„Mapy bez bariér“ usnadní plánování výletů a dovolených

26.4.2016

Šest stovek objektů a další přibývají. Informace o přístupnosti památek a turisticky zajímavých míst jsou díky Kontu Bariéry dostupné po jednom kliku. Před několika týdny byl spuštěn portál www.mapybezbarier.cz, přidávat informace může každý uživatel. 

mapaTato nová elektronická mapa reaguje na požadavky lidí s omezenou mobilitou. Doteď si lidé na vozíku, nevidomí nebo lidé používající berle zjišťovali data o přístupnosti jednotlivých turistických destinací velmi překotně a obtížně. Mapa prozradí, jak je například řešeno parkoviště před památkou, jak se člověk do objektu dostane, jaký sklon má rampa, jak je široké schodiště, jestli je u něj zábradlí, jestli může navštívit bezbariérovou toaletu a mnoho dalších doplňujících informací.

„Podle metodiky kategorizace přístupnosti objektů byly objekty rozlišeny pomocí barevných symbolů: Zelený symbol zastupuje plně přístupný objekt bez nutnosti asistenta vozíčkáře, oranžově označený objekt je přístupný s asistencí, červený symbol ukazuje pro vozíčkáře nepřístupný objekt. Omezení či ochota a schopnost zvládat různé typy bariér jsou rozdílné, proto jsou kromě barevného symbolu k dispozici i doplňující informace. U všech objektů je možné rozkliknout detailní popis,“ vysvětluje funkce mapy Kristina Jakubcová z Konta Bariéry.

Tyto detailní informace do systému zavedli odborníci, kteří osobně základních 600 objektů navštívili a data ověřili. Jak Konto Bariéry zajistí další doplňování a aktualizace? Chce motivovat organizace a subjekty, které si své objekty již zmapovaly nebo je zmapovat chtějí. K dispozici je nejen místo, kde svá data publikovat, ale i Metodikou publikace otevřených dat veřejné správy ČR.

Nabízí se i další otázka – existuje již celá řada existujících projektů, které si kladou podobné cíle jako Mapy bez bariér – Disway, Vozejkmap.cz, go-ok.com atd. Spolupráce podobných projektů je víc než nezbytná – zahájil ji projekt České asociace paraplegiků Vozejkmap.cz, který data Konta Bariéry do své rozsáhlé sítě integroval.

(ata)

 

12316145_534276356739157_4901068084419570537_n

Financování a partneři projektu

Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj. Partnery projektu jsou Asociace krajů České republiky, Svaz měst a obcí České republiky a město České Budějovice.

Poděkování patří i dalším subjektům a organizacím podílejícím se na přípravě projektu:
INTERNET CZ, a. s.
Fórum pro otevřená data
Katedra informačního a znalostního inženýrství Fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze
Pražská organizace vozíčkářů

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*