Mezinárodnímu turnaji tenistů na vozíku dominoval Japonec

28.11.2016

Ve dnech 23. až 27. listopadu se v Praze konal jubilejní již 20. ročník mezinárodního turnaje tenistů na vozíku, tentokrát s oficiálním názvem Ferrmont Prague Cup Indoor 2016. Jako každý rok také letos se sešla opravdová špička z celého světa, přihlášeni byli hráči z Japonska, Jihoafrické republiky, Maroka, Velké Británie, Nizozemí, Německa, Rakouska, Ruska, Izraele, Španělska a nechyběli ani naši tenisté.

194_ferrmont-prague-cup-czech-indoorPoprvé v historii se tento prestižní halový turnaj přesunul z Průhonic blíže do centra města, konkrétně do hotelu STEP, kde bylo celkem 6 hracích kurtů a všichni hráči zde měli veškeré zázemí. Turnaj začal ve středu v 9 hodin ráno a tento den se některé souboje protáhly až do pozdních nočních hodin. Turnaj kategorie ITF2 byl rozdělen do čtyř nejvyšších kategorií – Main Draw, Second Draw, postižení horních končetin a ženy. Do nejvyšší divize Main Draw se dostane 24 nejlépe žebříčkově postavených hráčů, kteří jsou přihlášeni. Mohou zde být dvě volné karty a jedna Feed Up karta (pro hráče, který sice nemá žebříčkové postavení, ale vyhrál SD na nějakém předchozím turnaji. Většinou na turnaji startují muži do 125. místa a ženy do 50. místa na žebříčku ITF. V divizi Second Draw pak hráči a hráčky, registrovaní ve světovém žebříčku.

Main Draw
V nejvyšší divizi Main Draw se v kategorii mužských singlů mezi 24 hráči objevil například dlouholetý tenista Martin Legner z Rakouska, který snad nevynechal jediný ročník tohoto turnaje, stejně jako polský vozíčkář Tadeusz Kruszelnicki. Dalšími zajímavými jmény turnaje byli třeba Němec Sommerfeld, mladší generaci pak zastupovali Japonec Takuya Miki či Evans Maripa z Jihoafrické republiky a Španěl Daniel Caverzaschi.
194b_mikiNejlépe se dařilo cizincům, když do semifinále se probojovali posledně jmenovaný Caverzaschi, který prohrál s Mikim jasně 6-0, 6-1, v dalším zápase o postup do finále si Maripa poradil s Langmannem také s přehledem 6-2, 6-0. Zatímco semifinálová utkání byla spíše jasnou záležitostí vítězů, finále přineslo mnoho neuvěřitelně vyrovnaných výměn a bylo plné napětí do posledních míčků. Spíše psychickou převahu nakonec prokázal Japonec Takuya Miki, který zvítězil nad Jihoafričanem Evansem Maripou 7-5, 7-5.

194_stefanuZ našich hráčů se do této skupiny nominoval dlouholetý reprezentant ČR Michal Stefanu z Náchoda, který je v ranking ITF momentálně na 109. místě. Nejlepším Čechem je sice Petr Utíkal, ale ten se turnaje ze studijních důvodů nemohl zúčastnit a musel se omluvit. Petr nyní studuje medicínu v 1. ročníku, což je nutné chápat.
K Michalovi Stefanu snad jen dovětek, že poprvé reprezentoval svoji zemi na WTC v Barceloně v roce 1998 a bojoval i na turnajích třeba ve Flushing Meadows, Paříži, Christchurche, Brasilii a ve Stokholmu. Právě Michalovy výkony pomohly v Polsku v roce 2003 českému družstvu do semifinále. Tenis je však pro něho stále sportem číslo dvě, neboť většinu času věnuje stolnímu tenisu, v němž se stal nejen mistrem světa i Evropy, ale i zlatým paralympijským medailistou z australského Sydney.
V turnaji se Michalovi podařilo dostat do čtvrtfinále, ale postup do semifinále mu překazil již zmíněný Daniel Caverzaschi výhrou hladce 6-2, 6-1.
Do stejné kategorie byl nasazen ještě domácí Jiří Fiala, který však prohrál hned úvodní zápas. Jeho přemožitelem se stal Ital Mario Cabras v poměru 6-4, 3-6, 6-1.  

