás je zatím tento sport v úplných začátcích. Opakovaně jsem se pokoušela přitáhnout lidi se zdravotním handicapem k para-badmintonu, bohužel vždy to byli pouze jednotlivci z různých koutů republiky, kteří měli zájem se v tomto sportu zlepšovat. Vzdálenosti byly takové, že se nedalo vlastně nijak trénování rozjet,“ říká Halka Bitmanová, trenérka, lékařka a matka českého reprezentanta Jakuba Bitmana.

V roce 2013 paní Bitmanovou oslovila ředitelka integrované školy v Janských Lázních, že by měli zájem o jednodenní trenérský kurz pro žáky této školy. „Ve škole jsem zájemcům vysvětlila základy této hry a též je seznámila s odlišnostmi pro jednotlivé zdravotní postižení. Od té doby ovšem opět nikdo další neprojevil zájem,“ vzpomíná.

Podle Halky Bitmanové je hlavní překážkou rozšíření para-badmintonu v Čechách malá informovanost – chybí povědomí o tom, že takový sport lze i na vozíku či s amputovanou končetinou vůbec provozovat. „Pokud by veřejnost byla obeznámena s tím, že existuje para-badminton a že v cizině se pořádají i mistrovská utkání, určitě by se našli zájemci. Pokud by se podařilo vytvořit portál (facebook), kde by se zájemci o para-badminton scházeli, domlouvali a plánovali společné akce, jistě by se podařilo při současném boomu badmintonu rozjet para-badminton i v Čechách,“ věří Bitmanová.

„A kdo ví, třeba by se podařilo do 4 let vychovat hráče, který by měl šanci zúčastnit se paralympijských her. Velmi důležité je pokusit se najít trenéra/trenéry pro tento sport. Možná by stálo za to pokusit se oslovit někoho v rámci školení trenérů v akcích Badminton do škol. Myslím, že zejména mezi školáky by se zájemci o parabadminton našli,“ uzavírá Halka Bitmanová.

V případě zájmu o para-badminton neváhejte kontaktovat paní Halku Bitmanovou na emailu halka@seznam.cz.

Para-badminton v Brně pod hlavičkou Badminton Sharks Brno

Jedním jediným klubem, který se v České republice para-badmintonu systematicky věnuje, je Badminton Sharks Brno. Fungování práce s hendikepovanými badmintonisty přibližuje trenér klubu Tomáš Voves:  „Tréninky pro vozíčkáře probíhají druhým rokem pod hlavičkou oddílu Badminton Sharks Brno. Momentálně máme 3 mladé hráče ve věku okolo 13 let. Se skupinou mi pomáhá Pavla Grycová, která je maminkou jednoho hráče a sama aktivně hraje badminton. Právě Pavla byla hlavním iniciátorem tohoto projektu v Brně. Mně se její myšlenka zalíbila, a tak jsme na začátku minulého školního roku rozhodili sítě a začali hledat vhodné mladé zájemce o náš sport. Nabízíme vozíčkářům i zapojení se do dalších doplňkových akcí, které oddíl dětem nabízí, také jsme s dětmi z para-badmintonu navštívili trénink zdravých dětí a zapojili je do hry. Tuto akci budeme nárazově opakovat. Tom Gryc se se svojí maminkou Pavlou zúčastnil loňského Mikulášského turnaje určeného pro klubové hráče a jejich rodiče. Letos už jsou také nahlášeni a věřím, že se přidají i další.“

Tomáš Voves lituje toho, že na případné turnaje pro vozíčkáře není koho zvát. I on souhlasí s Halkou Bitmanovou v tom, že na vině je malá tradice tohoto sportu u nás.
„Pokud by se našli nadšenci, kteří by nabídli podobný program vozíčkářům i v dalších městech, rádi bychom navázali spolupráci a zvali je na společné tréninky a časem třeba i na turnaje. Děti badminton baví a po jednom roce už předvádějí slušné výměny. Ze začátku jsme používali více nafukovací balónky, které padají pomaleji, ale dnes jsme schopni uhrát výměnu o 30 úderech s klasickým badmintonovým míčkem. Sám jsem si mohl vyzkoušet přejíždět na vozíku po kurtu – stíhat pohyb a ještě odehrát míček není vůbec snadné. Postupně se snažím přidávat dětem do tréninku více pohybu, nebo aby na nahrávku najížděly, protože to je hlavní podstatou samotného zápasu. Přál bych si, aby se časem vytvořila větší skupina sportovců, kteří by si v rámci svého tréninkového setkání dokázali mezi sebou zahrát zápasy. A ti nejlepší, aby se mohli zúčastňovat turnajů,“ uzavírá Tomáš Voves.
„Jsem vždy strašně ráda, že někdo z mladých má chuť něco takového vůbec začít a pustit se do věcí, které nejdou samy a musí se o ně člověk hodně přičinit,“ pochválila práci Tomáše Vovse Halka Bitmanová.

V případě, že se vy či vaši známí chcete zapojit do para-badmintonových tréninků v Brně, neváhejte Tomáše Vovse kontaktovat:

Telefon: 725 891 077
Email: voves.tom@gmail.com
Stránky: www.votom.eu

Badminton – sport pro všechny
Světová badmintonová federace prosazuje filosofii „One world – one team“, jejímž smyslem je prezentovat badminton i para-badminton jako jeden sport.
„Badminton je sport pro všechny – přístupný dívkám i chlapcům, mužům i ženám, zdravým i hendikepovaným. Badminton je sport pro každého,“ stojí na stránkách BWF. Federace se podle svých slov zaměřuje hlavně na rozšiřování členské základny a s tím související integraci hendikepovaných lidí, dále na pravidelnost národních i mezinárodních soutěží a v neposlední řadě na vrcholový sport.
Produktem tohoto systému by měli být první badmintonisté na paralympiádě v Tokiu v roce 2020.

Zdroj: Český badmintonový svaz, http://czechbadminton.cz/
Foto: Pavla Grycová

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*