Na MS Lidinský osmnáctý ve sjezdu

26.1.2017

Mistrovství světa alpských lyžařů v italském Tarvisiu má za sebou první ostrý závod. Lyžaři poměřili síly ve sjezdu a ve startovní listině nechyběla ani česká vlajka. Miroslav Lidinský skončil v kategorii stojících sjezdařů na osmnáctém místě. Z medailových úspěchů se radovali vedle dalších Slováci. Druhý český zástupce v Tarvisiu Pavel Bambousek ve sjezdu nestartoval.
1709_Bambousek

Český reprezentační tým v alpských disciplínách ve složení Pavel Bambousek a Miroslav Lidinský, ve kterém chybí Patrik Hetmer kvůli zranění z posledního závodu Světového poháru v Innerkremsu (Tomáš Vaverka bude absolvovat pouze závod v obřím slalomu), se dnes zapojili do bojů o umístění na Word Championships 2017 v Tarvisiu.

Po dvou absolvovaných trénincích ve sjezdu na technicky náročné, velmi strmé, ale opravdu dobře připravené sjezdovce, se dnes pustilo do královské rychlostní disciplíny pouze 42 stojících a 27 sedících nejodvážnějších handicapovaných lyžařů. Vzhledem k vysokému počtu zranění a pádů, zejména sedících závodníků, se český tým rozhodl eliminovat riziko a odložil start Pavla Bambouska až do zítřejšího Super G.

„Náročná sjezdovka, na které jezdí WC FIS ženy, je velká výzva. Bohužel tam, kde prošlapují desetimetrové skoky, my s monoski skáčeme ještě o třetinu delší vzdálenost. I to bylo důvodem tolika pádů i velmi zkušených závodníků. Rozhodnutí nenastoupit je racionální, neodrazuje mě a těším na zítřejší Super G a další disciplíny,“ vysvětlil Bambousek.

1709_LidinskýMiroslav Lidinský nastoupil v nejelitnější světové konkurenci 20 stojících závodníků a na svůj „premiérový“ start na MS a si nevedl vůbec špatně. Česká republika má díky jeho odvážné, ale kontrolované jízdě 18. místo na světě.

„Druhý sjezd v kariéře a ještě na světovém závodu… co dodat. V každém tréninku jsem se zlepšoval skokově a věděl jsem, že mám do svého limitu ještě rezervu. Dnes jsem to kontroloval na hranici. Jistá jízda mně dává jistotu do techničtějších disciplín. Být osmnáctý na světě ve sjezdu, to je pro mě velký úspěch,“ uvedl po dojezdu Lidinský, který se účastní svého druhého světového šampionátu.

„Kluci jsou disciplinovaní, reálně vnímají rady i výtky. Každým závodem se zlepšují a nasávají zkušenosti. Je radost s nimi spolupracovat,“ chválí oba české lyžaře vedoucí výpravy Krista Halamičková.

Zlato do rukou favoritů

Kategorii stojících lyžařů ovládl paralympijský šampion Markus Salcher z Rakouska, který měl v konečném zúčtování luxusní náskok 1.62 vteřiny na druhého Kanaďana Kirka Schornsteina. Bronz bral teprve jednadvacetiletý debutant na mistrovství světa Jeffrey Stuut z Nizozemska.

Mezi sedícími muži se radoval ze zlata Američan Andrew Kurka, stříbro bral Novozélanďan Corey Peters a bronz Akira Kano z Japonska.

Hned dvojnásobnou medailovou radost zažila ve sjezdu slovenská výprava. Henrieta Farkašová s trasérkou Natálií Šubrtovou nestačily v kategorii zrakově postižených žen pouze na vítěznou Millie Knightovou, osmnáctiletou Britku. Třetí skončila v tomto závodě Belgičanka Eleanor Sanová. Bronz si pak na krk pověsili ve stejné kategorii v závodě mužů Miroslav Haraus a jeho trasér Maroš Hudík. Navíc těsně pod stupni vítězů skončili Jakub Krako a jeho vodič Branislav Brozman.

Kategorie stojících i sedících žen měla očekávané vítězky. Mezi stojícími nenašla přemožitelku největší favoritka Marie Bochetová. Dvaadvacetiletá Francouzka vybojovala zlato navzdory tomu, že se teprve krátce před světovým šampionátem vrátila na svahy po tříměsíční pauze způsobené zraněním.

„Tohle je skvělé, ba úžasné! Jela jsem dobrý závod, cítila jsem na svahu skvěle, takže jsem šťastná. Zlepšuju se,“ pochvalovala si Bochetová po závodě, v němž za sebou nechala Němku Andreu Rothfussovou a Kanaďanku Alanu Ramsayovou. Bochetová obhajuje v Tarvisiu pět zlatých medailí z předchozího šampionátu – mimochodem, přemožitelku nenašla na posledních dvou mistrovstvích světa.

V kategorii sedících žen zase přišlo očekávané vítězství německé lyžařky Anny Schaffelhuberové, i když ta vyhrála před Rakušankou Claudií Löschovou jen o 0.23 sekundy. Třetí byla Japonka Momoka Muraokaová.

Světový šampionát pokračuje 26.1. závodem super-G. V něm znovu nastoupí na start Miroslav Lidinský a přidá se k němu Pavel Bambousek. Zrakově handicapovaný lyžař Patrik Hetmer na letošním šampionátu chybí kvůli zranění achillovky, které ho potkalo při těžkém pádu v závodu Světového poháru v Innerkremsu.

Zdroj:
Marek Dušek (http://www.monoski.info/)
Tereza Jelínková (ČPV – http://www.paralympic.cz/)
http://www.czech-ski.com

Foto:
http://www.czech-ski.com a Facebook Pavla Bambouska

Výsledky sjezdu mužů najdete ZDE
Záznam ze sjezdu 25.1.2017 najdete ZDE (M. Lidinský startuje v 1:43:40)

(alex)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*