Ženy
Mezi ženami, kterých startovalo celkem 20, pak stojí za zmínku utkání Němky Kathariny Kruger, Francouzky Charlotte Famin, Jihoafričanky Kgothatso Montjane, Holanďanky Michael Spaanstra, Italky Giulii Capocci a v neposlední řadě Rusek Ludmily Bubnové a Viktoriie Lvové. České barvy hájila jediná hráčka Ladislava Pořízková. Nejvyšší vavříny si nakonec odváží Kgothatso Montjane, která ve finále přehrála Charlotte Famin 7-5, 6-3.
Second Draw
Ti, kdož se chtěli podívat především na souboje našich hráčů, se sešli v nafukovací hale hotelu, kde se odehrály zápasy divize Second Draw mužských singlů mezi 25 hráči . Mimo zahraničními tenisty byli k vidění i naši Dalibor Potůček, Jan Hašek, Michal Kubát, Tomáš Jochymek, Miloš Bauer, Martin Markalous, Tomáš Svášek, Josef Dana, David Filipowski či Jiří Vrba a Tomáš Kvoch.
194c_ferrmont-prague-cup-czech-indoorTuto divizi nakonec ovládl Tomáš Masaryk ze Slovenska, který měl ale v několika zápasech doslova na mále. Ve čtvrtfinále nejdříve po dramatickém boji vyřadil našeho Potůčka 7-5, 3-6, 6-2 a pak v semifinále i Izraelce Asi Stokola, který měl dokonce dva mečboly. Naštěstí je neproměnil. Masaryk vyhrál v poměru 5-7, 6-2, 7-5. Ve finále si později celkem hladce poradil s Rumunem Ciprianem Antonem 6-3, 6-0.
QUADS
V kategorii QUADS, kde hrálo celkem 13 tenistů, nakonec ve finále zvítězil Holanďan Sam Schroder, který v poměru setů dvakrát 6-3 přehrál italského tenistu Alberta Corradiho.
Čtyřhry
Mezi muži potvrdili svoji vítěznou vlnu na turnaji první nasazený pár, který tvořili Daniel Caverzaschi a Takuya Miki, vítěz mužské kategorie. Ti zvítězili celkem hladce nad polskou dvojicí Kamil Fabisiak a Tadeusz Kruszelnicki po setech 6-1, 6-2. Mezi ženami dopadla čtyřhra obdobně jako u mužů, když první Kgothatso Montjane po boku druhé ženy turnaje Charlotte Famin si ve dvou setech (6-0, 7-6) poradily s ruským párem Ludmila Bubnova a Viktoriia Lvova.

194e_ferrmont-prague-cup-czech-indoorJediné finálové zastoupení českých barev jsme měli ve čtyřhře mužů divize Second Draw, kde Dalibor Potůček po boku Davida Filipowského podlehli po velice vyrovnaném druhém setu 6-2 a 7-6 polskému páru Pawel Mietrkiewicz a Ryszard Szczygiel.
V kategorii QUADS zvítězil nizozemský pár Sam Schroder a Dorrie Timmermans-Van Hall, který ve velice napínavém zápase nakonec zdolal 7-6 a 7-5 italský pár Alberto Corradi, Antonio Raffaele.

194_mikiInfo
Pro nové hráče, kteří by si rádi tenis vyzkoušeli, máme ještě pár rad a doporučení. Ty jsme si přímo na turnaji vyslechli od muže nejpovolanějšího – prezidenta Českého tenisového svazu vozíčkářů Mgr. Martina Císaře. Ten přítomným divákům ochotně vysvětloval: „Tenis na vozíku se hraje na standardních tenisových dvorcích dle pravidel klasického tenisu, ale má svá určitá specifika. Asi největším rozdílem oproti klasickému tenisu je pravidlo, že míč může odskočit na soupeřově polovině dvakrát (dvojdopad) – jednou do dvorce a podruhé i mimo něj. Dalším důležitým pravidlem je vozík, který musí být součástí těla hráče, ten který se při hře zvedá ze sedačky, je také potrestán ztrátou bodu. Také dotkne-li se míč vozíku nebo vozík sítě, znamená to ztrátu bodu.“ dodal během některých výměn zápasů Císař.
Tenis na vozíku celosvětově začal v polovině 80. let ve Spojených státech, v České republice se etabloval o deset let později. V roce 1995 vznikl Český tenisový svaz vozíčkářů a zároveň byl v Brně zorganizován první mezinárodní turnaj na českém území, který má do dnešních dnů pokračování v Prostějově. Všechna utkání tenistů na vozíku se hrají na dva vítězné sety (ze tří možných) hrané klasicky do šesti gamů a k vítězství je třeba dosáhnout rozdílu dvou her. Při nerozhodném stavu 6:6 se hraje zkrácená hra (tie-break).

Alex. M. Videmannová
Foto: autorka a archiv Českého tenisového svazu vozíčkářů

Podrobné výsledky jednotlivých zápasů najdete zde: vysledky-ferrmont-prague-cup-czech-indoor

Kdo by si rád tenis na vozíku vyzkoušel, může se obrátit přímo na:
Centrum tenisu na vozíku Brno, Mgr. Martin Císař (manažer centra), tel./fax: 545211035, mobil: 777684578, e-mail: cisar.martin@cwta.cz http://www.cwta.cz
Centrum tenisu na vozíku Praha, Dr. Ivan Vyvadil (manažer centra), mobil: 603730849, e-mail: vyvadil.ivan@cwta.cz; Vividus Dynamis je občanské sdružení, které je kolektivním členem ČTSV zastupující zájmy ČTSV v Praze http://beta.vividus.cz/o-nas/
Centrum tenisu na vozíku Karviná, Mgr. Petr Dyszkiewicz(manažer centra), mobil: 602530397,
e-mail: dyszkiewicz@stars-karvina.cz

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*