Mistrovství světa B v curlingu vozíčkářů

14.11.2016

187_me-b_curlingJak jsme již informovali, ve dnech od 3. do 11. listopadu 2016 se ve finském Lohja, Kisakallio Sports Institute konalo Mistrovství světa B v curlingu. Turnaje se zúčastnily týmy z rekordních šestnácti zemí: Anglie, České republiky, Číny Taipei, Dánska, Estonska, Finska, Itálie, Izraele, Japonska, Litvy, Polska, Skotska, Slovenska, Slovinska, Švédska a Turecka.


Týmy zde bojovali o dvě postupová místa na Mistrovství světa A v curlingu vozíčkářů, které se bude konat v březnu 2017 ve Korei, z něhož je potom možná cesta na zimní paralympiádu. Curling je vedle sledge hokeje jedním ze dvou zimních kolektivních paralympijských sportů.
Hraje se na dvě skupiny, formátem každý s každým. Z prvních míst jdou týmy rovnou do semifinále a o další dvě místa semifinalistů se utkají týmy z 2. a 3. míst ze skupin. V minulém roce se naše reprezentace probojovala do semifinále, kde nakonec skončila na 4. místě, tak doufáme, že letos bude více štěstí i díky generálnímu partnerovi curlingu vozíčkářů, EUROVIA CS.

Ve Finsku nás bude reprezentovat výběr ČR, nominovaný Realizačním týmem curlingu, a to ve složení:
Radek Musílek, skip
Martin Tluk, třetí hráč
Štěpán Beneš, druhý hráč
Jana Břinčilová, první hráč
Žaneta Schmuttermeierová, náhradník
Kateřina Urbanová – trenér týmu

Raporty z jednotlivých zápasů a hracích dnů přímo z Finska připravila trenérka naší reprezentace Kateřina Urbanová:

MS B v curlingu vozíčkářů – report č. 1
Úplný začátek MS naší výpravu zastihla velmi smutná zpráva o úmrtí, nebojím se říct, největšího fandy curlingu, bývalého hráče reprezentace, Radka Pokorného. Nemůžeme tomu uvěřit a večer je o vzpomínkách na něj. Všichni z nás jsme Radka znali na ledě i mimo něj, jako spoluhráče i jako protihráče, jako sportovce „srdcaře“! Radku, odpočívej v pokoji, v našich vzpomínkách tu budeš dál. Rodině a přátelům, hodně síly k překonání toho jediného, co nemůžeme nikdy změnit. Přijměte naší upřímnou soustrast.
První den v Lohja jsme se probudili do mrazivého počasí, ale paprsky odražející se od lehké sněhové pokrývky nám zimu vymlouvaly. Na programu dne byl oficiální team meeting a tréninky na všech drahách. Cílem těchto tréninků je vyzkoušet odlišnosti kamenů, točivost drah, jednoduše celkově se aklimatizovat. Na drahách, na kterých nás čekají první dva zápasy jsme prozkoušeli červené sady kamenů, se kterými budeme hrát první 2 utkání proti Estonsku a Polsku. V žádné z těchto sad nebyl kámen, který by se choval nějak odlišně. Dobrá zpráva. Těšíme se na první utkání. Vždyť pro ty boje na ledě jsme tu!!!

MS B v curlingu vozíčkářů – report č. 2
První hrací den nám nevyšel podle našich představ. Celý den jsme se prali s rychlostí. Do utkání proti Estonsku jsme vkročili tak, jak jsme se dohodli, a to opatrně. Přeci jen je to soupeř, kterého jsme neměli načteného. První půlka zápasu byla vyrovnaná a bylo vidět, že se oba týmy tzv. oťukávají. V druhé půlce zápasu bohužel z naší strany přišla taktická chyba, která nás stála vítězství. Zamrzelo, ale úkolem bylo znovu se co nejrychleji zkoncentrovat na večerní zápas s Polskem.
Ten byl naneštěstí celý o menší hodové úspěšnosti na naší straně a ač přišel moc hezký moment před pauzou, kdy Radek na těsno vyrazil zcela zakrytý kámen a na skóre jsme si připsali důležité 2 body, hned další end nám to tým Polska vrátil a čtyřmi body uskočil na již nedosažitelný náskok.
Bilance po prvním dnu tedy 0:2 a byl čas zabrat! Třetí utkání nás čekalo tabulkově silné Finsko a to byla výzva pro obrat. Bojovali jsme a herní úspěšnost se zvedla, avšak na přesnější Finy to nestačilo. Stejně tak jako venku, tak i v případě našich postupových ambicí už pořádně přituhuje. Věřím, že se o to ještě pořádně popereme.

MS B v curlingu vozíčkářů – report č. 3
Do utkání proti Japonsku jsme šli z pozice týmu se 3 prohrami, zatímco tým Japonska měl bilanci 3 výher. Bylo nutné se vzchopit a najít v sobě to nejlepší, co umíme. S menšími zaváháními ve 4. a posledním endu se to povedlo. Tato velmi důležitá výhra znamenala velký oddych a uvolnění do dalších bojů.
Večer nás čekalo Dánsko. Tým, který si dopoledne smlsl na, do té doby, neporažených Polácích, a tak měl podobnou pozici. Vyjma parádního Radkova promotion take out(u) ve druhém endu, který znamenal 4 body pro nás, jsme zápas vedli v první půlce mírně nervózně a přišlo pár nepřesných hodů. Proto jsme byli rádi za chybky i na straně soupeře. V druhé půlce už jsme suverénně tahali za delší konec a dovedli utkání do vítězného skóre 9:3. V dalším zápase nas čeká tým Lotyšska. Před ním ale ještě důležitá relaxace a nabytí sil! Bude znovu potřeba zabrat naplno! Je to silný soupeř.

Kateřina Urbanová (trenérka curlingové reprezentace)
Podrobnější informace a výsledky najdete na adresách:
Česká federace Spastic Handicap z.s.

Výsledky, fotografie a dojmy našich hráčů najdete na facebooku České curlingové reprezentace

http://www.worldcurling.org/world-wheelchair-b-curling-championship-2016 

(alex)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*