Brněnský plavecký areál Za Lužánkami zažije vrchol domácí plavecké sezóny. Čtvrtého a pátého června se v něm bude konat Otevřené mistrovství České republiky v plavání tělesně postižených – HARTMANN OPEN. Mezi stovkou tělesně postižených plavců uvidíme kromě českých závodníků i slovenské plavce.

Padesátka Za Lužánkami bude svědkem soubojů stovky závodníků s tělesným postižením z deseti plaveckých klubů. Do Brna se totiž vrací vrcholný plavecký mítink – domácí mistrovství republiky, který pořádají tradičně občanské sdružení KONTAKT bB a sportovní klub SK KONTAKT BRNO.

„Vrátili jsme závod do Brna, kde jsou nyní na Lužánkách opět podmínky pro pořádání většího závodu. Vracíme se též k původnímu názvu Otevřené mistrovství ČR, s nímž se závod poprvé uskutečnil v roce 1996. V minulých letech jsme jako domácí vrchol pořádali velký mezinárodní mítink EUROWAVES. Ten si za šest ročníků své existence vydobyl pevné místo v mezinárodním kalendáři IPC Swimming a získal mezi závodníky nejen z celé Evropy vysoké renomé. Pro jeho pořádání však letos nedal souhlas Český paralympijský výbor a potvrdil tak, že mu o sportovce s postižením jde až na posledním místě,“ informuje Jan Nevrkla, předseda organizačního výboru závodu.

Letos nejspíš nemůžeme očekávat posunutí světových maxim jako v letech 2002 a 2003, kdy se to povedlo čtyřnásobnému paralympijskému vítězi Martinu Kovářovi. Ten už ukončil aktivní plaveckou kariéru a nyní patří k evropské špičce handbiku.

Mezi hvězdy závodu tak bude patřit Kateřina Lišková, stříbrná z paralympiády 2000 a bronzová z mistrovství světa 2006. Mezi muži se nejlepší výkony očekávají od Vojtěcha Fraňka, který má momentálně výkonnost na překonání světového rekordu na trati 50 metrů motýlek ve své třídě. I kdyby však překonal stávající platný světový rekord, nebude jeho výkon uznán kvůli postoji Českého paralympijského výboru. Ten odmítá Fraňka i Liškovou nahlásit do takzvaného licencovaného programu, který umožňuje zápis časů do světového žebříčku.

Závod bude slavnostně zahájen v pátek 4. června v 15:45. Záštitu nad ním převzali hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek a primátor města Brna Roman Onderka. Po zahájení přijdou na řadu rozplavby z nichž se bude postupovat finálových závodů. O mistrovské tituly se rozpoutají boje v sobotním finálovém odpoledni od 16:00 hodin. Nejlepší výkony mistrovství budou vyhlášeny v hotelu Avanti od 20:00 hodin.

Kontakt:

Marta Vojáčková

PR manažerka závodu

KONTAKT bB – Plavecká akademie bez bariér

Srbská 53, 612 00 Brno

e-mail: vojackova@kontaktbb.cz

tel. 603 167 508

Autorka: Marta Vojáčková

Redakčně upravil: Jakub Jansa