Myčka kol pro turisty na vozíku? Na Podhůře u Chrudimi to bude realita

20.3.2015

rozhledna Bára

Nedaleko Chrudimi se staly velmi vyhledávanou lokalitou příměstské lesy na Podhůře. Oblíbeným cílem rodinných a školních výletů je zejména rozhledna Bára, která byla otevřena v červnu 2008. Loni ji v sezóně od května do října navštívilo víc než 28 tisíc lidí a školních programů se zúčastnilo 960 dětí. Rekordní zájem však přináší problémy: kapacita nedalekého parkoviště, jednoduchého obslužného domku i hygienické zázemí už nedostačují. Citelně chybí zdroj pitné vody a palčivě se projevuje nedostatečné zázemí pro případ nepříznivého počasí.

Proto vznikne na Podhůře návštěvnické a vzdělávací centrum. Jeho součástí bude parkoviště pro 35 automobilů a dva autobusy, nové elektrické přípojky hlavně zdroj pitné vody.

cesta na Podhůře

Samotná Bára je bariérová, ostatně jako téměř všechny rozhledny v naší zemi, avšak lesní areál je k vozíčkářům vstřícný. Hned několik cest má mlatový povrch, který je oproti běžným lesním stezkám dobře sjízdný. Zároveň má Podhůra příznivý terénní profil s nevelkým převýšením. Připravované centrum proto poskytne lepší podmínky i tělesně postiženým návštěvníkům. Budou pro ně vyhrazena parkovací místa, vybudovány bezbariérové toalety a zřízena dokonce bude myčka kol, která jim umožní umýt zašpiněný vozík.

Už letos budou vyznačeny vhodné vycházkové okruhy tak, aby vozíčkářům umožnily příjemný pohyb po lese a snadný návrat do výchozího místa. Na záslužném projektu se podílejí čtyři partneři: město Chrudim, které je investorem, Městské lesy Chrudim, budoucí provozovatel centra, dále Národní geopark Železné hory a Chráněná krajinná oblast Železné hory, na jejichž úpatí Podhůra leží.

hostinec Na Hájence

Na celodřevěnou rozhlednu, z níž je při dobrém počasí vidět Ještěd, Sněžka i Praděd, se sice vozíčkář nedostane, přesto ho čekají i jiné atrakce než jen uklidňující příroda a čerstvý vzduch. Lesní cesty jsou už vybaveny tabulemi s mnoha zajímavými informacemi, vedou kolem dětského hřiště, venkovní tělocvičny, lanového parku či geologických pozoruhodností… Optimální tedy je rodinný výlet s dětmi.

Komu vyhládne, může se autem vydat do nedaleké Rabštejnské Lhoty. V blízkosti lesa tam najde útulný bezbariérový hostinec Na Hájence. S vlídnou obsluhou, skvělou kuchyní, dětským koutkem a velkým parkovištěm.

Miloš Pelikán

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*